cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Müjde : İstanbul’da Trafik Cezaları Kaldırıldı!

istanbul'da trafik

3 Nisan 2016 • YAŞAM, YAŞAM • Views: 2164

Birkaç iyi haberim var.

Birincisi; İstanbul’da belirli bölgelerde trafik cezaları kaldırıldı. Anlatacağım…

İkincisi ; Eğer Nişantaşı‘na otomobil ile gelecekseniz size kimsenin bilmediği gizli ücretsiz otoparklar söyleyeceğim.

Teşvikiye‘de oturuyorum. Şişli‘de çalışıyorum. Şanslıyım ki motor kullanıyorum. Bu güzergahta her gün yol gittiğim için artık çok net bir şekilde İstanbul’da yolu tıkayacak şekilde duble park etmek, yasak olan yerlere park etmek gibi ihlallerde trafik cezalarının kalktığını bizzat gözlemledim..

Teşvikiye Caddesi‘nden herhangi bir gün birlikte gidelim sizinle. Köşedeki House Cafe’nin oradan Teşvikiye Caddesi‘nin sonuna kadar aralıklarla İSPARK alanı. Burada dörtlü flaşörleri yaktığınız anda duble park edebiliyorsunuz. Hatta Teşvikiye Caddesi‘nin sonundaki Karakol’un karşısına bile.

Rumeli Caddesi‘inde ise durum daha vahim. Yani Yargıcı’nın oradan Halaskargazi Caddesi‘ne kadar olan kısımdan bahsediyorum. Burası Yol boyu 3 şerit ve yol boyu sağ tarafta sadece bir şerit İSPARK. Ancak dikkat ettim, burada da 3 şeritli yolun 2 şeridine park etmek için dörtlü flaşörlerinizi yakmanız yeterli oluyor. Bu flaşörleri yakınca kimse size bir şey söylemiyor, ceza da yazmıyor. Hatta bu bölgede yaya geçidinin üzeri bile serbest park alanı. Aracınız çekilmiyor da. Zaten bu 3 şeritli yolun duble park ederek iki şeridini kapattığınız için çekicinin de oraya gelmesi pek mümkün olmuyor. Çekici gelmeden siz zaten işinizi hallediyor gidiyorsunuz, yerinize başka biri geliyor hemen. Üç şeritli 400 metrelik Rumeli Caddesi boyunca duble park etmiş 30 tane otomobil yüzünden her gün binlerce belki de on binlerce kişinin mağdur olduğu da Trafik Polislerinin aklına gelmiyor zaten.

Özetle 30 tane hıyar yüzünden işine gücüne gitmeye çalışan binlerce insan en az 15-20 dakikasını bu saçmalığın içinde geçiriyor. Ben fotoğrafları sakin bir pazar günü çektim ki belli olsun diye. Yoksa sıradan hafta içi bir gün sabah, öğlen ve akşam geldiğinizde burası kıyamet gibi. Fotoğrafta hangi otomobillerin durduğu da anlaşılamayacağı için bu fotoğraflar konuyu daha net anlatıyor.

Bitti mi? Bitmedi!

  • 20150728_131530
  • 20150728_131218
  • 20150728_131504
  • 20150728_131512

Nişantaşı‘nda park yeri arıyorsanız bana kulak verin. Kimsenin bilmediği bir sır vereceğim size. Abdi İpekçi Caddesi‘ni bilirsiniz. Bu caddenin Beymen Brasserie‘den yukarı Vali Konağı‘na doğru olan kısmı var ya, hani Godiva, Nespresso, Grissini, Well Done gibi yerlerin olduğu cadde. Bu cadde iki şeritli, biri gidiş diğeri geliş. Ancak ben ne zaman gitsem, birbirinden lüx otomobillerin Abdi İpekçi Caddesi‘nden yukarı çıkarken sağ tarafa park ettiğini görüyorum. Bir gidiş, bir geliş olan iki şeritli yolun bir şeridi park yeri olmuş kimseciklere ses etmeden. Trafik Polisleri buna da bir şey demiyor. Aşağıdan yukarı gidecek olan otomobillerin önü kapalı, yukarıdan gelenlerin açık. E aşağıdakiler duracak değil ya, yukarıdan gelenlerin yoluna çıkıyorlar. Biraz sıkışıklık oluyor ama siz aldırmayın ona. Pek de kimse sallamıyor herkes memnun zaten bu durumdan.

20150728_130933 20150728_130939

Nişantaşı’na geldiğinizde otomobilinizi park etmek için uğraşmanıza, dönüp dolaşmanıza, otoparka para ödemenize gerek yok. Abdi İpekçi Caddesi‘nde yukarı çıkış yönünde sağ tarafa park edip kimsecikler görmeden götüm götüm kaçabilirsiniz.

Kendimi bildim bileli bu sorun devam ettiğine göre ben artık Teşvikiye ve Nişantaşı‘nda bu gibi ihlallere verilecek trafik cezalarının kaldırıldığını düşünüyorum. Yoksa insanlar ceza yiyecek olsalar neden İstanbul’un en elite semtlerinden birinde neden duble park etsinler değil mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir