cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Mutsuz Kadın Aldatır

18 Kasım 2016 • İLİŞKİLER, KADINLAR • Views: 83

Yazının başlığına bir türlü karar verememiştim. Önce “Kadınlar da aldatır” diye düşündüm. Bu başlıkta kadını erkekle aynı çizgiye koyacakmışım gibi geldi. O sebeple gerekçesini de vererek “Mutsuz Kadın Aldatır” diye yazdım…

Biz erkekler biraz malız ya, hani bir jartiyer, iki adet dekolte meme, bir stiletto falan başımızı döndürüyor diyelim. Eğer sıradan, rutin ilerleyen bir ilişkide az önce saydıklarımla birlikte erkekler hormonları dolayısıyla aldatma eylemine kadınlardan çok daha fazla eğilimlidir. Peki ya kadın? Kadın ilişkide çok daha sadık mıdır acaba?

Aşık bir kadının gözü başka hiçbir şey görmez. Aşık kadına eşi dışında hiçbir erkek sexy gelmez. Tecrübeyle sabit.

Peki kadınlar da aldatır mı gerçekten? Bir kısmınız içinizden “asla” diye geçirirken, bir kısmınız da “elbette” diye düşünüyor sanırım. Kadınlar da aldatır elbet. Peki neden? Yoksa pek çok erkeği tuzağına düşüren cinsel dürtüler için mi? Belki evet ama bu durumun kadınlar için erkeklerinki kadar öncelik olmadığı kesin.

Unfaithfull

unfaithfull

Richard Gere, Diane Lane ve Oliver Martinez’in oynadığı 2002 yapımı Unfaithfull filmini seyretmiş miydiniz? Mutlu bir çift. Harika çocukları var. Şehirden uzak sessiz bir kasabada kocaman bir evde yaşıyorlar. Adam başarılı bir iş adamı. Her şeye sahipler. Çocuklar, para, sevgi, aşk, mutluluk. Hiçbir sorunları yok. Kadın şehre indiğinde genç Fransız ile tanışana kadar. Devamını anlatmayayım. Ama çok güzel filmdir izlemediyseniz izleyin.

Cinsellik İçin?

Filmdekinin aksine günümüzde aldatan kadın sadece cinsellik ve yeni bir heyecan için aldatmıyor. Normal giden bir ilişkide zaten kadının aldatma eyleminden çok da bahsedemeyiz herhalde. Bakın normal bir ilişki diyorum. Kadını bu eyleme zorlamak için ilişkinin normalden çok daha kötü bir hal alması gerekiyor.

Bana göre kadınlar cinsel anlamda erkeklere göre çok daha irade sahibidir. Yani çok iyi bir sex hayatı olmasa bile bu bir kadın için tek başına bir aldatma unsuru değildir. Ardında başka sebepler aramak gerek.

İlgisizlik En Büyük Günah!

mutsuz kadınlar

İlgisiz kalmış kadın kendini yapayalnız bir kedi gibi hisseder. İlgisizlik kadınları en çok üzen şeylerden biri. İlgi görmüyorsa, eşi tarafından kendisine saygı duyulmuyorsa, sevildiğini hissetmiyorsa bu eğilime giriyor. Kendisine ilgi gösteren ilk kişiye yakınlaşmaya çalışır. Çünkü sevgilisinden görmediği ilgiliyi bu boşlukta ve mutsuz haldeyken başkası ona sunmuştur ve en ihtiyacı olan şey tam da budur zaten.. İlgi bir kadının en çok istediği şeydir. Eğer kötü giden bir ilişkide sevgilisi, kocası kadına ilgi göstermez, başkaları ilgi gösterirse hemen o tarafa doğru kayacaktır.

Peki ya başka? Kadın intikam almak için aldatır. Aldatılan kadın ilişkisine devam ediyorsa mutsuz bir sex ile intikam almak için aldatacaktır.

Mutsuz Kadın Aldatır

aldatan kadınlar

İlişkisinde mutsuz olan, boşluğa düşen kadın başkasından gördüğü ilgi ve şefkate çabuk kanar. Oysa ki bir kadını mutlu etmek dünyanın en kolay işi. Birkaç güzel sözcük, iltifat ile ona kendisinin ne kadar güzel olduğunu söylemeniz bile mutluluktan havalara uçması için yeterli.

Kadın ilişkiye başladıktan sonra da evlendikten sonra da ilk günkü gibi sevilmek, heyecan duymak ister. Erkekler ise çoğunlukla elde ettiği kadın “ne de olsa benim” havaları ile yavaş yavaş ilgisini kaybetmeye başlar.

Bir kadın kadın isterse bir erkeği her yönden tatmin edebilir. Sadece cinsellik olarak düşünmeyin. Sevgi, saygı, aidiyet, maddiyat, maneviyat. Ama bir kadını her yönden tatmin edebilecek bir erkek çok mümkün değildir. Çünkü kadın kolay değil zor ve anlaşılması da bir o kadar güçtür. O sebeple aslında ilişki içerisinde erkekler daha şanslı gibi gözükürken görev ve sorumlulukları itibariyle daha zor durumdadır.

O sebeple bir gün başkasından hoşlanır, aldatır diye değil ama, her zaman ilgiye ve sevgiye ihtiyaçları olduğu için onları hep sevin, hep ilgi gösterin.

İlişkiniz baş aşağı gitmeye başladıysa, kurtarmak için bir şeyler yapmak isterseniz Alışkanlığa Dönüşen Bir İlişkiyi Nasıl Renklendirmeli yazımı da okuyabilirsiniz.

Alışkanlığa Dönüşen Bir İlişkiyi Nasıl Renklendirmeli?

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir