cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Ne Kadar Değerlisiniz? O’nun Hayatındaki Önceliğinize Bakın!

23 Haziran 2014 • İLİŞKİ DURUMU, İLİŞKİLER • Views: 2261

Çok insandan duyarsınız; “Vaktim yok” ya da “O kadar yoğunum ki, bir türlü vakit ayıramadım” gibi cümleleri…

Birinin size verdiği değeri mi ölçmek istiyorsunuz? “Acaba onun için ne kadar değerliyim?” sorusunun yanıtı için, O’nun hayatındaki önceliğinize bakın.

Kendiniz için “vaktim yok” dediğiniz zamanları bir düşünün. Çok hoşlandığınız bir adam ya da kadın var bir randevu için gözünün içine baktığınız… Ertesi gün çok önemli bir planınız var ve size ertesi gün için “haydi bir yemek yiyelim” diyor. İşte beklediğiniz an. Ama ters zaman! O “vaktim yok“ları bir çöpe atar ve planınızı iptal edersiniz değil mi o kişiyle buluşmak için? İşte burası, vaktim yoklar yerine vakit yaratanların dünyası!

Ne bir hediye, ne de maddi değerli başka bir şey… Birine verdiğiniz değerin en somut halidir öncelikler. Size “şuraya gidersek seninle gelirim” ya da “şunu yaparsak gelirim” diyorsa karşınızdaki, bilin ki esas istediği şey siz değilsinizdir. Yapılan aktivitenin ne olduğu ya da gidilen yerin neresi olduğudur.  Bu sebeple; “ne yaptığımızın önemi yok, yeter ki birlikte olalım. Aynı havayı soluyalım” diyen birini bulursanız, o bir ömür boyu doğru kişi diye aradığınız kişilerden biri olabilir. Bir şansı daha hak edecektir! Çünkü önemli olan birlikte olmaktır. Ortam, mekan, yapılan iş, yenilen yemek ise sadece bir araç. Sizi neye tercih ettiği aslında size verdiği önemin göstergesi olacaktır. Aynı şekilde sizin onu nelere tercih ettiğiniz…

Senin için ölüyorum, seni çok seviyorum, sen benim her şeyimsin” gibi laflar günümüzde neredeyse anlamını dahi yitirmeye başlamış söylemesi kolay laflardır ve bunları herkes söyleyebilir. O sebeple birine “önemlisin” demeden önce, o kişinin önceliklerinizin neresinde olduğunu tekrar kontrol etmeniz en tutarlı sonucu verecektir. Kim için neyi, ne için kimi tercih ettiğinize bakın. Kim için neleri feda edebildiğinize bir bakın. Size, kime ne kadar değer verdiğinizi gösterecektir. Yoksa ağzınızdan çıkan kelimeler boşlukta kaybolup gidecek ve anlamsızlaşacaktır.

Şimdi bir düşünün, arkadaşlarınız ya da ilişkilerinizdeki teklifleri. “Haydi bir kahve içelim” dediğinizde “yorgunum” diyenler mi yoksa 15 dakika kahve içebilmek için dünya yol kat edenler mi?

Paha Biçilemeyen Şey; Zaman

Zamanın bir değeri yok. Çünkü bir değer veremeyeceğimiz kadar üstün. Değerlerin ötesinde. Satın alamazsınız, durduramazsınız, geriye saramazsınız, telafi edemezsiniz. Tıpkı “In Time” filmindeki gibi.

Intime_03

Sen onun hayatında bir seçenek iken, onun senin hayatında bir öncelik olmasına müsade etme” der Paul Auster. Burada önceliklerin de karşılıklı etkide olduğu hallerde en kusursuz ilişkinin ortaya çıktığını söyleyebiliriz sanırım.

Bir hikaye vardı hatırlayın. Profesör bir kavanoza önce tenis toplarını, sonra çakıl taşlarını, ardından kumu ve son olarak da iki fincan kahveyi döküyor. Her bir maddeyi kavanoza dökerken de kavanozun artık dolduğunu söylüyor öğrencileri. Buradaki metafor zamanınızı simgeleyen kavanozu hangi değerler ile nasıl dolduracağınız ve ne olursa olsun dostlarınızla içeceğiniz bir fincan kahveye vakit ayırmanız.

Vaktim yok diyenlerin aslında isterlerse her şeye vakti olabileceğini hepiniz görmüşsünüz pek çok kez. Önemli olan vakit yaratmaktır. 2 saat az uyumayı dahi sizinle olmaya değişemeyecek olanlar varsa etrafınızda, bırakın gitsin…Çünkü Vaktim yok diyorsanız, yeteri kadar istemiyorsunuzdur!

Ne zaman yanlış olduğunu bildiğiniz bir tercih yaparsanız, vicdanınızı bastırmak için de bir şeyler yapacaksınız. Bu yaptığınız şey ise yanlış olduğunu bildiğiniz şeyi kendinize doğru süsü vererek sunacaktır. Olaylara ne tarafından bakacağınız sizin elinizde olduğu için, sadece bakmak istediğiniz taraftan bakacak, sonra da yine kendinize objektif davranma süsü verip içinizi rahatlatacaksınız. Bunun en kolay yolu iki tane sihirli kelime; Vaktim Yok!

Tags: , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir