cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Kadınlar Neden Otomobil Kullanmakta Zorlanır?

8 Ağustos 2016 • YAŞAM, YAŞAM • Views: 44

Otomobilden vazgeçeli tam 3 sene oldu. 3 senedir otomobil yerine motor kullanıyorum. Motosiklet kullanırken normalden biraz daha dikkatli oluyorsunuz. Uzun zamandır yollada beni hiç de yanılmayan bir tespitim oluyor. Önümde giden aracın sıra dışı birkaç hareket yaptığını gördüğümde “kesin kadın şofördür” diye bir tahminde bulunuyorum. Yanından geçerken bakıyorum ve bu güne kadar hiç yanılmadım! Peki bu kadar güçlü bir tahminde bulunmama sebep olan şeyler ne acaba?

İyi otomobil kullanan kadın şoförlerimizi tenzih ederim. Ancak varsa kadınlardan da bu sorunun cevabını duymak isterim. Benim gördüklerim, ya şeridin ortasından gitmeler, motosikletli olmama rağmen sinyal vermeden pat önüme kırmalar, hiçbir garip yokken küfredercesine uzun kornaya basmalar veeeee tabi en önemli park etme sırasında yaşanan ter dökücü anlar. Özellikle geri geri park etme konusunda nasıl da zorlandıklarını hepiniz görmüşsünüzdür. Geri geri giderken direksiyonu sağa çevirince sapa mı gidiyordu? Yoksa sola mı? Geri geri giderken fren ortadaki mi oluyordu acaba?

Mesela ben Nişantaşı Rumeli Caddesi’nde gecenin bir vakti boş yolda ilerlerken bir hanımefendi gelip pıt diye arkadan çarpmıştı bana. Şaşkınlık verici bir şey. Oysa ki yol boş, araç yok, ben ani hareket yapmadım ve dümdüz gidiyorum.

woman driver accident

Biraz araştırdım. Kadınlar neden iyi otomobil kullanmakta zorlanıyor diye. Edindiğim bilgileri şu başlıklar altında toplayabiliriz.

  1. Kadınların 3 boyutlu nesneleri algılamada erkekeler kadar iyi değillermiş. O sebeple geri geri gitme ve park etme konusunda kafaları karışıyor. 
  2. Hareket eden nesneleri analiz etme yeteneklerinin de erkeklere göre daha zayıfmış. Erkekler çocuklukta itibaren futbol ve basketbol gibi sporlara ilgi gösterdiği için, karşıdan gelen hareketli bir aracın ne kadar sürede kendisine ulaşacacağını daha iyi kestirebiliyormuş
  3. Erkek çocuklarının otomobil kullanmaya çok daha hevesli olmaları çocukluktan gelen özel bir ilginin ürünü olduğu için. Örneğin bana kimse otomobil kullanmayı öğretmedi. Gaza frene nasıl basılacağını da göstermedi. İlk arabamızı ben 15 yaşımdayken almıştık ve sanki doğuştan bunu biliyormuşum gibi oturmuştum direksiyona.
  4. Otomobil kulanmak, narin bir iş değildir. Hatta bazen vites değiştirmek ve direksiyon ile hızlı manevralar yapmak kaba bile olabililir. Kadınlar daha narin oldukları için bu kaba hareketleri yaparken zorlanırlar. Kadınların direksiyon tutuşu ile erkeklerinkine baktığınızda zaten bu farkı göreceksiniz.
  5. Kadınlar altlarındaki koca metal yığınını kendilerinden bağımsız bir şekilde kontrol etmek zorunda oldukları bir metal yığını olarak düşünürler. O sebeple ani hareketler yapmaya meyillidirler. İçten içe “kontrolsüz koca bir metal yığını psikolojisi” vardır. O sebeple kadın direksiyonu iki eliyle sımsıkı tutar, kaçmasın diye. Benden bağımsız hareket etmesin diye. O sebeple frene ve gaza yumuşak değil sert basarlar. Erkekler ise kontrol edilmesi gereken bir metal yığını olarak değil, vücutlarının bir parçası, bir uzvu gibi görürler ve o sebeple çok rahat bir şekilde yayıla yayıla otomobil kullanabilirler.

Bunlar benim kendi yorumlarım ile birlikte merak edip bulduğum sonuçlar. Ben yurt dışında belediye otobüslerini kullanan kadınlar bile gördüm. Hatta kadın pilotlarımız bile var. Peki ya diğerleri? Ey siz kadın şoförler. Neden bir otomobili tuhaf kullandığınız hakkında bir fikriniz var mı?

 

Tags: , , , , ,

One Response to Kadınlar Neden Otomobil Kullanmakta Zorlanır?

  1. zehra dedi ki:

    :))Ben de kadın sürücülerin araba kullanışlarından şikayetçiyim,soğukkanlı değiller panikleyip hemen fren:))yada derhal acı bir korna..vallahi direksiyonda bayan varsa kaçıyorum.30 yıldır araç kullanıyorum hiç hareket çeken olmadı:))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir