cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Mutluluğun Kafesi : Cake House Beşiktaş

cafe cake house

15 Mayıs 2015 • KAHVE, KAFE, PATISSERIE, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 136

Beşiktaş’ta zırt pırt önünden geçtiğim bir cafe vardı. Renkli camları ve şık tasarımı ile hep ilgimi çeken…Adı Cafe Cake House.

Geçtiğimiz haftalarda bir ara “şurada bir mola vereyim” dedim. Motorumu park ettim. İçeri adımımı attım ve durdum. Birkaç saniye süzdüm etrafı. İçeri girdim ama oturamıyorum. Çünkü dolaşıyorum.

Bu nasıl bir detay. Her masa ayrı konsept. Hepsinde aynı anda oturmak istiyorum, hepsinde farklı şeyler yemek istiyorum. Henüz öğlen olmamış. Chill Out, lounge çalıyor. Nereden çalıyor diye bakıyorum koca bir imac var sol tarafta. Müzik oradan geliyor. Her yer kalite, her yer detay, her yer el emeği. Bir o kadar da mütevazi. Burası Cafe Cake House.

cafe cake house

Hikayesi

Aycan Bey tam 22 sene gümrük müşavirliği yapmış. Dış ticaret ile uğraşmış. Ama keyif almamış. 2001 yılında mesleği bırakmış. Eşi Nilgün Hanım ile birlikte evlerinin mutfağında bir şeyler yapıp dağıtmaya, yani satmaya başlamışlar. “Eve 3. buzdolabını alıp 4 metre tezgah ile siparişleri yetiştirmeye çalışınca bir durup düşündüm” diyor. Cafe Cake House‘da oradan çıkıyor işte.

2008 Mayıs ayından beri aynı noktada bir cafe. Lokasyona bakılırsa, Teşvikiye‘nin biraz aşağısı. Hani çok popüler bir yer değil, herkes ulaşamaz. Burası gerçekten sadece burası için gelinecek bir lokasyon. Ama içerisi dolu. Hatta dışarısı bile. Yani geliyor insanlar.

cafe cake house

Mekan Aycan Bey‘in ellerinden çıkma. Mutfak ise Eşi Nilgün Hanım‘dan soruluyor. Her gelen “mekanın mimarı kim?” diye soruyormuş. Ben de sordum haliyle. Yok öyle bir şey. Her şey kendi uğraşı. Gidip mobilyacıdan mobilya almıyor Aycan Bey. Oturuyor, çiziyor tasarlıyor, marangoza gidiyor, demirciye gidiyor ve istediği ürünü kendi yaptırıyor. Tıpkı babama benzettim kendisini.

Dünyanın Her Yerinden Bir İz Var Bu Kafede

Aycan Bey aynı zamanda bir gezgin. Toplamacılığı seviyor. Amerika’da okuyan kızlarını ziyaret ederken bir yandan da Amerika’yı fethediyor. Chicago, San Diego, San Francisco, Las Vegas, Boston, New York… İkinci elcileri geziyor, kimsenin girmeye cesaret edemediği mahallelerden orijinal ve belki de değersiz ürünler topluyor. O ürünler Cafe Cake House‘a geldiğinde ise bir pırlanta gibi ışıl ışıl parlıyor. Sadece Amerika değil tabi. Çukurcuma, Bomonti, Cihangir… Gezip eski ürünleri toplayıp dekorasyon olarak kullanıyor.

cafe cake house 2015-04-12 09.17.24 cafe cake house cafe cake house

Yemek için çatal, kaşık bıçak bile eski ve ikinci el. Masanıza gelen, çatal, bıçak ve kaşık hepsi birbirinden farklı. Çünkü hepsi farklı yerlerden toplanmış. bir seri ya da set değil yani.

Mutfak

Ben oturduğum yerden 45 çeşit ürün saydım. Gözümle gördüklerim bunlar. Zeytinyağlılar, kurabiyeler, kekler, pastalar, tatlılar. Bir de menü var. Kahvaltılıklar, tostlar, su börekleri, boşnak börekleri… Girit dolmasından, ıspanak yatağında bilmem neye kadar. Minicik bir mutfaktan nasıl bu kadar fazla ürün çıkıyor akıl alır gibi değil. Tost ekmeği kendi yaptıkları zeytinli ve cevizli bir ekmekten. Tost deyip geçmeyin. Hayli başarılı.

cafe cake house cafe cake house

.

Feşafel ise buranın en meşhur tatlısı. İsmi nereden geliyor derseniz; kızları Ayşe henüz 9 yaşındayken oyuncak yemek setlerinden bir mutfak yapıyor kendisine. Kendine özgü bir şey olarak da o yaştaki minik bir çocuk feşafel diyor. Artık ne demek istiyorsa? O günden bu yana Aycan Bey ve Nilgün Hanım‘ın aklında kalan feşafel buraya muz, krema, kek, çikolata kaplı krokan fıstık ve çikolata sosu ile hazırlanan bir tatlı olarak geliyor.

IMG_5967 IMG_5968

.

Cafe Cake House daha önceleri 21:00’de kapanıyordu. Ama 2015 yazından itibaren 23:00’leri bulacak artık. Tabelası bile yok. Nasıl bulacağım burayı derseniz, Akaretler‘den Beşiktaş Evlendirme Dairesi’ne doğru yürüyün. Sol tarafta Ota Tıp Jinemed‘i geçince sağ tarafta gördüğünüz en dikkat çekici kafe.

Adres : Türkali Mah. Nüzhetiye Cad. No:66A 34357 Beşiktaş / İstanbul

Tel : 0212 327 28 00

Haritada Gör

Tags: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir