cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Mutfağın Üst Segmenti : Raffles Otel Arola

arola istanbul

18 Şubat 2015 • DÜNYA MUTFAĞI, MEKAN / GEZİ • Views: 1796

2014’ün ortasında Zorlu Center‘da açılan Raffles İstanbul ve içindeki restoranlar Otelcilik ve Restorancılığı bir tık yukarı çıkaracağını düşündüğüm için heyecanlı bir bekleyiş içindeydim. Geçtiğimiz hafta kendimizi Raffles İstanbul içindeki Arola‘ye attık ve bekleyiş sona erdi.

Michelin Yıldızlı Şef Sergi Arola‘nın Zorlu Center’da açılan restoranndaki mucizevi lezzetlerini tatmadan önce Long Bar‘da biraz soluklanıp bir şeyler içelim istiyoruz.

Long Bar

arola long bar

Arola‘ya geçmeden önce Raffles‘ın Long Bar‘ına yerleşiyoruz. “Burada içeceğiniz kokteylleri daha önce hiçbir yerde içmiş olamazsınız” gibi iddialı bir giriş yapıyorlar. Bizde ise merak zirve! Long Bar‘ın en önemli özelliği alkol dışındaki neredeyse tüm yan ürünleri kendilerinin üretiyor olması. “Bir alt kat Malatya Pazarı gibi” diye espri yapıyor bar şefi Zafer.

Denediğimiz kokteyller arasında White Sangria, Red Sangria, Tabouleh Martini, Çaydanlık ve yer alıyor. 

Bir Efsaneye Yolculuk : Arola

Önce domates sos, toz sarımsak, zeytinyağı, 3-4 kez mayalanmış ekmek sepeti ve kalamata zeytinleri geliyor masaya. Ardından shot bardaklar halinde Patates Çorbası ve Deniz Ürünleri Kokteyli. Ilık tüketilen bu shot başlangıçların lezzeti beni sonrasında gelecek olanlar konusunda heyecanlandırıyor.

Dana Carpaccio ile devam… Üzerine rendelenen koyun peyniri yanında yeşil elma, fıstık ile gelen Carpaccio deneyimin keyfini bir tık daha artıran bir seçenek.

arola istanbul

Veggie Mix:  Masanın en kuvvetli sunumlarından. Bir saksı dolusu sebze düşünün. Taze, çıtır çıtır bebek sebzeler. Siyah zeytin çektirmesi ve bademden elde edilen toprak görünümün altındaki romesco sosa batırılmış bebek havuçlar, karnabaharlar ve kuşkonmazlar.

arola istanbul

Ters dönmüş çilek görünümü ile kırmızı köz biber içinde püre kıvamında morina balığı geliyor. Tabağına aldıktan sonra önce köz biberin içindeki morina balığı püresini sıyırıyorsunuz. Artından

Bravas “Arola” ve  Bocata de Calamares…

Bravas Arola  bir çeşit patates aslında. Ancak sıradan bir patates değil. Aiola sos ve chilli ile pişirilmiş ve “bir patates ne kadar lezzetli olabilir ki arkadaş?” diyenlere “aha bu kadar!” dedirtecek bir şey.

Bocata de Calamares ise bir kalamar sandwiç. Siyah renki mürekkepli ekmekten dolayı geçiyor. İncecik çıtır mürekkep ekmeğinin arasında kalamar lezzeti düşünün.

arola istanbul

arola istanbulKaz Ciğeri ise taze yeşil soğan serpintileri ile sunuluyor. Ne yalan söyleyeyim; ben kaz ciğerini ılık tercih ediyorum. Soğuk kaz ciğeri bana direkt bir yap tabakasını ağzıma atmışım hissi veriyor. O sebeple ılık sunumlara gidilse benim için kusursuz olacak bir kaz ciğeri olacak.

 

Arola Lamburger adından da anlaşılacağı gibi kuzu etinden yapılma bir kuzu burger. Yeşil renk ise naneli ekmekten geliyor. Üzerinde kabak çekirdeği taneleri. Fotoğraf ne kadar anlatıyor bilemiyorum ama Öyle böyle lezzetli değil.

arola istanbul arola istanbul

 

Moleküler Meyve Salatası OSMOSİS şovu ile birlikte geldi. Lezzet açısından çok bir şey hissetmese de sunumu ilgi çekiciydi.

arola istanbul

arola istanbul arola istanbul

Long Bar’ın özel içkilerinden;

Hepsi çok farklı sunumda geliyor. İçine  is basılmış, sandık açılır açılmaz içinden duman çıkan sunumlar gibi Kendinizi özel hisedeceğiniz sunumlar.

arola istanbul arola istanbul arola istanbul

 

 

 

 

 

Özetle Arola pahalı mı? Tabii ki pahalı. İki kişi içki dahil 500 TL gibi bir ödeme yapılabilir. Lezzetler ise, bir Michelin Yıldızının elinden çıktığı için zaten üst çizgide… Ödediğiniz paradan sonra memnun kalmayacağınızı düşünmüyorum ancak yeme içme sektöründe %100 memnuniyet diye bir şey olmadığı için biraz temkinli yaklaşanlar olacaktır.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir