cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Kahve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

7 Ocak 2015 • KAHVE, KAFE, PATISSERIE, MEKAN / GEZİ • Views: 10384

Günde ortalama 3-4 bardak kahve içen, 3rd Wave kahvecileri talan etmiş, hatta mutfaklarına kadar girmiş, bardaklarını kırmış ve tüm kahvelerini koklamış biri olarak kahve üzerine biraz sesli düşünmek istedim.  Cappuccino’dan, Americano’nun nereden geldiğine, kahvenizi ne zaman içmeniz gerektiğine kadar pek çok doyurucu bilgiyi bir hap gibi sunarak size keyifli bilgiler vereyim biraz.

Bu yazının sonunda “İçtiğimiz kahvelerin adını biliyor muyuz? İsimleri nereden geliyor, birinin diğerinden farkı nedir?” gibi pek çok soruya yanıt bulmuş olacaksınız bu yazının sonunda. Bence kendinize bir kahve alın ve okumaya öyle başlayın!

banner_taf_espresso_1

Kahve Çeşitleri, Türleri

Kahve dediğimizde kime sorarsanız sorun akla ilk gelenler latte, espresso, cappuccino, flat white ve americano olacaktır muhtemelen. Aslında bunların her biri  çekirdekten yapılan, ancak çekimleri ve içerdikleri yardımcı ürünleri farklı olan sunumlardır. Hepsinin espresso bazlı kahvelerdir. O halde “espresso nedir?” ile başlayalım.

Espresso

ESPRESSO

Espresso dediğimiz şey aslında tüm kahvelerin özü diye bilinir. Çünkü aşağıda okuyacağınız diğer kahve türlerinin pek çoğunun içeriği espresso’dır. Espresso, çok ince çekilmiş, sıkıştırılmış ve koyu kavrulmuş kahvenin içinden 90 derece sıcaklıktaki yüksek basınçlı su geçirilerek kahvenin kendi tadına en yakın olan çeşididir. Diğer kahve isimlerinde olduğu gibi adı İtalyanca’dan gelmektedir. Kahvenin içinden suyu geçirme işlemi 15 saniye kadar olduğu için çok çabuk servis edilir ve bu sebeple İtalyanca’da ekspres anlamına gelen ismi almıştır.

Americano

americano

Esasında Amerikan Askerleri’nin  kahvesi olarak bilinir. Amerikada bilinen ve sık tüketilen kahve filtre kahve. II. Dünya Savaşı sırasında İtalya’da bulunan Amerikan Askerleri kahve içmek istediklerinde filtre kahve makinesi olmadığını görüyorlar. Ellerinde olan şey ise İtalyanların yukarıda anlattığım espressosu. Amerikalılar bu espressoyu kendi alışık oldukları filtre kahveye benzetmek için üzerine su ilave ederek kendi filtre kahvelerini yapıyorlar. O dönemdeki mekan sahipleri de bir Amerikalı mekana geldiğinde ne içeceğini bildiği için “Americano” diyor ve günümüze kadar aynı isim ile geliyor. Özetle, Americano, espressonun biraz daha sulu hali olduğu için espressodan biraz daha hafif içimlidir.

Macchiato

Macchiato

İtalyanca’da benekli anlamına gelen Maccihiato espressonun üzerine bir kaşık köpük döküldüğünde kahvenin üzerinde leke oluşturuluyor. Koyu kavrulmuş bir kahve içiyorsanız, sert gelebilecek bir espressoyu yumuşattığı için tercih edebileceğiniz bir seçenek. Caramel Macchiato diye de bilirsiniz hani en popülerinden. O da içine özel karamel şurubu eklenmiş edilmiş hali.

Ristretto

Ristretto

Aynı miktar kahve için espresso‘ya göre daha az su kullanılarak hazırlanan bir kahve. Aynı yöntemle hazırlandığı için espresso‘nun bir türü olarak kabul edilebilir. Daha az su ile hazırlandığı için espressoya göre daha sert içimi vardır.

Affogato

affogato

Kısaca espresso ve dondurma diyebiliriz. Aslında kahve değil, tatlı desek daha doğru olur. Benim gözümde bir kahve değil bir tatlıdır. Tatlı seven biri olarak benim favorilerimden biri tabii. Affogato İtalyaca’da boğulmak anlamına geliyor. Yani nefes kesici kadar lezzetli. Bir iki top vanilyalı dondurma üzerine eklenen bir shot espresso ile elde ettiğimiz kahve/tatlı türüdür.

Mocha

05-cafe-mocha

Aslında Latte’nin Biraz daha farklı halidir. Espresso ve süt ile latte elde ettikten sonra çikolata ve köpük eklendiğinde adı birden bire Mocha oluyor kahvenin. Burada üzerine  krema ve şurup da ekleyerek daha tatlı bir hale getirebiliyorlar kendisini. White Chocolate Mocha Adı ile daha yakından tanırsınız kendisini.

Latte

Latte

Herkesin bildiği pek de bir havalı duran Latte aslında bir nevi sütlü kahve. İtalyanca’da anlamı süt olan Latte‘nin formülü; espresso, sıcak süt ve köpük şeklindedir.  Latte’de ise süt 70 dereceye kadar ısıtılır. Bu işlemde esas amaç köpüklendirmek değildir.  Cappuccino‘ya kıyasla yaklaşık 2 kat fazla süt konarak hazırlanır. Tamamen sütten yapılıp su ihtiva etmediği için, içimi kolay, hafif ve lezzetlidir. Genellikle espressonun 5 katı kadar süt işle hazırlanarak üzerine de ince bir köpük tabakası ilave edilir.

Cappuccino

CAPPUCCINO

Cappuccino da Latte‘ye benzer espresso bazlı bir kahve türüdür. Eşit miktarda ve genelde 60’ar ml espresso, süt ve süt köpüğünden ibarettir. Sütün ısıtılma şekli ile Latte‘den farklılık gösterir. Üzerindeki köpük, dudaklarınıza yapışacak cinsten kalın ve yoğun kıvamlıdır.

İsmini ise yine Americano gibi II. Dünya Savaşı’ndan alır. O dönem İtalya’sında Capuchin isimli rahiplerin büyük pardesülerinin üzerinde kocaman büyük beyaz bir şapka olurmuş. Bu rahipler süt miktarını arttırmak için sütü köpürterek daha kıvamlı hale kahvelerini getirir ve öyle içerlermiş. O sebeple bu tür kahvenin adı Capuchin Rahipleri’nden gelerek Cappuccino olmuş.

Cappuccino Latte arasındaki fark

Cappuccino, Caffe Latte’den hacmi ve sunuşu ile ayrılır. Latte, büyük bardaklar ile 250-300 ml ile servis edilirken, Cappuccino kulplu fincanlarda 150-200 ml arasında servis edilir. Cappuccino’nun süt tabakası daha kıvamlı daha köpüklü iken lattede daha ince bir köpük vardır.

Cafe Cortado

cortado

İhtiva ettiği espressonun yarısı kadar süt kullanılarak yapılır. Bu sebeple aldığınız kahve tadı cappuccino ve latte’ye göre çok daha yoğundur.

Flat White

Flat White Coffee

Espresso üzerine iki kat kadar eklenen süt ile yapılır. Bu sebeple Cortado’dan yumuşak, Latte’den sert, kahveyi Cappuccino kadar hissedebileceğiniz bir sunum.

Filtre Kahve

Bir çeşit demleme yöntemi ile hazırlanan kahvedir. Damlalar halinde orta çekilmiş kahve çekirdeklerinden geçen su, kahvenin rengini, aromasını ve tadını alarak filtre kahveyi oluşturur. Filtre kahvenin taze tüketilmesi önemlidir. Demlendikten sonra yarım saat içerisinde tüketmek en etkili aromayı almak demektir.

Buyurun size tüm bu anlattıklarımı ve daha fazlasını bir görsel ile anlatayım;

iT170Helsn7KW

Kahve Hakkında Kısa Kısa

 • Tüm dünyada bir günde ortalama 2.5 milyar fincana yakın kahve tüketiliyor. Yani dünyada her 3 kişiden biri günde bir fincan kahve içiyor.
 • Kahvenin en etkili olduğu saat 09:30:-11:30 arasıdır. Çünkü; kafein alındıktan sonra “uyanmayı” harekete geçiren ve enerjinin serbest bırakılmasını sağlayan kortizol adlı bir hormonla etkileşime giriyor. Bu hormonun seviyesi uyandıktan hemen sonra yükselir ve en üst düzeye saat 08.00-09,00’da ulaşır. İşte tam da bu saatten sonra içilen kahvedeki kafein kortizolü tetikleyerek daha dinç olmanızı sağlar.
 • Beyin gün içerisinde adenozin maddesini salgılar ve sinir hücresindeki reseptörleriuyarır. Böylece beyne yorgunluk hissi verir. Kafein ise adenozin maddesine direnir ve resptörleri bloke eder. Böylece daha uzun süre uyanık kalırsınız.
 • Kahve uyarıcı etkisi sebebiyle özellikle seyrek kahve içenlerin geceleri uykusunu kaçırır. Ancak düzenli kahve tüketiminde adenozin reseptöründeki artış uyanık tutma etkisinin zayıflamasına sebep olabilir.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

25 Responses to Kahve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 1. Mustafa İlker Ergün dedi ki:

  Çok güzel emeğine sağlık. Gerekli bilgiler ama cortado nasıl hazırlanıyor ? İkili portableye iki shoot espresso (14-16 gr. espresso) çekip bunu tek espresso fincanında servis edilir diye ekleseydin ççookk daha güsel olurelli 🙂

 2. Banu dedi ki:

  Süt köpügünü nasıl elde edıyoruz tesekkurler

  • cem dedi ki:

   eğer buhar basınçlı bir makineniz var ise sütü buhar ile ısıtarak köpürmesini sağlayabilirsiniz. Ya da pilli süt köpürtücüler var, onlardan bir tane edinebilirseniz ev için işinizi görecektir.

  • Merve dedi ki:

   Süt köpüğünü köpürtme makinesi ile yoksa frenc press ile köpük elde edebilirsiniz

 3. Mertcan dedi ki:

  Bir kahvecide çalışıyorum ve ne kadar uģraşsamda muazzam latteye erişemedim. Köpüğünü tam dökememem ile birlikte sütü sürekli fazla kaynattığımı söylüyorlar. Derece kullan dersen şuanda çalışanların hepsi 1 yıldan fazladır burda olduğu için dereceyi diğer şubelere göndermişler ve elimizde mevcut olmadığı için ben elimle kaynatma kabına dokunarak sıcaklığı ölçmeye çalışıyorum. Bu da acemi olduğum için olumlu bir sonuç yaratmıyor. 1-2 taktik verebilir misin?

  • Emrah dedi ki:

   Süt kabını avucunla kavra, dayanamayacağın sıcaklığı hissettiğinde içinden üçe kadar say ve buhardan al..tezgaha 3 tık..havayı al..büyük aparat kullan..bol süt alışana kadar..

 4. melinda dedi ki:

  “Affogato İtalyaca’da boğulmak anlamına geliyor. Yani nefes kesici kadar lezzetli.”

  Nefes kesecek kadar lezzetli değil, dondurma kahvenin içinde boğuluyor.

 5. sinan dedi ki:

  Ellerinize saglik, sayenizde baya bi aydinlandim Kahve konusunda 🙂

 6. HAKAN dedi ki:

  Mertcan
  23 EYLÜL 2016, 18:49
  Bir kahvecide çalışıyorum ve ne kadar uģraşsamda muazzam latteye erişemedim. Köpüğünü tam dökememem ile birlikte sütü sürekli fazla kaynattığımı söylüyorlar. Derece kullan dersen şuanda çalışanların hepsi 1 yıldan fazladır burda olduğu için dereceyi diğer şubelere göndermişler ve elimizde mevcut olmadığı için ben elimle kaynatma kabına dokunarak sıcaklığı ölçmeye çalışıyorum. Bu da acemi olduğum için olumlu bir sonuç yaratmıyor. 1-2 taktik verebilir misin?

  Benden sana tavsiye eger cimbali ile yapıyosan sütün üzerinde kaymak oluşmaya başladığında süt 65-70 dereceyi bulur bu yüzden sana tavsiyem Latteyi bu şekilde ısıttıgın sütte yap köpük makinanın varsa tabi yoksa köpük için tekrar bir süt ısıtman gerekecek 😄

  • cem dedi ki:

   Merhaba,

   ben barista değilim ne yazık ki. Eminim sen benden daha iyi biliyorsundur. Ben sadece genel bilgi veriyorum 🙂

 7. Ahmet dedi ki:

  Öncelikle tam yağlı süt kullan ,
  Eğer cimbali ile yapıyorsan, sütü porsiyonuna göre koy pitcher ‘a ve stimer ‘ın ucunu hafif çarpraz bir şekilde süte sok 3 buhar çıkışı vardır bir tanesini ara ara sütün yüzeyine getir bir öpücük sesi alacaksın bu sütün kremasını yoğunlaştırma veya inceltme için kullanılır ne kadar çok yüzeye çıkarsan o kadar yoğun olur ayrıca sütün pitcher’ın içinde girdap oluşturması Laz’ım bu dediklerimi uygularsan latte için mükemmel bir krema hazırladın demektir.

  • yakup dedi ki:

   tam değil yarım yağlı süt kullanılması gerekiyor bir barista olmak istiyorsa onunla alışması gerekir

   • baran dedi ki:

    ama amerika ve almanyada baze illerde manda sütü kullanılıyor adamların kremaya veya köpüke ihtiyacı yok direk kaynat krema oluyor bunu biliyormuydunuz ?

  • ibrahim dedi ki:

   aynen öyle tam yağlı plması yarım yağlı olması bişiyi değiştirmez. ama şuan ki her işletmeci ucuz olduğu için yarım yağlı sütü tercih ediyor. tam yağlı sütte rahat krema yaparsın lakin yarım yağlı da bu iş zorlaşır. senin için büyük avantaj olur seni zorlar lakin alıştınmı sıkıntı yok 😂ben 8 aydır sıcak bar dayım. şuan hepsini geçtim kendimi 3ncü nesil kahveye verdim. latte art usta işi. çok uğraşmalısın. başarılar 😊

  • murat yeşilyurt dedi ki:

   Ahmet Bey merhaba, barista olarak çalışıyorsunuz galiba. Sizle iletişime geçebilir miyiz.

 8. mert dedi ki:

  acıkcası guzel bir site olmus kahveyi seviyorum ve 3 yıldır baristayın kahvelerin acıklamalarıda gayet iyi
  ama daha fazlasıda olabilir insanları iyice bilgilendimek lazım gönümüzde insanlar ne ictiğini bilmiyor bunlar icide tesekkür ederim emeğin için

 9. Öğrenci dedi ki:

  Sınav için çok yardımcı oldun sağol REYİZ

 10. Yasin kılıç dedi ki:

  Sütü kaynatmak çok önemli krema kıvamını ve sıcaklığı tutturdun. Yine de istediğin gibi şekil veremeyebilirsin. Hatta ortaya art diyebileceğimiz hiçbişey çıkmayabilir. Lezzetli ve kıvamlı bir latte olur. Eğer art yapmak istiyorsan sütün sıcaklığı ve kıvamı kadar döküş açın, süt potunu tutuş açın, sütü döküş hızın herşey çok önemlidir. Hepsi bir sistemin parçası gibi. Öncelikle bardağı ve süt potunu rahat hareket ettirebileceğin şekilde kavraman gerekir. Daha sonra 5 cm bardakla arasında mesafe olacak şekilde sütü çok yavaş ve yuvarlaklar çizerek dökmen gerekir. Amaç espresso ile sütün daha kalın kısmını karıştırmak. Ve üzerine yapacağın art’a zemin hazırlamak. Sonrasında süt potunu biraz daha yaklaştırarak açısını daha eğimli hale getirip arkadan tabiri caizse sütün asıl krema kısmını iteklemeniz. Bu sayede daha üst kademede kalmış kremalı sütü kahvemizle buluşturmuş olursun ve göreceksin ki aradığın o şey ortaya çıkacak. Gerisi zamana ve senin yapmak istediklerine kalmış. Başarılar

 11. Tuğba dedi ki:

  Yaklaşık 6 aydır bakıyorum bi amerikano ya da ekspresso yapabileceğim doğru düzgün yorum almış makine bulamıyorum kütfen bana yardım edin .

 12. Senem dedi ki:

  Oğlum geçen gün Kafeist Manifesto adlı bir kitabı kitap mezatından almış ve sadece 13 yaşında 🙂 ama tam bir barista olma yolunda ilerliyor. Bence spot bilgiler kitaptan da güzel. Onunla da paylaşacağım. Senem sevdi 🙂

 13. Serap dedi ki:

  Kahvelerin yaninda neden kaşık var işlevi nedir?

  • baran dedi ki:

   şekersiz içildiğini bilmeyenlere şekerini karıştırsın die ve aromalıları karıştırmaları için yoksa dibi çok şekerli ve tatlı oluyor.

 14. Alis dedi ki:

  Efsane olmuş bilgiler için teşekkürler

 15. Nevzat dedi ki:

  Merhaba
  Yıllardır filtre kahve içerim. Çekirdek kahve alıp günlük olarak çekerek yapıyorum kahveyi. Daha yoğun aromalar için kahve yapma metodu konusunda öneriniz ne olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir