cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Öfkelendiğinizde Ne Yapıyorsunuz?

3 Ekim 2016 • YAŞAM, YAŞAM • Views: 160

Öfkelendiğinizde ne yapıyorsunuz? Biraz dikkatli bakıyorum. Herkes çok öfkeli, çok sinirli. Belirli koşullar altında öfkelenebilirsiniz tabii, bu çok normal bir davranış. Kendinizi durdurmanız gereken nokta ise; öfkelendiğinizde yaptıklarınız!

Olması gereken şey çok net! Hepiniz biliyorsunuz zaten. Bilmiyorsanız da hemen kocaman harflerle bir kağıda yazın.

Öfkelendiğinizde bir köşeye çekilip öfkenizin geçmesini bekleyin!

Öfke aslında çok doğal bir tepki. Hayatta kalmamızı sağlayacak enerjiyi, gücü, adrenalini yaratıyor. Kendimizi savunmamızı sağlayan çok güçlü ama bir o kadar da saldırgan bir duygu bu. Ama içinde bulunduğumuz sosyal çevrede daha mutlu olabilmemiz için tabii ki öfkemizi kontrol etmemiz gerekir. Aksi halde sinirlendiğinizde aldığınız aksiyonlar durumu daha iyiye değil, çok daha kötüye götürecektir.

Haklıyken Haksız Duruma Düşebilirsiniz

Bu çok muhtemeldir. %100 haklı olduğunuz bir durumda bile, öfke ile aldığınız kararla hareket ederseniz sonunda özür dilemesi gereken kişi siz olursunuz. Özür dileyebilecek özgüveniniz varsa tabii. Yoksa işler her zaman daha da sarpa saracak ve içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

cem karakuş

Sorun Yaratmayın, Sorun Çözün

Özellikle ikili ilişkilerde hemen herkes benzer şeyleri yapmıştır ya da maruz kalmıştır. Masadan kalkıp gitmeler, etraftaki eline gelen ne varsa parçalamalar, kendine zarar vermeler, televizyonun kumandasını fırlatmalar, masayı, bardakları, bilgisayarı kırmalar, telefonu suratına kapatmalar hatta bir adım ötesi küfür ve hakaret etmeler gibi. Neyse ne, öfke ile hareket ettiğiniz her şey yani. Bu gibi öfke sonrasında sergilenen davranışlar durumu çözmeye değil, daha da derin bir kaosa götürmeye yönelik davranışlar olmuştur her zaman. O sebeple sizi sinirlendiren, öfkelendiren şey ne olursa olsun bir aksiyon almadan önce mutlaka ama mutlaka sakinleşmeyi beklemek gerekir. Öfkelendiğinizde salgıladığınız hormonlar hep savunma ve kendinizi koruma içgüdüsü ile saldırganlığa yol açtığı için aslında siz vahşi bir hayvan oluyorsunuz. Aldığınız kararlar da mantıktan çok uzak, sadece öfke ile alınmış kararlar oluyor ve hem sizi hem de başka insanları zor durumda bırakabiliyor. O sebeple bence öfkelendiğinizde hemen o ortamdan uzaklaşmayı deneyin. Ama bunu masaları devirerek değil, kendinizi sakinleştirerek yapmayı tercih edin.

Bu yazıyı neden yazdım peki? Benim de bir kez daha kulağıma küpe olsun diye yazdım. Her ne kadar sakin bir yapım olsa da 3-4 sene öncesine kadar aslında ben de bu kadar kontrollü değildim. Öfkeleniyordum.

En çok öfkelendiğim nokta haksızlığa uğramak ve üzerime çamur atılmasıdır.Geçtiğimiz haftalarda beni çok sinirlendiren bir olay yaşadım. Üzerinden bir saat geçmeden aksiyon aldım ve işler daha da sarpa sardı. Bu aksiyonla içimi rahatlatmıştım evet ancak başka birini zor durumda bıraktım. Aslında biraz bekleyip sakinleşseydim, birkaç gün sonra aynı aksiyonu alsaydım (ki birkaç gün sonra o andaki kadar umursamayacaktım) işler daha sakin ilerleyecekti. Bunu biliyordum ama öfkenin verdiği gaz ile hemen hareket etmek istedim. Sonrasında sakinleştiğimde gerçekten de kendimden utandım.

Neyse ki bu benim çok sık yaşadığım bir durum değil ama bazı insanlar bu öfke kontrolsüzlüğünü bir alışkanlık haline getirerek kendi hayatlarını ve etrafındaki insanların hayatlarını çok zor bir hale getirdiklerini gördüğümde üzülüyorum.

Ne olur derin nefes alın ve sakin olun olur mu?

 

 

Tags: , , , , , , ,

One Response to Öfkelendiğinizde Ne Yapıyorsunuz?

  1. zeynep özcan dedi ki:

    Harikasın,ben öfkelenince kendimi kapatıyorum,sevdiğim insanların yazılarını okuyorum şimdi olduğu gibi,hayat zor,şartlar bizi kısıtlıyor,toplum gün geçtikçe okumadan uzaklaşıyor,her insan kendini uzman ama cehalet ile dolu öğrenci velisi gibi hissediyor ve davranıyor,kalemin ne güzel rahatlattı teşekkürler Cem

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir