cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Kemal Demirasal ile Yeni YEK Alaçatı

15 Haziran 2017 • ANADOLU / TÜRK, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 554

Kemal Demirasal 10 parmağında 10 marifet bir adam. Sörfteki başarılarını ve ödüllerini hiç saymayacağım. Yaratıcılığı ve yeteneğinin peşinden giderek hayatı boyunca sadece sevdiği ve istediği işleri yapmaya çalışan bir adam. Yaptığı her işi de zirveye taşıyacak kadar yetenekli. Bunun bir örneği de Alancha‘ydı. Sıfırdan bir markayı 3 senede dünyanın konuştuğu bir yer haline getirdi. Biz kıymetini bilemedik o başka. İstanbul daha hazır değil böyle şeylere. Uzun bir süre de hazır olmayacak.

Şimdi işler değişti. O ağır, sadece yemek odaklı ve yemek merak edenlerin geldiği aynı kartal yuvası restoran YEK Alaçatı olarak Alaçatı’ya tepeden bakıyor.

YEK Alaçatı, bir kere tam Alaçatı ruhunu yansıtan özellikleri ile daha rahat bir ambiyansa bürünmüş. Kahve tonları kalkmış, her yer beyaz ağırlıklı olmuş ve peyzaj daha da ortaya çıkmış. Bu sayede gördüğünüz manzara yeşil ve beyazlar arasında huzur dolu ve insanların kendini rahat hissedeceği kadar rahat bir mekan haline gelmiş. Mutfak yine yerel ürünler ama öyle cımbızla monte edilen cinsten değil. Dedim ya salaş…

Müzikler ise yemek sırasında biraz daha yemeğe uygun ve giderek Deep House’a dönecek şekilde tüm sezon Tarık Koray‘ın elinden çıkacak.

Kemal Demirasal‘ın menüsünde artık tadım yok. Ama isteyene Omakase var. Yani Kemal şef barın en geniş kısmında hazırlıyor yemekleri. Siz de nasıl hazırlandığını görerek Kemal Şefin tam önünüzde sizin için hazırladığı sunumları tüketiyorsunuz.

YEK Alaçatı fiyat / performans anlamında çok iyi bir restoran olmuş. Artık öyle kişi başı 300 TL ödeyip 8-10 course tadım menüsü kafasından uzak, paylaşımlık, büyük porsiyonlar ile sunuluyor yemekler.

Önden tercih edeceğiniz yine büyük porsiyonlu paylaşımlıklar 28-54 TL arasında. Ana yemekler genellikle 2 ve 4 kişilik olarak servis ediliyor, fiyatlar 110-210 TL arasında. Ancak ana yemekleri tek kişilik olarak da yaptırabiliyorsunuz. Yani 4 kişilik tepsi ile gelen kuzu kol tandır için 170 TL ödüyorsunuz. Kişi başı 40-45 TL’ye geliyor ki, yediğiniz şeylerin lezzetini daha anlatmıyorum bile.

Menüden Önereceklerim;

Bir kere siz masaya oturur oturmaz kendi yaptığı ekşi maya ekmekleri ile labne ve zeytinyağı ile hazırlanmış bir hoşluk geliyor. Bunu yediniz mi zaten beklentiniz bir üst kademeye çıkıyor. Yahu oturur oturmaz servis edilen şey bu kadar lezzetliyse menü nasıl diye sorguluyorsunuz.

 • Yek Alaçatı
 • Yek Alaçatı
 • Yek Alaçatı
 • Yek Alaçatı
 • Yek Alaçatı
 • Yek Alaçatı
 • Yek Alaçatı
 • Yek Alaçatı
 • Yek Alaçatı
 • Yek Alaçatı

Yaz Domatesi Salatası : Küçük kırmızı ve yeşil ve sarı domatesler ile fesleğen ve özel sos ile servis ediliyor. Porsiyon iki kişinin doyacağı kadar lezzetli. Fiyatı 34 TL

Güneşte Kurutulmuş Ahtapot : Benim hayatımda yediğim en iyi üç ahtapottan biri. Kaparari ve portakal vinagrette sos var. Ahtapotun dokusu sert. Dişe geliyor ve tam benim istediğim gibi. Lokum kıvamında sosis gibi ahtapot yiyenler biraz uzak dursun. Sonra beğenmedik demeyin. 54 TL

Urla Karidesi : 4 tane büyük boy taze Urla Karidesi geliyor ama ne karides… Tabağın dibindeki sosu ekmekle sıyırır bir damla bile bırakmazsınız. 58 TL

Karaburun Midyesi : Kreme ve şarap sos, kereviz sapı ve dere otu sos ile geliyor. içinde sanırım 20ye yakın midye vardı. Fiyatı 44 TL. Yani aşağıda midye dolma yeseniz 20 TL ödeyeceksiniz. Burada suyuna ekmek banıp lezzetinden öldüğünüz bir sunuma ödediğiniz fiyat şaşırtıcı…

Kuzu Beyti frikli iç pilav ile geliyor. Ama nasıl bir şey bu tarif edemem. Soğutmadan bu kuzu beytiyi tüketin lütfen. 2 kşilik 155 TL

Izgara Granyöz : Tek kişilik 60 TL

Deniz Mahsulü Şehriye : 4 kişilik 210 TL

Spagetti Aquadis : Krema, şarap, chilli maydonoz, somon 2 kişilik 110 TL

Tatlıların ise hepsi birbirinden güzem ama bence Antep fıstığı ezmesi ve dondurma ile gelen baklavayı terch edebilirsiniz. Fİyatı 20 TL

YEK Alaçatı bence gastronomik anlamda bu sene Alaçatı’ya damgasını vuracak mekanlardan biri. Hem lezzeti, hem ambiyansı, hem personeli, hem fiyatları hem de kokteylleri ile size bambaşka deneyim yaşataracak yüzünü gülümsetecek bir yer olmuş.

 

Tags: , , , , ,

One Response to Kemal Demirasal ile Yeni YEK Alaçatı

 1. Zeynep dedi ki:

  Bu sene rota senin izinde Alaçatı 🙏❤️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir