cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Mama Shelter : İstanbul’un En Eğlenceli Oteli

Mama Shelter

4 Ocak 2016 • MEKAN / GEZİ, OTELLER • Views: 2000

Acaba şuradan da bir şey çıkacak mı sorusunun hep aklımda olduğu bir kurcalama hissi. Detaylar her yerde. Yaptığı her türlü muzurluğuna hoşgörünüz ile yanıt verdiğiniz bir otel. Azıcık müstehcen. Biraz açık sözlü.

Mama Shelter Beyoğlu‘na sonradan girmiş bir marka olsa da, ilginçtir ki hiç yadırganmadı. Yadırgamanın ötesinde aslında Beyoğlu’ndan biriymiş gibi karşılandı ve merak edildi. İtiraf edeyim bu kozmopolit caddeye çok yakıştı.

Otel barıları, restoranları hep zordur dışarıdan gelen müşteri için. Yani kapı müşterisi çok da tercih etmez. Bunun, otelerin lokasyonu ile de ilgisi var kuşkusuz ancak sadece buna bağlamak doğru olmaz. İtiraf edelim; Mama otel dışı misafirlerini restoran ve barına çekme konusunda da çok başarılı. Otelin 4. katındaki teras ve restorana bir merhaba diyerek girmek ve bir içki içmek mümkün. Diğer otellerin ağırlığı ve girişindeki soğukluk burada yok. Hatta hiç otel girişine benzer bir yanı bile yok.

 • mama shelter
 • mama shelter
 • mama shelter
 • mama shelter
 • mama shelter
 • mama shelter
  20151220_002354
 • Mama Shelter
  20151219_145952
 • mama shelter
 • mama shelter kahvaltı

Odada Davetsiz Misafirler

Siz odanızın kapısını araladığınızda sizi bekleyen suratlar karşılıyor sizi. Cinsellik dürtüsü ile konulmuş o maskeler oraya. Hatta öyle ki, o maskeleri kullanarak yatağınızın tam karşısındaki TV üzeri kameradan fotoğraflarınızı çekiyorsunuz, Fransa’dan onaylanan fotoğraflar tüm Mama Shelter otellerinin restoran ekranlarında dönüyor. Ancak size kötü haber, siz o ekranlarda olamayacaksınız. Çünkü şimdilik Türkiye’de bu sistem aktif değil.

mama shelter

Odalar olabildiğince sade. Sadece beyaz renk kullanılmış. Bazı odalarda da turuncudan bir kanepe mevcut.  Halılarda ise yine siyah, beyaz ve turuncu olmak üzere üç renk var. Koridor ve odaların halıları İstanbul motifleri ile dolu. Yani halılarda boğaz köprüsünü, Haliç‘i, Beyoğlu‘nu, Galata Kulesi‘ni görmeniz mümkün.

Odalar

Şunu en baştan net ifade edeyim. Bu zamana kadar uyuduğum en rahat yatak, en rahat yorgan, en rahat yastık. Info kartında okumuştum 5 yıldızlı yataklar diye. Pek itibar etmemiştim. Ancak o yastığa kafamı koyup yorgana sımsıkı sarılınca ne demek istediklerini çok net anladım. 

Odada terlik yok. Evet yanlış duymadınız. Banyo terliği yok. Duş jeli, sabun konularında da bir tane tüp bulabildim banyoda. Banyo terliği bulamayınca terlik koymayı unutmuşsunuz demek için resepsiyonu aradım. Odalarda banyo terliği olmadığını öğrenince önce biraz şaşırdım, sonra daha giriş paragrafında yazdığım gibi yaptığı muzurluğa hoşgörü ile karşılık verdim. Tüm sabun ve duş ihtiyaçlarını üzerinde “Mama tepeden tırnağa sizi düşünür” yazılı tek bir tüpün içindeki sıvı ile karşılıyor olmak da yine şaşırtan detaylardandı.

Mama Shelter‘da tam 81 oda bulunuyor. Odaların hepsinin TV ünitesinde, ücretsiz yetişkin içerikli filmlerden, yakın tarih vizyon filmlerine kadar pek çok içerik bulunuyor. İç kısımdaki odalar, ortadaki bahçe boşluğuna bakıyor, dış kısımdaki odalar ise dışarıya bakıyor. Yani her oda aslında dışarıya bakıyor. Otel’in ilginç taraflarından biri de , bir kale duvarı gibi etrafında duvar örülü olması. Nasıl anlatsam bilemedim. Yani camın kenarında durduğunuzda direkt İstiklal Caddesi‘ni görmüyorsunuz. Önce avlu, boşluk, bahçe gibi bir alan, ardından da sanki otelin duvarıymış gibi sokak ve sizin aranızda kalan bir set. Dışarıdan bakıldığında direkt oteli görüyorsunuz gibi, ama aslında öyle değil Odalar dışarıdan göründüğünden daha iç tarafta. İki fotoğraf ile bu tanımlamayı görsel olarak ifade edeyim.

Mama Shelter Mama Shelter

Restoran ve Bar

Mama’nın 4. katındaki restoranı hafta sonu canlı performansları ile, bir dönem sunduğu ve aklıma kazınıp çıkmayan Swing brunchları ve Omnivore gibi özel organizasyonlara yaptığı ev sahipliği ile çok konuşulan, bilinen sıra dışı bir restoran. Kendi organik PR’ını çok başarılı bir şekilde yapmasına olanak sağlayan; barın üzerinde dizili olan rengarenk can simitleri ve kara tahtadan oluşan tavanına tebeşir ile çizilmiş şekiller, yazılmış yazılar ile de bilinirliği, merak edilirliği yüksek. Hiç bir otel restoranı için insanların birbirlerine “oraya gittin mi?” dediklerini duymamışsınızdır. Ancak bu saydığım belirleyici özellikler ile “Mama Shelter’a gittin mi?” sorusu sık duyulan bir soru haline gelmeyi başardı.

Restoranda Langırt Masası olur mu? Yahu dev iki langırt masasının burada ne işi var diye düşünürken ellerinde içkileri ile etrafına doluşmuş 8 kişiyi görünce sözümü geri aldım.

mama shelter

Tüm bu özelliklerinin yanından Mama Shelter’ın 59 Euro‘dan başlayan oda fiyatları ise sanki herkes bu deneyimi yaşasın diye hazırlanmış.

Özetle ; Mama Shelter’ı sıfatlar ile nasıl tanımlarsınız diye sorulsa, eğlenceli, sexy, muzur, şakacı ve anaç diye tanımlardım. Bu eğlenceli hiç otel web sitesi izlenimi vermeyen www.mamashelter.com/tr dan da inceleyebilirsiniz.

Adres : İstiklal Cad. No:50 D:54, Beyoğlu/İstanbul
Tel : 0212 252 02 00

 

Tags: , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir