cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Misina : Anadolu Yakasının En İyi Balıkçısı

misina balık

8 Eylül 2015 • BALIK RESTORANLARI, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 3369

Menüsündeki her şeyin lezzetli olduğu bir restoran olur mu?

İstanbul, mekanların tutunmasının çok zor olduğu koca bir metropol. Sürekli el değiştiren, bir açılıp bir kapanan mekanlar görmek hiç de zor değil burada. Balık restoranları için ise genellikle bir şart vardır. Ya denizden uzak ama yan yana yani iç içedir, ya da deniz kenarındadır.

Şimdi sıkı durun!

Bir balık restoranı düşünün, deniz kenarında olmamasına rağmen 11. yılına girmiş.  Fenerbahçe‘deki Misina Balık‘tan bahsediyorum. Deniz kenarında olmadığı halde 10 seneyi geride bırakmış bir mekan hiç kuşkusuz çok iyi bir mutfağa sahip olmalı gibi gelmiyor mu size de?

Dekorasyon

Misina Balık, minik bir sahil kasabası balıkçısı kıvamında bir guleti andıran detaylar ile dekore edilmiş. Orta kısımdaki etrafında ağaçların bulunduğu minik havuz ve su sesi size deniz kenarı kafasına sokuyor hemen. Tahmin ettiğiniz gibi tüm balıklar halden günlük olarak alınıyor.

misina balık

İşin Sırrı

Mekan 2004 yılından beri aynı yerde hizmet veriyor. İşin sırrı mekan sahibi ve işlecisi Suat Yılmaz‘ın profesyonelliği ve mekanın açıldığı ilk günden bu yana hiç değişmeyen Executive Chef‘i Hasan Kızılateş‘te… Burada ithal ürün kullanılmıyor %100 yerli ürünlerden oluşuyor.

Ege ve Ayvalık’tan Günlük Gelen Otlar Akvaryumda Yürüyen Yengeçler

misina balık

Misina‘nın en büyük özelliklerinden biri, günlük olarak Ege ve Ayvalık‘tan getirilen taptaze otlar ile mezelerin ve yemeklerin süslenmesi.

Normalde balık restoranları standart ürünler ile belli bir kalitede karşınıza çıkarlar ya. Ya çok salaştır, çok çok klas. Misina’da ise biraz farklı bir hava var. Hem çok kaliteli yemekler yiyebileceğiniz bir yerde olduğunuz izlenimini alıyorsunuz, hem ahşap ve yeşillikler ağırlıklı bahçesinde kasılmadan salaşlığı yaşayabiliyorsunuz.

Kabuklu ve Böcek Yemek İsteyenler Buraya

misina balık

Evet görüntüsü bazıları için çok hoş olmayacaktır, ama gözünüzü kapatıp yemeyi deneyin ve neler kaçırdığınızı görün! İstanbul’da buna benzer bir sunum, bu kadar çeşitli ürünü bir arada bulmak neredeyse imkansız. O sebeple burası tamı tamına bir balık restoranı. Burası balık restoranı ise diğerleri nedir diye düşünmek gerek… Deniz biti, kral yengeç, midye, kum midyesi (kidonya), karides, istiridye ve daha neler neler?

Mezeler

Mezelerin her biri çok üst düzey. Her lokmada şaşkınlıkla çiğnemeye devam ederken bir yandan da diğerinin tadını merak eder halde buluyorum kendimi.

misina balık

 

Mezelerden yediklerimi sayarak önerilerde bulunayım.

 • Avokado üzerinde servis edilen avokadolu soslu karides,
 • fesleğen soslu levrek,
 • lakerda,
 • çiğ balık,
 • levrek marin,
 • kral yengeç,
 • enginar,
 • zetinyağlı ahtapot
 • safranlı midye.

Daha önce de safranlı midye yemiştim ve beğenmemiştim. O sebeple bu kez de biraz çekinerek yaklaştım ancak bu dokunuş çok iyiydi. Ayrıca mısır ekmeği de tadına bakmaya değer ancak doymamak için çok da bulaşmamak gerek diye düşünüyorum.

misina balık misina balık misina balık

Başlangıçlardan Sıcaklar

Çanakkale Lapseki tarafından gelen kum midyesi (kidonya) ve deniz tarağı üzerinde durulması gereken bir sıcak başlangıç. Kidonya’nın suyuna ekmek banmaktan kendinizi alamayacaksınız. Ahtapot ise pamuk gibi. Çok yumuşak. Benim tercihim biraz daha diri bir ahtapot olduğu için doku anlamında bana çok yumuşak geliyor. Ama lezzet öte. Yanında sosu ile birlikte gelen ahtapotu yemek büyük bir haz. Aynı şekilde kalamarlar da bütün olarak masada servis ediliyor. Şahane. Ilık gelen istiridye ise İ-NA-NIL-MAZ!

misina balık misina balık

misina balık misina balık

Ana Yemek

Ana yemek öncesi ağızdaki tadı nötrlemek için likit nitrojen ile hazırlanan limon sorbe, ana yemekten alacağınız tadı doruklara çıkarıyor. Sonrasında efsanevi bir yemek tadıyorum. Paella. 2-4-6 kişilik isteyebileceğiniz paella benim bu zamana kadar yediğim en lezzetlisi. İçinde yok yok, fener balığı, kalamar, karides, midye, kerevit, deniz biti, acuvadis, pirinç, bezelye, lime, maydanoz…

paella

Doyduk. Patlayacağım artık. Balık kebabı ve yengeç köftesi var masada. Ucundan tadına bakayım diyorum. O da ne? Nasıl çılgınca bir lezzet bu? Balık kebabı o kadar doygunluğun üzerine çatlama riskini göze alarak kendisini yedirtti bana.

yengeç köfte balık kebabı

Detay :

Mekan sahibi Suat Bey Kars’lı olduğu için Misina‘da bambaşka bir şey yapıyor. Her sene kaz mevsiminde Misina’da kaz günleri yapılıyor.

Merak edenler için söyleyeyim, Misina’da fiyatlar öyle yukarıda falan değil. Sıradan bir balık restoranı gibi konumlandırılmış fiyatlar. Kişi başı içki dahil ortalama 120 TL’ye çıkabilirsiniz. Bu da benden mutlaka gidin tavsiyesi olsun. Bir mekanın menüsündeki her şey mi güzel olur. Burada oldu…

Adres : Dr. Faruk Ayanoğlu Cd No:36

Telefon : 0216 550 02 58

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

One Response to Misina : Anadolu Yakasının En İyi Balıkçısı

 1. Kadir dedi ki:

  Misina’ya uzun zaman gittim. Gerçekten keyifli ve güzel bir mekandı ama Esat Bey, Kalamış Marina’nın karşısında By Esat’ı açtıktan sonra yeni balıkçımız oldu. Mezeler, ara sıcaklar, balık yemekleri ve servis oldukça iyi. Bir de orayı deneyimlemenizi tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir