cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Louis Karaköy Açıldı! Lezzetli Bir Hafta Geride Kaldı…

14 Haziran 2014 • DİĞER YEME & İÇME, MEKAN / GEZİ • Views: 1341

Geçtiğimiz hafta yine çok hareketliydi benim için.

Gazi ve Bilal Ateş’in daveti ile Chef Mezze‘nin tadımı ile başlayıp Louis Karaköy‘ün harikulade açılışı ile devam eden, Yada Sushi tadımının, Robin’s Galata Dirty Bruch‘ının ardından Tarlabaşı Armada Otel 5 Çayı ile final bulan bir haftaydı.

Pazartesi günü katılacağımız Chef Mezze etkinliğini kendini muson yağmuru sanan tuhaf bir yağış sebebi ile Salı gününe erteledik. Yağışlı bir başlangıç olsa da inanılmaz bir salı ile haftamıza devam ettik. Chef Mezze detaylı yazısı için tıklayınız.

Louis Karaköy #bineviacilis

Hemen ardından harika bir çarşamba gecesi için Karaköy’ün en keyifli mekanlarından Louis’in açılışına doğru yol aldık. Tasarımından bu yana bebeğiymiş gibi başında durduğu mekanın işletmecisi arkadaşım Melda Tuna’nın zarif daveti ile Karaköy Louis‘in göz kamaştırıcı açılışına eşlik ettik. Esasında bu yaza merhaba partisi sosuna bulanmış bir nevi açılıştı.

Louis Karaköy

Jack Daniels’ın sponsorluğunda güzel kızların Jack Honey çeşmelerinden doldurdukları shotları ikram ettiği, DJ performansı ile daha da keyifli geçen açılış gece yarısına kadar devam etti. #bineviacilis #louismonoparty hashtag’leri ile fotoğraflarını paylaştığımız açılışa magazin dünyasından da pek çok ünlü katıldı. Arda Turan, Ceylan Çapa, Selin İmer, Şeyma Subaşı, Berk Suyabatmaz, Umut Eker, Rüzgar Çetin, Engin Öztürk gözlerimizin takıldığı ünlü yüzlerdi. Bu keyifli gecede Melda Tuna güzelliği ile göz kamaştırdı ve olağanüstü yoğunluğa rağmen tüm konukları ile tek tek ilgilenmeyi de ihmal etmedi. 22:30’dan sonra daha da kalabalıklaşan parti dansçıların özel gösterisi ile devam etti.

Louis KaraköyLouis Karaköy

Louis KaraköyLouis KaraköyLouis Karaköy yaklaşık 2 ay kadar önce açılmasına rağmen bana kalırsa Karaköy’ün en gözde Fine Dining restoranı olma yolunda hızla ilerliyor. Her zaman mekanının başında olan Melda Tuna her müşterisinin mekandan memnun ayrılması için elinden geleni yaparak tüm masalarla tek tek ilgilenmeyi hiç ihmal etmiyor. Louis Karaköy, menüsü, tasarımı, dekorasyonu, müzikleri, DJ performansı, çarşamba/perşembe geceleri canlı müzikleri, partileri, personelleri, servisi ve müşterilerine olan ilgisi ile Karaköy‘de daha çok konuşulacağa benziyor.

Yada SushiYada Sushi

Hemen ardından perşembe günü @mekanist daveti ile İstinye’nin en popüler sushi mekanı olan Yada Sushi‘de bulduk kendimizi. Yada Sushi Türkiye’ye sushiyi ilk kez getiren Mori Sushi’nin izinden gelen ve İstinye’de kendi halinde  diyebileceğiniz bir yerde dolup taşmayı kısa sürede başarmış bir mekan. Deneyimli işletmecisi Ziya Bey ve Mori Sushi’den bu yana gelen personeller ile İstanbul’un en iyi sushisini yaptıkları iddiası ile yola çıkıyorlar ve bunu kanıtlamaları da hiç de zor olmuyor. Yaklaşık 10 çeşit tadımın ardından hepsini tek tek saymayacağım ama ben lezzetsiz bir şey bulamadım. Kestane mantarı çok alışık olmadığım güzellikte bir tat bırakarak aklıma kazındı. 

yada sushiyada sushi

 

Yada Sushi‘nin bir diğer göze çarpan özelliği de, diğer Çin, Japon ve Thai mutfakları sunan mekanların aksine daha çok Deep House müzik eşliğinde sizlere hizmet vermeleri. İyi bir sushi yemek istiyorsanız, yolunuzu bir kez de Yada Sushi‘ye düşürün derim. 

Robin’s Galata’da Dirty Brunch, Tarlabaşı Armada Otel’de Beş Çayı

Artık Beyoğlu‘nun popüleritesi hızla Karaköy‘e kayıyor diye hemen her yazımda belirtiyorum. Bu kitle çekimi sonrasında işletmeciler de Karaköy‘e giremeseler dahi yakın olmayı tercih eder bir tutum sergiliyorlar haliyle. Robin’s Galata da Karaköy konseptine yakışan Fine Dining deneyimi sunmak için yola çıkan küçük ve sıcak bir mekan. Robin’s Galata size Galata Kulesi‘inin gölgesinde İstanbul manzaralı keyifli bir brunch vaat ediyor pazar günleri.

robins galatarobins galata

Armada Otel’in yeni limanı ise Tarlabaşı olmuş. Armada Pera Otel Parma Apartmanı’nda hizmet veriyor artık. İtalya’dan gelen ve İstanbul’a yerleşen Parma Ailesi’ne ait Pera’daki 5 katlı Parma Apartmanı’nında  II. Abdülhamid ve ailesine özel giysiler dikmiş olan tacir ve terzi Paul Parma yaşamıştı. 5 katlı Parma Apartmanı, eski Pera ve Tarlabaşı’nın en çok beğenilen Art Nouveau apartmanlarından biri idi ve aile İstanbul’u terk ettikten sonra çöküşe girmişti. Binayı satın alan tarih tutkunu Mehmet Pir, Mimar ve Müzisyen Nejat Yavaşoğulları ile birlikte 2010 yılında aslına sadık biçimde titiz bir yenilemeden geçirerek 20 odalı bir butik Pera oteline dönüştürtü. İçeriye girdiğinizde kendinizi 1800’lü yıllarda hissedebileceğiniz ve her yere terzi kokusunun sindiği bir butik otel Armada Pera. Küçük ve şirin bahçesinin yanında eski tip asansörü ile de bu nostaljiyi iliklerinize kadar size hissettiriyor. bu ruhu yaşamak için geçerken bir uğramanızı ve biraz göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir