cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Mola Cunda ile Yaz Kış Ayrı Keyif Cunda’da

mola cunda

3 Ekim 2015 • MEKAN / GEZİ, OTELLER • Views: 2121

2005 yılından beri Ayvalık‘ta yazlığımız var. Her yaz en bir hafta oralardayım. Her gittiğimde de Cunda sokaklarında gezmeden, fotoğraf çekmeden dönmezdim. Bu sene ise hazır gitmişken Cunda‘nın en yeni otellerinden Mola Cunda‘da bir gece konakladım.

Otel Çiğdem ve Orçun ÖZSÜT çiftinin. Hikayesi olan mekanları hep severim bilirsiniz. Bu otelin hikayesi zaten sizi orada kalmaya zorlayan cinsten. Sevgili Çiğdem ve Orçun bir sene öncesine kadar İstanbul’da önemli şirketlerin önemli pozisyonlarında çalışan iki beyaz yakalı plaza insanı. Bugün ise İstanbul’un kaosundan kendilerini kurtarıp Cunda‘da 30 odalı butik otellerinin başındalar.

Haydi itiraf edin! Hep hayalini kurduğunu şey bu değil miydi zaten?

Lokasyon

Cunda‘nın göbeği. Benim her zaman tam Cunda merkezde sağ tarafta otomobilimi bıraktığım otoparkın 100 metre ilerisi. Yani arabanı otele bırak ve Cunda‘yı yürüyerek keşfetmeye başla…

cunda otel

Orçun ve Çiğdem burayı yaratırken kendi zevklerinden esinlenerek yola çıkmışlar. Biraz turlayınca her şeyi ama her şeyin en üst kalitede olduğunu anlamak uzun sürmüyor. Örnek; kahve içtiğiniz fincanlar Tulya Madra‘nın Santimetre‘sinden. Açık alandaki ses sistemi Bose, banyodaki şambuan, duş jeli ve kolonya Rebul… Orçun oteli için “düşündüğümüz fiyatın iki katına tamamladık” diyor. Sebep, olmuşken en iyisi olsun kafası…

mola cunda mola cunda

Otel’in adı Mola Cunda gibi okunsa da aslında Latince’de yel değirmeni anlamına gelen Mōla diye yazılıyor. Yani “o” harfinin üzerinde bir çizgi var. Giriş kısmına dikkat ettiğinizde bunu anlıyorsunuz zaten.

mola cunda

Keyif Havuzu

Lobiden geçmez sizi hafif bir caz müzik karşılıyor. Havuza ilişiyor gözüm. O da ne? En derin yeri 50 cm… keyfi havuzu bu. Yüzmek için değil. İçkinizi alıp içinde serinlemek için. Bence iyi düşünülmüş. Hem atlama zıplama sesi olmuyor, hem de otelin butik ve seçkin ruhuna daha çok hitap ediyor.

mola cunda

mola cunda mola cunda

Odalar

Odalar son derece sade. Ancak kapıdan girer girmez siz susuyorsunuz kalite konuşmaya başlıyor. Santimetre’nin esintileri banyoda da devam ediyor.

mola cunda mola cunda mola cunda mola cunda

Sabunluk, diş fırçalık Tulya Madra‘dan yine. gardroplara bakıyorum, evime yaptırsam herhalde bu kadar kalitelisini yaptırırdım. Işıklandırma son derece keyif veriyor. Beyaz ahşap panjurlar inanılmaz hava katıyor. Ah bir de deniz görebilsek şu pencereden bakınca ne güzel olurdu diye geçiriyorum içimden…

Kahvaltı

Açık avlu ile birleşen alanın ortasında iki taraftan da ulaşabileceğiniz bir bar bunuyor. İç tarafta  350 yıllık sedir ağacından bir kesit… Nedir bu kesit? 7 metrelik yekpare bir masa. Yaklaşık 30 kişinin aynı anda oturacağı bu masa, kahvaltınızı yaparken yan taraf ile sosyalleşmenize de olanak sağlıyor.

mola cunda mola cunda

 

Dört Mevsim Açık Mola Cunda

Mola Cunda yaz kış açık. Yazın tatil ve serinlemek ile geçerken, kış döneminde ise şömine başında geçiyor zaman. -1 katında ise koca bir toplantı salonu var. İstanbul ve İzmir’den hafta sonu konaklamalı şirket toplantıları için de tercih ediliyor. Yani aslında kışın açık olması İstanbul’dan bir çeşit kaçış noktası benim için… Cuma akşamdan gidip pazar gecesi dönmek için… Cunda’ya giderseniz, şiddetle tavsiyemdir.

mola cunda mola cunda

Adres : Uckuyular Cad. No:18 Cunda Ayvalik, 10400

Telefon : 0266 327 27 01

www.molacunda.com

 

mola cunda mola cunda mola cunda

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

2 Responses to Mola Cunda ile Yaz Kış Ayrı Keyif Cunda’da

 1. Fazil Seyhanli dedi ki:

  İyi Günler
  Sayfanızdaki Mola Cunda tanıtımında bir tepsi içinde boyalı taşlar gözükmekte.
  Bunlar otelde bulunan süslemeyle ilgili taşlar mıdır?
  Herhangi bir şekilde bunları boyayan kişiye ulaşabilir miyim?
  Teşekkürler
  Fazil Seyhanli

  • cem dedi ki:

   Selam, taşlar Mola Cunda’da satılıyor ancak taşları yapan kişiye instagram’dan @zeustones hesabından ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir