cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Korktuğunuzu Sandığınız Şey : Bağlanmak mı Çözülmek mi?

18 Mayıs 2014 • İLİŞKİ DURUMU, İLİŞKİLER • Views: 2565

Bağlanmak…

Hemen herkesten duymuşsunuzdur “bağlanmak istemiyorum” ya da “bağlanmaktan korkuyorum” gibi cümleleri ve zaten siz de böyle hissetmişsinizdir zaman zaman. Öyle gibi gözükse bile bağlanmaktan korkmuyoruz esasında hiç birimiz. Esas korktuğumuz bağlandıktan sonrası sanki.

Bağlanmak dünyanın en güzel şeylerinden biri değil midir oysa? Sürekli birini mutlu etme arzusunu taşımak. O mutlu oldukça daha da mutlu olmak. Her sabah gözünü açtığında aklına ilk gelen şeyin O olduğu… Tüm hüznünü ve mutluluğunu anında paylaşabileceğin ve birlikte kocaman hayaller kurabileceğin birine bağlanmak… Sarıldığında dünyadaki tüm dertleri unutabileceğin ve kendinden önce hep onu düşüneceğin bir bağlanma duygusu. Fedakarlık yapmaktan gocunmayacağınız ve çoğunlukla kendini beslediği ve tek taraflı şekilde kullanılmadığınız sürece karşılık da beklemeyeceğiniz…

Kulağa hoş geliyor değil mi? Öyleyse bağlanmaktan neden korkuyoruz? Bundan daha güzel bir his olabilir mi? Esas korktuğumuz şey bağlandıktan sonra başlıyor bence. Çözülmek…

 

Çözülmek…

Bağlanınca her şey çok güzel. Rüya gibi. Hayattaki pek çok şeyden önce gelen ve hatta belki de ilk önceliğiniz. Öylesine kendinizi kaptırdığınız. Belli bir süre sonra zehir kanınıza giriyor ve “ya biterse” sorusu aklınızı kurcalamaya başlıyor zamanla.

Natalie Portman ve Ashton Kutcher ‘ın birlikte oynadığını No Strings Attached (Bağlanmak Yok)  filmini hatırlayın. Ne kadar direnirseniz direnin, ne kadar kaçarsanız kaçın bazı şeyler sizin kontrolünüz dışında gelişir, yönetemezsiniz. Kontrol delisi olanları büyük bir dert bekliyor bu aşamada. Çünkü sizin kontrolünüz bir işe yaramayacak! 

bağlanmak

Hiçbir ilişki sonu kötü bitsin diye başlamaz. Hiç kimse ilişkiye ayrılmak için başlamaz. Sonunda ayrılık ve üzüntü olacak diye reddettiğin şeylerin anlamı; çözülme korkusunun bağlanmanın vereceği hazzın önüne geçmesidir. Çözülmekten korktuğunuz için, bağlandığınızda yaşayacağınız tarifi olmayan o muhteşem duyguları da yaşamayı reddedersiniz aslında farkında olmadan. Çünkü çözülmekten korktuğunuz için bağlanmazsınız aslında. Kendinize bulutların üzerine çıkma şansını vermezsiniz sonrası kötü olacak diye. Çözülmek korkusu, başladığı zaman sizi bağlanmaya hatta bağımlı yapmaya iter ve işte o zaman azap başlar.

 

Bağımlı Olmak mı?

Bağlanmak ve bağımlı olmak arasında ince bir fark vardır. Yukarıda bahsettiğim gibi bağlanmak muhteşem bir şeydir. Bağımlı olmaksa çoğu zaman “bağlanmışsınız” gibi bir hissiyatla çıkar karşınıza ve fark edemezsiniz. Bir şekilde bağımlısınızdır. Size verdiği desteğe, hediyelerine, sizinle ilgilenmesine, kafanızı okşamasına ve istediğiniz her an çıkıp yanınıza gelmesine. Bir tarafın diğerinden aldığı desteğe ihtiyacı vardır ve aslında buna bağımlıdır. Bir taraf safça bağlanmış ve muhteşem duygular yaşamayı arzular ve birbirinden keyifli hayaller kurarken, diğer taraf bağımlıdır sadece! İşte çözülmenin başladığı an da tam burasıdır. Çünkü veren çoğunlukla tek taraftır ya da bu vericilik öylesine orantısızdır ki, uzun süren uğraşlarla yapılan en sağlam, en kuvvetli bağın bile çözülmeye başlamasına sebep olur. Bağlanan kişi için, vücuda girmiş bir bıçak düşünün. Canınız acıyor. Ancak o bıçağı oradan çıkarttığınızda kan kaybından öleceğiniz ihtimali var. İşte o güzel bağlanma duygularının üzerine çözülme korkusun sindiği anlar. Bir süre sonra, çözülme korkusu ile bağlandığınız kişiye artık bağımlı hale geliyorsunuz. Canınız acıyor ama o bıçağı oradan çıkartmıyorsunuz çünkü çıkartırsanız ölebilirsiniz. O acıyla yaşamaya çalışıyorsunuz. Tabii ki acı giderek artıyor ve o acıyla yaşamak aslında sadece hayatta kalma sürenizi biraz daha uzatıyor. Tek taraf ile başlayan bağımlılık çift taraflı hale dönüşüyor bu şekilde.

bağlanmak

Çözüldükten Sonrası

Birlikte olmadan yaşanamayacağı sanılsa da, bir süre sonra her şeye rağmen “onsuz da oluyormuş” diyecek gücü bulur kendide iki taraf da… “O’nun desteği olmadan da hayat devam ediyor” diyebiliyor olmanız, ilişkide O’na bağımlı olduğunuz gerçeğini değiştirmeyecektir. Bunu söylemek zaman alacaktır şüphesiz ancak sonunda söylenecek şey aynıdır.

Çözülmekten korkarak uzayan ilişkilerin verdiği acı, bağlanmanın o muhteşem hissiyatını da ortadan kaldırır ve her çözülme korkusu sizi harikulade duygular yaşayabilme ihtimalinizden uzaklaştırır. Dolayısıyla korktuğumuz şey asla bağlanmak olmamıştır. Çözülmek ve biraz da bağımlı olmaktır.

 

 

 

 

Tags: , , , , , , , , ,

One Response to Korktuğunuzu Sandığınız Şey : Bağlanmak mı Çözülmek mi?

  1. derya korkmaz dedi ki:

    Yıllarca süren sürdükçe bana acı veren haksızlığa uğradığım,istediklerimi vermeyen bir ilişkiyi sırf bağlılık yüzünden sürdürmüştüm. buna stockholm sendromu diyorum nitekim sonunda çözülmüştüm. darısı çözülemeyenlerin başına. Buradan bildiriyorum huzur çok güzel siz de gelin mutsuzluklarınızı bir kenara bırakın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir