cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Nişantaşı’nda 11 Yıllık Gizli Bir Bahçe; Grissini

Grissini

8 Temmuz 2014 • İTALYAN MUTFAĞI, MEKAN / GEZİ • Views: 1032

Tam 11 yıldır Nişantaşı’nın göbeğinde bir mekan Grissini. Mutfağı ile de, dekorasyonu ile de seçkin bir İtalyan. Dışarıda, hemen kapıdaki açık alanın önünden yüzlerce kez geçmişsinizdir belki de. Ancak arka bahçesini henüz keşfettiniz mi emin değilim… Nişantaşı’nın o karmaşık halinden 10 saniyede sıyrılmak için ideal bir yer Grissini‘nin yeşillikler içindeki arka bahçesi. Sessiz, dingin… Yazın klimalı kapalı alanlarda durmak ya da girişteki açık alanda herkesin gözünün önünde olmayı tercih etmeyenler için keyifli bir yaz bahçesi…

Grissini Mutfağı

Toscana’dan özel olarak getirilen odun fırında tam bir pizza ustası tarafından hazırlanan birbirinden lezzetli pizzalar sunuyor Grissini. Pizza yapıyorum diyen bir yerin pizzasının ne kadar lezzetli olduğunu anlamak için Margarita‘sının denenmesi gerektiğini herkes bilir. Grissini‘nin margaritası işte o “ben iyi pizza yaparım” gücünü nereden aldığının bir göstergesi.

Grissini 7

Grissini her şeyi kendi mutfağında üretmeye çalışıyor ya da dünyanın en iyi ürünlerini getirip kullanıyor. Hiçbir şey yapay değil. Alelade gibi gözüken giriş kısmının ardından sizi 5 yıldızlı bir otelde misafir ediyorlarmışçasına servis ve dekorla karşılıyorsunuz. Terrina Di Salmone isimli somon ruloları deniz ürünleri sevenler için, yani benim için harika bir başlangıç. Kalın sarılmış çiğ somon rulolarının içerisinde yengeç ve avokado… Roka ve parmesan ile sunulan haliyle çiğ etli Carpaccio ve özel soslu, caparili yine çiğ bir dana eti olan Vitello Tonnado başlangıçların üç silahşorleriydi.

IMGP0283IMGP0274Foccaicolar ise çıtırlıkları ile neredeyse kendinizi kontrol edemeyip karın doyuracak cinstendi. Gamberi Alla Salsa – Avokado ve taze fesleğen soslu kremalı karides. Ara sıcak olarak çok iddialı bir lezzet. Insalata Mista Con Somone – Mevsim yeşillikleri, portakal, haşlanmış norveç somonu, yeşil zeytin. Portakal sosu bu salataya çok yakışmış. Insalata Di Pollo Al Curry – İçinde elma ve portakalın olduğu, portakal sosu ve köri sosu eşliğinde susamlı harç ile kızartılmış tavuk filetolarından oluşan renkli sunumlu ve keyifli bir salataydı. Portakalın salata veyemeklerin içine bu denli tadında girmesi beni çok sevindirdi. 

Grissini 1

Mekanın sürekli başında olan Handan Hanım yurt dışında uzun yıllar eğitim ve iş hayatı için çok uzun yıllar yurt dışında bulunmasının ardından Türk müşterilerinin damak tadını yakalayabilmek için yaptığı uzun çalışmalar, analizler sonrası böylesine keyifli ve lezzetli bir mekan yaratmış. Belirtilen sokakta, cadde üzerinde aynı mekanın 11 sene açık kalmış olması kolay bir şey değil. Üstelik kalitesini sürekli artırarak… Dolayısı ile eğer ki İtalyan mutfağına meraklıysanız, yolunuz Nişantaşı‘na düşerse mutlaka uğramanız gerekir diye düşünüyorum.

Grissini 5 Grissini 4

Tags: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir