cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Lokanta Armut : Lezzeti İle İddialı Şef Restoranı

lokanta armut

5 Nisan 2015 • DÜNYA MUTFAĞI, MEKAN / GEZİ • Views: 2256

Lokanta Armut, “nerede yaparsanız yapın bir işi iyi yaptığınızda mutlaka fark edileceksiniz” felsefemin bir kanıtı.

Sevgili dostlarım Şef Burak Zafer Sırmaçekici ve Tülin Bozüyük‘ün yarattığı Lokanta Armut Etiler’in az ilerisi Armutlu‘da çok iyi bir iş yapıyorlar ve bambaşka bir deneyime davet ediyorlar misafirlerini.

Şef restoranları yeni trendlerimiz. Açıkçası güzel işlerin çıktığı, şefin bizzat misafirleri ile ilgilendiği restoranlar insanlara çok iyi şeyler deneyimleyeceğinin sinyallerini veriyor ta en baştan. İşte burası da ilginin, lezzetin ve memnuniyetin yüksek olduğu, yüksek cirolar yapma kaygısından uzak, mütevazi ancak çok konuşulacak bir şef restoranı.

lokanta armut

Mekan sadece 30 kişilik. Tasarım minimalist, menü de öyle. İddiasız ve gösterişten uzak. Gösterişten uzak dediğime bakmayın siz. Lezzet çok ötede. Masaya oturduğunuz anda Burak Zafer Sırmaçekici‘nin kendi harmanı ile daha da lezzetlendirdiği acılı, fıstıklı ve sarımsaklı üç farklı tereyağı ile ızgaradan yeni çıkmış sıcacık ekşi mayalı ekmek dilimleri karşılıyor sizi. Ben sarımsaklı tereyağına bayılıyorum.

lokanta armut lokanta armut lokanta armut

Lokanta Armut Menüsü

Menüyü elinize aldığınızda ise kafanız hiç karışmıyor. Tek sayfa, sade. Yaklaşık 10 çeşit başlangıç, 3-4 çeşit ana yemek ve birkaç seçenekten oluşan tatlı. Izgara armutlu körpe ıspanak salatası, soğan reçeli ve kuş üzümü ile ördek ciğer pate, beş çeşit domates ile fesleğen ve balzamik eşliğinde stracciatella, tereyağlı renkli havuçlar ile ahtapot, kalamar çeşitlemesi ve portakal ve renkli domatesler ile hazırlanan kavanozda somon dikkat çeken başlangıçlardan.

lokanta armut

Ana yemeklerde ise minekop ve limonlu risotto, kuzu pirzola, eski kaşarlı, frenk soğanlı patates püresi ile ağır ateşte pişmiş dana antrikot bulunuyor. Dana antrikot  deyince aklınıza ısgara edilmiş bir antrikot dilimi gelmesin. Hayal ettiğiniz görüntüden çok uzak bir şekilde liğme liğme edilmiş antrikot parçaları ve soğan, patatesin üzerine ekleniyor.

lokanta armut

Tatlılarda ise ev yapımı çıtır baklava ve yoğurt panna cotta mevcut şu sıralar.

Şef Restoranının Farkı

Mekan bir  şef restoranı olduğu için menü her an değişebiliyor. Aylarca aynı menü ile gitmek pek mümkün olmuyor. Sevilen yemekler dururken diğerlerinde oynamalar yapılabiliyor. Dolayısıyla her ay menüde başka şeyler görmeniz çok mümkün. Bu da hep aynı şeyi yemeyeceğiniz anlamına gelir.

lokanta armut

Burada yiyeceğiniz şeyler buzluktan çıkarılıp mikrodalgaya atılarak gelmiyor masanıza. Verdiğiniz tüm siparişler sırası o anda tek tek hazırlanıyor. Her birine ayrı birer dokunuş yapılıyor. Her tabak için ayrı bir tava kullanılıyor. Yani özenli. Çünkü Lokanta Armut müşterileri bu lezzet mimarı iki insan için önemli. Mekanın bir diğer güzel tarafı da açık mutfak oluşu. Şefi hazırlık yaparken görebiliyorsunuz. Yemeğinizi hazırlayan adam kapalı kapılar ardında saklanmıyor. her şey açıkta. Orada duruyor. Lavaboya giderken selam verebileceğiniz uzaklıkta. Burada yediğiniz şeyler hiç de sıradan değil. O sebeple masada beklediğiniz her dakikaya değecek.

Son Sözler

Yukarıda belirttiğim gibi Lokanta Armut‘un kapasitesi sadece 30 kişilik. Dolayısı ile yer yok deniyorsa gerçekten yoktur. Israr etmeyin ve asla rezervasyonsuz gitmeyin. O kadar yol tepip kapıdan dönebilirsiniz.

Lokanta Armut pazar günleri kapalı, pazartesiden cumartesiye  18:00-00:00 arası hizmet veriyor.

Etiler’in o karışık ve kalabalık yerlerinden biraz uzakta, daha nefes alınası, sıyrılmış kendi halinde bir yerde Lokanta Armut. Hep aynı yerlere gitmekten sıkıldıysanız bir de burayı deneyin. Şef Burak Zafer Sırmaçekici ve Tülin Bozüyük ile ayak üstü de olsa iki kelime laflamadan gitmeyin.

Adres : Atatürk Caddesi No:6/B Etiler/Küçükarmutlu İstanbul

Telefon : 0 212 229 22 25 – 0 536 605 36 63

lokanta armut

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir