cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

LG G5 ile 135 Derecelik Fotoğraflar ve Değiştirilebilir Battery

17 Mayıs 2016 • YAŞAM, YAŞAM • Views: 786

LG yeni amiral gemisi G5’in modüler yapısı ile ortalığı sallamak için gelmiş gibi. Herkesin merakla beklediği yeni LG G5’i test etme şansım oldu. İzlenimlerimi kısaca özetlersem;

Telefon tek parça ve oldukça şık metal bir gövdeden oluşuyor. Metal gövdenin verdiği güven duygusu ve sağlamlık hissi telefona çok iyi işlenmiş. Benim gibi sıradan bir günde bile onlarca fotoğraf çeken bir Life Style bir yazarın en büyük ihtiyacı olan kamera özellikleri çok etkileyici. LG yeni modeli G5‘te, bir değil, iki değil tam üç adet kamera kullanmış. Bu üç kameranın iki tanesi arka yüzde konumlanmış olup bağıra bağıra bir performans sergiliyor.

Wide Angle özelliği sayesinde Bazı telefonlardaki panaromik moda alıp ya da profesyonel kameralar ile fish eye dediğimiz geniş açılı lensler kullanarak edindiğimiz o derin ve geniş açılı fotoğrafları LG G5’in arkada tarafındaki iki adet kamera ile rahatlıkla çekebiliyoruz. 16 mp ‘lik f 1.8 değerine sahip bu iki kamera kol kola verdiğinde inanılmaz bir iş çıkarıyor. Örneğin bir fotoğrafta sadece pantolon ve ayakkabılarımı çekebilmişken LG G5’in yerini değiştirmeden aynı uzaklıkta geniş açı moduda aldığımda kamera sanki bir film sahnesinden çıkmış gibi geriye doğru gelerek müthiş bir geniş açı performansı veriyor ve az önce sadece ayakkabı ve pantolonumu çektiğim fotoğraf nerdeyse göz hizamdan çekiliyormuş gibi 135 derecelik bir açıda yer alıyor.

lg g5 lg g5

Yani telefonu tuttuğum yer neresi ise tam oranın çevresinden görüntü almaya başlıyor. İki kamera birleştiğinde insan gözünün görüş açısından 15 derece daha geniş bir açıda görerek fotoğraf çekiyor. Yani çektiğiniz fotoğrafın sınırlarını aynı açıdan baktığınızda gözünüz dahi görmüyor 🙂

Bir diğer vurucu özelliği ise tek parça metal gövdesinin yanında modüler yapısı sayesinde değiştirilebilir pil bölümü. Ben günlük kullanımda instagram, fotoğraf çekme, düzenleme, blog yazısı, gündem, haberler, web sayfamdaki düzenleme, mail trafiği, telefon görüşmesi derken pil anlamında cep telefonunun canına okuyabililirim. Hal böyle olduğunda elinizde şarj kablosu ile priz priz dolaşmak zorunda kalabiliyorsunuz. Ya da alternatif çözümler üretmek zorunda kalıyorsunuz. LG yeni modeli G5 ile bu alternatif çözümü bizim için üretmiş bile. Değiştirilebilir pil bölümü ile günlük hayatı daha kolay kılıyor.

  • LG G5
  • LG G5
  • LG G5

5.3″ boyutunda IPS, yani her açıdan aynı parlaklığı sunan bir ekranın kullanıldığı G5 modelinde Always On Display denen bir özellik mevcut. Yani saat, takvim, sms, çağrı gibi uyarılar ana ekranda siz ekranı açmadan yer alıyor. Bir kullanıcı bu bilgileri kontrol etmek için günde ortalama 150 kez ana ekran ışığını açtığı düşünüldüğünde pil performansı için de bir tasarruftan bahsedebiliyoruz.

LG aslında G5 modeli ile çok farklı özellikleri birleştiriyor. LG oyun arkadaşları adı altında kendisine eşlik eden bir cihaz ile tamamlanan LG G5, istenildiğinde bir dijital kameraya ya da Hi-Fi oynatıcı gibi pek çok cihaza dönüştürülebiliyor. “Hayat Güzel, Sen Eğleniyorsan” sloganı ile oyun dünyasında 360 VR ile birlikte G5 modeli hayatı daha da güzel konumlandırmak için gelmiş gibi…

 

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir