cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Mama Shelter İle 69€’ya 2016 Sevgililer Günü

Cem Karakuş

7 Şubat 2016 • DÜNYA MUTFAĞI, DÜNYADAN, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 1148

Mama Shelter Beyoğlu’nun en muzur oteli. Bu muzur otelin restoranı da aynı konseptte oluyor haliyle. Mama Shelter‘ın bence en büyük özelliği, o gergin, soğuk ve kasvetli otel havasından çok uzak olması. Bu samimi havada Sevgililer Günü için de güzel birkaç şey düşünmüş Mama.

Mama Shelter bu sene Sevgiler Günü‘nü neden tek gün kutalayalım ki, 3 Gün olsun demiş ve Sevgililer Günü‘nü 12-14 Şubat arası 3 gün boyunca kutluyor. Bu üç günlük Mama’s Love Weekend kapsamında tüm sevgililer gelip kalsın diye oda fiyatı 69€ yapmışlar.  Diyorum ya muzur otel diye. 69 Euro olmasının da kesin bir sebebi vardır 🙂 69’dan tavşan yapacak halleri yok herhalde 🙂 Neyse, Sevgililer Gününde çiftler üzülmesin diye iki adet kokteyli de 50 TL yapmışlar. Bugüne özel tasarlanmış bir menü yok ama konaklama yapanlara restoran kısmı da %20 indirimli olacak. Şimdi ben menüde beğendiklerimden bahsedeyim biraz. 

Yemekler

Balkabağı Çorbası : Geçtiğimiz sene de bu çorbayı denemiştim. Yine aynı şekilde başarılı. Ama porsiyonu fazla bence. Doymamak için “az çorba” söyleyebilirsiniz. Krema yanında ayrıca servis ediliyor ve dilediğiniz kadar ekleyebiliyorsunuz.

Meze Tabağı : Portakallı fava, tahinli patlıcan ezme ve humus

Coleslaw İle Falafel : Ben Etçiyim, falafeli de hiç sevmem. Ama iyi bir aroma ile harmanlanmış salata üzerinde falafel benim için de yenilebilir bir lezzette kaldı.

Dana İlik : Aman Tanrım! Bunu başka hangi mekan yapıyor bilmiyorum ama dev gibi ilikler geliyor masanıza sıcacık kızarmış ekmekle birlikte. İliği kemiğin içinden kaşıkla sıyırıp üzerine biraz da kaya tuzu serpiyorsunuz. Enfes!

Kuzu İncik : Patlıcan beğendi ve mantar sosu ile servis ediliyor. Bana göre koca bir yemeği domine eden bir sunumdu bu. Sos yine yanında geldiği için arzu ettiğiniz kadar ekleyebiliyor olmanız da çok güzel.

Dana Yanak Parmentier : Patates püresi içine gömülmüş ve bir türlü soğumak bilmeyen (tecrübe ile sabit, ağzımız yüzümüz yandı) dana yanak.. Yanında salata ile. Bir başyapıt. Bu yemek zaten Fransa’nın ünlü yemeklerinden biriymiş. Aynı zamanda sebzeli olanı da sunuluyor.

Etli Kuru Fasülye ve Pilav : Klasik türk yemekleri de unutulmamış menüde. Baya baya turşu ile kuru fasülye pilav yiyorsunuz 🙂

  • Balkabağı Çorbası
  • Meze Tabağı
  • Meze Tabağı 2
  • Coleslaw ile Falafel
  • Dana İlik
  • Kuzu İncik
  • Etli Kuru Fasülye Pilav
  • Dana Yanağı Parmentier
  • Keçi Peynirli, Domatesli, Pastırmalı Penne

TATLILAR

Bal Kabaklı Cheesecake : Yanında pişmaniye ve nar taneleri ile gelen balkabaklı cheesecake pişmaniye ile birlikte lezetti tavan yapan, akıllıca fikirlerden.

Çikolatalı Kek : Yine çikolata sosu kendiniz servis edebilin diye ayrıca geliyor masanıza. Arzu ettiğiniz kadar ekliyorsunuz kekininizin üzerindeki dondurmaya.

cheesecake mama shelter

Mamalicius : Tatlılar arasındaki bence Oscar Ödülü alan ve orijinal ismini de “ne yapalım ne yapalım?” diye düşünürken birden bire orataya çıkan şaheser. Üzerindeki kadayıf kıtırlarının altında yatan lezzet tam bir altın vuruş niteliğinde.

mamalicius

Sevgililer Gününde 69€ ‘ya Beyoğlu’nun kalbinde Mama Shelter kafası ile biraz muzur bir gece geçirmek harika bir hediye olabilir. Şiddetle öneririm. Benim otel deneyimimi hala okumadıysanız da buradan okuyabilirsiniz.

Adres : İstiklal Cad. No:50 D:54, Beyoğlu/İstanbul
Tel : 0212 252 02 00

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir