cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Karaköy’ün En Yenileri; Mitte, Madeo, Goya, Cano, Finn

finn karaköy

18 Kasım 2015 • GECE KULUBU / BAR, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 562

Herkesin kafasında aynı sorular…

  • Nereye gidiyor bu Karaköy?
  • Karaköy bitecek mi?
  • Karaköy bitti mi?
  • Karaköy’de mekanlar zarar ediyor.

Mekanlar bir yandan el değiştiriyor, farklı kimliklere bürünüyor… İşletmeciler yeni mekanlar bakıp duruyor ancak Karaköy her geçen gün bir öncekinden daha astronomik maliyetler sunuyor… Uçuk hava paraları ve kiralar ile her ne kadar risk gibi gözükse de markalar, işletmeciler geleceğe yatırım yapıyor Karaköy‘de… Yanlış strateji ile kendisinden ödün vermeyenler ise eksiye doğru gidiyor.

Karaköy yükseliyor. Bu şüphe götürmez… Net. Karaköy gece hayatına yeni bir soluk getirecek, yeni açılan mekanlar da bunu destekliyor nitelikte.

Karaköy Dedikoduları

Bir dönem kapısında kuyruk olan, içeri girmek için illa ki birileriniz tanıyor olmanız gereken Gaspar el değiştiriyor, Sofra London‘ın Karaköy’e girişi ve çıkışı bir oldu, haliyle kapandı. Şimdi yerinde Madeo var. Raw İstanbul yok oldu gitti. Şimdi yerinde Mitte var.

 

Karaköy’de son birkaç haftada 5 yeni mekan açıldı.

Mitte Karaköy

mitte karaköy

Lucca destekli, Lucca işletme kafası ile seçkin bir mekan Mitte. Büyük umutlar ile açılan, çok yazılıp çizilen ancak 6 ay ayakta kalabilen Raw İstanbul’un yerinde artık Mitte var. Gecenin geç saatlerinde iyi bir club haline geliyor. Fil Book’sun canlandırdığı 6 ay önce ölü diyebileceğimiz bir sokak aslında burası. Mitte’nin alt katına doğru siyah bir kapı göreceksiniz. O kapı gece hayatının başladığı yer… Aklınızda olsun.

Madeo İstanbul

madeo karaköy

Sofra London damakta iz bırakan lezzetleri ile Karaköy‘e harika bir giriş yapmıştı. Ancak konsept ve içine yapılan masraf ile sanki yanlış stratejiler kurgulandı. Haliyle Karaköy‘e girişi ve çıkışı bir oldu. Sadece 6 ay dayanabildi. İçerideki o muazzam dekorasyon aynı kaldı ve çok kısa bir süre sonra Alaçatı’daki Madeo, Madeo İstanbul olarak aynı mekanda kapılarını açtı. Şimdilerde açılışın verdiği gaz ile rezervasyonda yer kalmaksızın hınca hınç dolu. İlerleyen zamanlarda da bu şekilde devam edeceğini umuyorum. Çünkü Fosil ‘in Karaköy’ün o sokağa getirdiği enerjiyi sürdürebilecek bir gece kulübüne olan ihtiyacı kapattı gibi gözüküyor Madeo. Sosyetenin Karaköy’deki yeni mekanı burası olacak gibi.

Goya Karaköy ve Cano Karaköy

goya karaköy

Colonie kafasında, Colonie sırasında, neredeyse yan yana kendini Fine Dining konsepti ile konumlandırma iddiasında iki yeni mekan. Kemankeş Caddesi bu mekanlar sayesinde gecenin bir saatinden sonra lüx araçların otoparkı olacak gibi gözüküyor.

Dedikodular başladı bile. Sarışın olmayanların giremedikleri mekan diye dilleniyor şu sıralar. Kitle hep üst segment. Rezervasyon genellikle hep dolu. Şimdilerde rağbet çok ancak böyle mi devam eder bakmak gerek.

Finn Cocktail Bar

finn karaköy

Böyle bir barda gerçekten çok lezzetli bir içki içmek ister misiniz? Finn Karaköy Gaspar’ın hemen yanında açıldı.  İyi yemek ve iyi kokteyl konusunda oldukça iddialılar. Burada gözlerim kapalı referans olacağım Yiğitcan ve Onurcan kardeşlerin ellerinden kokteyl içme şansınız var. Hele ki karşınızda derin bir bir orman görüntüsü ile… Saat 22:00 sonrası Finn’de de ortam başka bir hal alıyor. Gaspar‘ın düşen trendinin yerini dolduracak gibi gözüküyor.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir