cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Kadınlar Biraz Kenara Lütfen. Mutfakta Erkek Devri Başladı!

18 Mayıs 2014 • DİĞER YEME & İÇME, MEKAN / GEZİ, YAŞAM, YAŞAM • Views: 1637

Artık devir değişti. Feodal kültürün ruhu tüm toplumun iliklerine kadar işlemiş ve hatta içten içe ruhları ele geçirmiş dahi olsa kabul etmeliyiz ki biz erkekler kadınlara mutfaktan el çektiriyoruz artık. Bu durum lehimize mi aleyhimize mi henüz belli değil gibi. Ancak kısaca değerlendirelim yine de…

Ben her ne kadar mutfakta erkeğin olduğu bir ailede yetişmiş olsam da geçmişe baktığımda, bizim gibi özel ya da şanslı denilebilecek durumların dışında erkeklerin mutfağa pek de girmediğini hatırlıyorum. Sadece piknik alanlarındaki mangaldan sorumlu ve yumurta bile kırmasını bilmeyen erkeklerin ve hatta evde tek başına olduklarında açlıktan ölme riski ile karşılaşılan erkeklerin dönemleriydi onlar. Ancak şimdi durum biraz daha farklı. Erkekler mutfağı fethetti anlaşılan.

İyi eğitimli kadınlar ayakları yere sağlam basmaya başladıkça zaten o zamana kadar nispeten hiç girmemiş oldukları mutfağa girmeye pek niyet etmiyorlar artık. Önceleri yumurta kıramayan erkeklere rastlamak ne kadar doğalsa şu anda yumurta kıramayan kadınlara rastlamak da bir o kadar doğal olmaya başladı. Bana kalırsa vahim bir durum tabii.

Kadınlar bünyeleri itibariyle zaten biz erkeklere göre daha narin, çabuk yorulan bir yapıya sahipler. Bizi iş hayatı da onlar kadar yormuyor muhtemelen. Yemek yapmaksa bir keyif, bir sanat aslında. Ancak bunun için vakit gerek. Günümüzün iyi eğitimli, aklı başında, zeki kadınları da böyle bir durumu kendileri için fırsata dönüştürmekte geç kalmadılar anlaşılan.

mutfak04

Hal böyle olunca mutfağa giren erkekler daha da prim yapar duruma geldi tabii. Bu algı yaygınlaştıkça da her geçen gün daha da fazla erkeği mutfakta görmeniz kaçınılmaz oluyor. E bu durum da kadınların işine geliyor. Esasında karşılıklı faydacı bir yaklaşım denilebilir. Kadın kendine “yemek yapan” erkeği seçiyor. Artık yakışıklı olmak, karizmatik olmak, iyi bir statü ya da kariyer sahibi olmak, kibar olmak, fedakar olmak  gibi kriterlere bir de yemek yapmak ekleniyor haliyle. Bu kriter erkekler için güçlü bir koz haline geliyor ve dolayısıyla erkekler arasında da kıyasıya bir yarış başlıyor. Hemen her gün yemek yapmaya hevesli, yemek kurslarına giden, bilgisayar başında yemek bloglarını okurken arkasından geçtiğinizde hemen sayfayı değiştiren erkekler görmeniz kaçınılmaz bir durum haline geliyor.

Efsane film Scarface ‘den bir replik geliyor aklıma hemen. “Tüm dünya kadınların iyi yemek yaptığını zannediyor ancak en iyi aşçılar hep erkek“. Scarface’e bakılırsa bugün yaşadığımız durumun tohumları daha 1983 tarihinde atılmış…

Erkekler için durum kadınlardan biraz daha farklı.Kadınlar bunu bir yük olarak görse de biz bunu keyif için yapıyoruz. En azından ben ve çevremde gördüğüm arkadaşlarım böyle. İyi bir mutfağınız, iyi malzemeleriniz ve iyi tarifleriniz varsa hem görsel olarak hem de lezzet olarak harika şeyler yaratabilir, müthiş bir masa dekorasyonu ile de güzel sunumlar yapabilirsiniz. Yedikten sonra ortalığı toplayacak bir kadınsa karşımdaki, sonsuza kadar keyifle yemek yapıp önüne getirebilirim 🙂

mutfak03

Belki de mutfak gereçlerindeki gelişmeler erkekler için daha da çekici olmaya başladı artık. Kocaman wok tavalarda biberlerin ve mantarların havada çevrilmesi, alevlerin içine sokulan tavalar, kilolarca ağırlıkta dökme demir tavalarda yapılmaya başlanan dry aged etler. Karmaşık filtre kahve ve esspreso makineleri, elektronik düdüklü tencereler kadınları korkutmuş olabilir mi acaba? 🙂

 

Tags: , , , , , ,

One Response to Kadınlar Biraz Kenara Lütfen. Mutfakta Erkek Devri Başladı!

  1. LEZZET TRAMVAYI dedi ki:

    keşke hep mutfakta olsalar 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir