cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Küçücük Bir Mutfakta Harikalar Yaratan Bir Adam; Can OBA

2 Temmuz 2014 • DÜNYA MUTFAĞI, MEKAN / GEZİ • Views: 1786

Sokaktan geçerken sizi ellerindeki menüler ile mekanın içine davet etmeye çalışan kebapçıların olduğu bir sokak düşünün. O sokakta kendi halinde sessiz sakin 8 masalı, çeşit çeşit renklerle bezenmiş süslü sunumlarının sokak ile hiç örtüşmediği bir mekan. Fine Dining geçinen restoranlardaki klasikleşmiş, sıradan  sunumları unutun. Ne istediğinizi seçeceğiniz kalabalık menüleri de bir kenara bırakın.

Can Oba size gelip o gün neler yaptığını ya da yapacağını detay vererek anlatıyor. Hangisi hoşunuza giderse onu seçiyorsunuz. Bir menüsü yok. Çünkü her gün başka bir şey yapabilir. Pazardan geçerken gözüne ilişen bir kestane ya da istiridye mantarı alıp, bunları patatesle karıştırıp önünüze müthiş lezzetli ilginç bir çorba getirebilir. Bazen ne yapacağını O da bilmiyor. Elindeki kısıtlı imkanlarla, neredeyse ilkel şartlarda minimum malzeme ile harikalar yaratabilen bir yetenek bu. Tam 25 yıl yurt dışında kalmış, eğitim almış, en zor şartlarda çalışmış, Alman disiplinini, Fransız kültürünü ve sunumunu Türk damak tadıyla kusursuz birleştirmiş, müthiş enerjisi olan bir adam Can Oba. Yemekleri size anlatmaktan asla yorulmuyor. Aksine müthiş keyif alıyor.

Her şeyi, evet yanlış duymadınız her şeyi kendisi o küçücük mutfakta yapıyor. Çorba istediğinizde tenceredeki sıcak çorbadan bir kepçe koymuyor. Sıfırdan başlıyor hazırlamaya. Ketçap, mayonez, çikolata, dondurma, peynir… Aklınıza ne gelirse. Üretilebilecek her şey o küçücük mutfakta üretiyor. Bir ana yemeğin masaya gelebilmesi için tam 4 tava kullanıyor. Yani bir yemek için dört farklı işlem yapılıyor. O sebeple küçük mekan.!

mısır çorbası can oba

Balık çorbası ve mısır çorbası deneyerek bu Alice Harikalar Diyarı‘na adımımızı attık. Her ne kadar kum midyeli, levrekli, baby scalloplu balık çorbasının çok efsane olduğunu okumuş olsam ve tam bir deniz ürünleri çılgını olsam da, içinde mısır püresi, nacho ve mısır tanelerinin bulunduğu ve bir jumbo karides ile servis edilen mısır çorbası daha bir hoşuma gitti. Bu müthiş çorbanın ardından, gelecek olan ana yemekler bizi daha da meraklandırdı haliyle.

Ara sıcak olarak kremalı Ispanak yatağında bisque soslu Deniz Tarağı istedik. Deniz tarağı zaten her yerde yiyebileceğiniz bir şey değil. Ben de ilk kez yediğimi söylemeliyim. Ama nedir bu lezzet tarif etmekte çok güçlük çekiyorum. Özellike ıstakoz sosu asla unutmayacağım bir tat. Ispanak, krema, ıstakoz sosu ve deniz tarağı bir araya gelince de zaten her biri çok lezzetli olan gıdalar bir şölen sundu bize kendi içlerinde.

deniz tarağı can oba

Ana yemeklerden ilk olarak üzüm şekerli domates sos eşliğinde ıspanaklı lazanya tercih ettik. Ben daha çok etçil olduğum için etlerin peşinde koşmaktan unutmuşum bu hamurumsu ana yemekleri. Lezzetliydi elbette ama benim için diğerleri, yani etler daha önemli.

lazanya can obabiftek can obaTaze mantar kremalı beef geldi ardından masamıza. Aralarda taze mantarların da gezdiği mantar sosuna bulanmış ve tam istediğim gibi az pişmiş bir et. Cevizli ahtopot kolu, çilek ve domatesli Risotto. Buraya gelmeden önce bir arkdaşım risottonun çok kuru servis edildiğini söylemişti ve beğenmediğini eklemişti. Ancak bize servis edilen risotto tam istediğim kıvamdaydı. Çilekler anarşist bir ruhun isyanı gibi gelebilir gözünüze. Ancak risotto ahtapot ve domatesle birleştirip ağzınız götürdüğünüzde daha önce hiç tatmadığınız bir lezzetin ağzınızın içinde dolaştığını görecek, çiğnemeye doyamayacak ve yutmaya kıyamacaksınız.

benedik can obapeynir tatlısı can oba

 

 

 

 

 

 

 

Benedik usulü biftek; özel sos, ballı hardal sosu, yumurta sarısı… Kestiğiniz anda o içinde yumurta sarısı akıyor. Bildiğiniz yumurta sarısı evet. Akıyor… Kafanızda canlandırdığınız görüntü belki tadı hoş bir şey olarak durmuyor karşınızda. Ama daha önce hiç aklınıza gelmeyecek şeyleri böylesine uyum ile harmanlamanın verdiği bir renk aslında o akan yumurtanın sarısı.

Melez tatlılar kategorisindeki, İmza niteliğindeki dondurulmuş peynir pastası, karamelli. Melez tatlıların özelliği olarak yavaş yavaş hissediyorsunuz tadını. Peynir de oracıkta yapılmış ve buzlukta bekletilmiş.

Muschocolate ise özel sos, orman meyveleri sosu, böğürtlen, vişne, çilek ile çıkıyor karşımıza. Ben mus sevmememe rağmen, bu kez evet tabağı sıyırıyorum…

dondurma can oba mus can oba

Çilekli dondurma da tabii ki yine Can Oba‘nın kendi yapımı. Çikolatasına kadar her şey… Gerçek bir dondurma yiyeyim diyorsanız bir tadına bakın lütfen.

Can Oba, 1 buçuk senelik restoranında 134 farklı yemek 30-35 adet farklı tatlı çıkarmış. Öğrencilere indirim yapmayı ve beğenmediğiniz bir şey olursa ücretini almayıp tatlı ikram etmeyi de ihmal etmiyor. Finalde, neredeyse bir buçuk senedir aynı sokakta aynı yerde hizmet veren bu müthiş şefi bu kadar geç tanıdığım için kendimden biraz utandığımı söyleyebilirim. Can Oba Vedat Milor’un programının yayınlandığı geceden sonra patlama yaptığını söylüyor. Bana ve sanırım hemen herkese göre geç kalınmış bir keşif gibi… Şu anda ise bir aydan erken bir vakit rezervasyon alabilmeniz çok zor. Bir ay önceden alınan randevu sonrasında bir yemek orgazmı yaşamanın keyfine değdi doğrusu. Toplam 10 farklı tadım yaptıktan sonra yolda yürümüyor, adeta yuvarlanıyorduk.

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir