cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Morrissey İstanbul Konseri’nde Hard Görüntüler!

18 Aralık 2014 • MÜZİK - KONSER, SANAT • Views: 642

Morrissey İstanbul konseri şöyle güzeldi, böyle güzeldi, aman ne kadar da eğlendik gibi şeyler yazacağımı sanıyorsunuz değil mi? Hiç de öyle değil! Bence konser “şöyle iyiydi”nin önüne geçen, tüm konsere damgasını vuran ve hemen herkesi çok rahatsız eden bir olay var.

Konser boyunca arkadaki dev ekranda şarkıların temaları ve klipleri şeklinde videolar döndü. Konserin son 20 dakikasında o ünlü Meat is Murder şarkısını söylemeye başladığında arkada dönen çok rahatsız edici görüntüleri ben şu an bu yazıya eklesem belki de okumayı bırakır beni de hayatınızdan çıkarırsınız.

Öyle ki; ben içkimi bırakıp biraz hava almak için Lounge kısmından dışarı çıktım. Tam arkamda da Pelin Batu, gözleri dolmuş. Ağlamaklı. Konserin son 20 dakikasında Morrissey’i dinlemek yerine yağmuru seyrederek Pelin ve yeni tanıştığım keyifli arkadaşı Emre ile sohbet ettik.

Siz aşağıda gülümsediğimize bakmayın. O biraz kendimize geldiğimiz saatlerden.

_2014-12-17 22.15.11

Diyeceksiniz ki “kardeşim bilmiyor muydun?” tabii ki bilmiyordum. Ne yazık ki konserine ilk kez gideceğim sanatçıların eski konserlerini internetten bulup “neler oluyormuş konserde” diye bakmak gibi bir alışkanlığım yok. Pek çok insanın da benim gibi normal sayılabilecek bir davranış gösterdiğini sanıyorum.

Vejetaryen Olduğunu Biliyoruz Ama…

Şimdi bu değerli müzik adamının vejetaryen olduğunu biliyoruz. Konser boyunca içerideki ikramlardan tutum da dışarıdaki sunumlara kadar hiçbir şekilde et satışına izin verilmedi. Tabii ki saygı duyduk. Beettle Lounge‘da ikram edilen vejetaryen burgerları yerken de sesimiz çıkmadı.

Sanatçı, aşırı olmalı, aykırı olmalı, anarşist ruhlu olmalı. Bunda hemfikiriz zaten. Sesini, yaptığın şarkı ile duyurursun, çektiğin klip ile duyurursun, sosyal medya paylaşımların ile duyurursun. Ancak seni izlemeye gelen insanlara bu rahatsız edici görüntüleri sunmak, Facebook’u sadece hayvan katliamı fotoğrafları için kullanıp üstüne düşen görevi yaptığını sananlar gibi yakışıksız bir hareket. Biz oraya kafası çekiç ile ezilen domuz görüntülerini ya da kafaları koparılan tavukları ve kan gölüne dönmüş tesisleri görmeye gitmedik. (Okurken bile rahatsız oldunuz değil mi?) Zaten farkındayız bunların. Dün görmüş olmak bir şeyi değiştirmedi hayatımızda.

Odaklanmak Gereken Yer Başka!

Size bu işin neden böyle olduğunu söyleyeyim mi? 200.000 yıl öncesine dayanan insanınlık tarihinin son 50 yıldaki gelişmelerine baktınız mı? 1000 yılında 310 milyon olan insan nüfusu, 1800 yılında 1 milyara, 1900 yılında 1.7 milyara 1950 yılında 2.5 milyara, 2000 yılında 3 milyara ve 2014 yılında 7.25 milyara ulaştı. Yani son 65 yılda 2.5 milyar olan dünya nüfusu neredeyse %300 artarak 7.25 milyara ulaştı. 65 yılda %300 lük bir artış size de garip gelmiyor mu?

Böyle bir artış hızını yakalayan insanlığı doyurmak için doğal kaynaklar yetmeyecek tabii ki. Yapay ve fabrikasyona dönünce her şey tabii ki ekranda gördüğümüz o istisnai görüntüler de ortaya çıkacak.

Trajikomik olan şey; buraya 3 çocuk diye bas bas bağıran, devletin insanların yatak odalarına girerek kürtajın yasaklandığı ve bir de kurban bayramı diye bayramı olan bir ülkeye konser vermeye geliyorsunuz. Yani aldığı bu barbarca kararlar ile o videodaki görüntülerinin olmasına en büyük katkıda bulunan ülkelerden birine geliyorsunuz konser için!

Burada Neler Oluyor?

Eğer konu hayvanların vahşice öldürülmesi ise, bunun bir tık daha ötesine gidebiliriz. İnsanlar ölüyor farkında mısınız? Örneğin bu ülkede sadece trafik kazalarından dolayı son 10 yılda 42.000 kişi öldü. Kıyaslayabilin diye söylüyorum, 17 Ağustos depreminde ölen sayısı 17.000 kişi. Her yıl ortalama 4.000 kişiyi biz trafik kazasında yani “insan hatası” gibi geri zekalıca bir sebep ile kaybediyoruz. Bu da bir cinayet değil mi? 

Son Not

Eski kız arkadaşım sıklıkla izlediğimiz belgesellerde, hayvanların birbirini avladığı kısımlarda hep gözlerini kapatır ve rahatsız olurdu. Bir keresinde bir kurt, bir ceylanı avlamıştı. Kız arkadaşım yine rahatsız oldu. Ama az sonra o kurt, ağzındaki ceylan ile inine gitti ve 4 adet yavrusunu besledi. Belgeseli seslendiren ise “bu vahşi gözüken olay olmasaydı, bu 4 minik yavru aç kalıp ölecekti” dedi. Mesajı anladınız siz. Biraz Aborijinvari, yeteri kadar… Siz abartıya kaçmadığınız sürece, bir şekilde denge kuruluyor. 65 yılda nüfusun %300 artışı abartıdır. O abartının getirdiği sonuç olarak bu kadar insanı doyurmak için ortaya çıkan görüntüler de haliyle abartıdır, çirkindir, olmamalıdır. Bence önce insanın üremesi kontrol altına alınmalı. Biz ise kürtajı yasaklayıp bir de 3 çocuk pompalayan bir zihniyetin yönettiği bir ülkede yaşıyoruz değil mi?

Tehlikeyi sezelim biraz; Dünya nüfusu

  • 2020 yılında 8,5 milyara,
  • 2030 yılında 9,6 milyara.
  • 2040 yılında 10,3 milyara
  • 2050 yılında ise 12 milyara ulaşacaktır.

Bakalım o zaman neler yapacağız?

Belki de Morrissey’in istediği buydu. Bizim konseri bırakıp bu konuyu tartışmamız! Amacına ulaşmış bile olabilir! Bana böyle bir yazı yazdırdığı için de kendisine teşekkür ederim.

İstanbul şarkısı için de kendisine ayrıca teşekkür ederiz tabii. Harika bir konserdi bıdı bıdı…

Meraklıyızdır ya biraz; çok merak eden varsa youtuba’a Morrissey – Meat is Murder yazdın ve vejetaryen olsun hadi bakalım…

 

Tags: , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir