cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Nedir Şu Fedakarlık Dedikleri?

22 Temmuz 2014 • İLİŞKİ DURUMU, İLİŞKİLER, KADINLAR • Views: 206

Fedakarlık…

Aranan ve zor bulunan çok değerli bir hazine. İlişkilerdeki anahtar kelime. Öyle mi dersiniz? Herkesin kendini “fedakar” sandığı son derece gerçek bir sahtelik aslında.

Fedakarlık dendiğinde hemen herkesin aklına gelen tanımı düşünüyorum da… “Karşılık beklemeden yapılan bla bla…” diye devam eden cümlelerle karşılaşacağımı tahmin etmek hiç de güç değil. Benim de öyle söyleyeceğimi sandınız değil mi? Hah! Hiç de değil!

Fedakarlık dediğimiz her şeyi, salt karşıdakini memnun etmek için, karşılıksız yapıyoruz değil mi? Öyle mi sanıyorsunuz? Hah! Kendinizle yüzleşmenizin zamanı geldi. Biraz cesaret lüfen. Bir daha düşünün! Size asla kendinize itiraf edemediğiniz şeyi söyleyeyim mi? Fedakarlık beklentidir… Büyük fedakarlık ise büyük beklenti.

Zaten o sebeple ki, her biten ilişkinin ardından “ben onun için neler yapmıştım oysa ki” gibi cümleleri duyarsınız.  Yaptığınız fedakarlık gerçekten karşılıksız mı? Yaptığınız her şey O’nun için gibi gözükse de, her şey ama her şey aslında kendiniz için. Hayalleriniz için. Kendi mutluluğunuz, kendi geleceğiniz için… “Bizim için” diye başladığınız her cümle esasında “benim için“in bir günah keçisi.

Oysa, bizim yaptığımız ve bildiğimizin aksine, gerçek fedakarlığın lafı bile edilemez. Ama ne tezattır ki, insan yaptığı şeyin bilinmesini ister içten içe. Hatta kendisine bile itiraf edemez bilinmeyecekse yapmayacağı pek çok şeyi… Bilinmesini ister ki, beklenti ortaya çıksın…

Aşk İki Kişiliktir. Fedakarlıklar da Öyle

Yaptığınız fedakarlıklara karşılık alabildiğiniz sürece her şey güzeldir. Karşılık alamamaya başladığınızda “Ben O’nun için neler yapmıştım? Nelerimi vermiştim? Oysa O….” gibi cümlelere döner durum. Gerçek bir ilişki eşitlikler arasında kurulur. Yapılan şeylerin eşitliğidir bu. Bir tarafı diğerinden daha değerli kılmayacak eşitlikler. “Ben senin için neler yapmıştım?dedirtmeyecek eşitlikler…

Evet gerçek fedakarlık karşılıksız olandır. Onun için uğruna feda edersiniz. Feda etmek, zaten gözden çıkarmak, kaybetmeyi göze almaktır elindekini…  Sizden büyük bir şey istendiğinde, ya da çok büyük bir fedakarlık yapacağınızda bir kez daha düşünün… Bu fedakarlık beraberinde kocaman bir beklenti getirecektir. Karşınızdaki insan ne yapsa karşılayamayacağı bir beklentiniz olacaktır. Verdiğiniz karar sonrasında oluşan beklenti tüm ilişkiyi kemirecek ve çürütecektir muhtemelen. O kararı vermediğinizde ise birini kaybetmeyi göze alacak kadar sevmişliğin resmini çizmiş olacaksınız. Büyük beklentiler doğuracak kararlar vermeden önce iyi düşünün. Sonu O’nu kaybetmek olsa bile, korkak gibi gözüken o cesur duruş size beklentisiz bir mutluluğun kapısını aralayabilir.

Bir örnek; Sevgilinize yurt dışından harika bir teklif geldiğini düşünün. Ancak aynı zamanda sizin burada bırakmak istemeyeceğiniz bir kariyeriniz olduğunu da…  Sizden her şeyi burada bırakıp onunla yurt dışına yerleşmenizi istiyor deli gibi sevdiğiniz adam/kadın… Bunu kabul ettiğinizde, bu kocaman kararı verdiğinizde, her şeyi bırakıp peşinden gittiğinizde en küçük bir tartışmada “ben senin için her şeyimi bırakıp buraya geldim” gibi cümlelerin beyninizi kemireceğinden emin olabilirsiniz.

O sebeple sevin tabi, çılgınlar gibi hemde. Bu güzel bir şey. Ama fedakarlık yapmadan yaşayın. Bu sert bir cümle gibi gözükse de pek çoğunuzun “Bu zamana kadar fedakarlık yaptık da ne oldu?” dediğini duyar gibiyim. Çünkü sizin bildiğiniz şey, fedakarlık sanarak yaptığınız şey, aslında fedakarlık değil. Sadece karşınızdakinden ne kadar büyük bir şey istediğinizin göstergesi.

Enerjinin korunumu kanununu bilirsiniz. Fedakarlık dediğiniz şeyi de böyle düşünün. Bir şekilde onu geri almanız gerekir. Fedakarlık sadece şekil değiştirir. Ama sizdeki beklenti, onu geri alma arzusundan ibarettir. O beklenti ile yaşadığınız sürece, aslında hiçbir şey vermemişsinizdir. 

 

 

 

Tags: , , , , , , , , , , ,

One Response to Nedir Şu Fedakarlık Dedikleri?

  1. […] göstermediğinizi (lafta) fark edersiniz. Konu mutlu etmek ve ucundan da olsa  fedakarlıklarsa Fedakarlık yazıma da sonra bir göz atın isterim. İlişkinizde artık hiç de eskisi kadar heyecan yok […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir