cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

İyi Bir Kahve İçin İsveç’e Gitmenize Gerek Yok : Swedish Coffee Point

swedish coffee point

5 Eylül 2014 • KAHVE, KAFE, PATISSERIE, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 1296

Kahve zincirlerinin her köşe başına yerleştiği bu zamanlarda, benim gibi kahve tutkunları her yerde sunulan sıradan lezzetler yerine biraz daha farklı bir aromanın peşinde koşuyor. Kahveyi kahve yapan şey aslında kokusudur ya zaten. Sonbaharın gelmesi ile daha da değerlenecek cinsten. O kokuyu bulabileceğiniz yeni keşfimden bahsetmek isterim hemen.

Cihangir‘in yeni bir butik kahvecisi var artık. Swedish Coffee Point. Burada içtiğiniz kahveyi başka bir yerde içmeniz mümkün değil. Sahibi ve işletmecisi Cem Göçmen, yıllardır yaşadığı İsveç’te açtığı 2 şubenin ardından üçüncüsünü de İstanbul Cihangir‘de açmış. İsveç’ten getirdiği özel filtre kahveyi satmıyor. Dolayısıyla eliniz mahkum, gidip içeceksiniz. E iyi bir kahve için İsveç’e gitmektense Cihangir‘e gelmek benim de işime geliyor tabii. Leziz bir kahve ile beni tavlamak çok kolay. O nedenle olsa gerek keşfettiğimden beri haftada 3 gün uğrar oldum.

swedish coffee point

Eğer bilgisayarınız ile çalışacaksanız içeriye geçmeniz daha mantıklı. Daha rahat koltuklar ve biraz daha büyük masalarda çalışabilirsiniz. Giriş kısmı çok küçük. Neredeyse 4-5 kişilik. Tam dışarıdaki ağacın altında da 2 adet mesa var 2-3 kişilik. Bu sebeple olsa gerek samimi bir ortam sunuyor. Girişteyseniz eğer balkonda oturuyor gibisiniz ki ben pek oturmayı tercih etmediğimden ayakta duruyorum. Bu sayede her gittiğimde yeni insanlarla tanışıyorum. Her defasında balkon önü sohbetleri yapacağım birkaç tanıdık geçiyor kafenin önünden. Yalnız başıma gitsem bile keyifli bir sohbetin ortasında buluyorum kendimi.

swedish coffee point

Kahve denince benim aklıma hep sohbet geliyor. Cem Göçmen tam da bu esnada devreye giriyor işte. Parayla pek işi olmayan bir adam. O sebeple olsa gerek fiyatları bölgeye göre  bir hayli uygun. Personelleri fevkalade ilgili. Zaten bir iki ziyaret sonrası birbirinden sevimli Aslı ve Işıl artık arkadaşınız oluyorlar. Mekan self servis olduğu için neredeyse kendimi bulaşık yıkarken bile bulabiliyorum 🙂 Pastaları, kekleri ve kurabiyeleri o küçücük mutfakta yapıyorlar. Fırından yeni çıkmış tarçınlı kekin kokusu tüm Cihangir’i sarıyor. E tabii cebime de hemen mesaj geliyor. “Taze tarçınlı kek yaptım koş gel” Ben de işten çıktığım gibi motoruma atlayıp Swedish Coffee Point‘in yolunu tutuyorum. Önceleri tatlıların tamamını Cem Göçmen yaparken artık Aslı ve Işıl devreye girmiş. Onları kurabiye, tatlı ve kek yaparken de seyredebilirsiniz.

swedish coffee point

swedish coffee pointİsveç’teki şubelerindeki geleneği burada da sürdürmek isteyen Cem Göçmen 6 tane kahve içtiğinizde 7.sini ücretsiz veriyor. Kahve zincirleri ile kıyasladığınızda hem çok lezzetli bir kahve içiyorsunuz hem de sıklıkla bir kahve ikram alıyorsunuz. E daha ne olsun?

Cem Göçmen‘in taa İsveç’ten kalkıp buraya gelmesi başlı başına bir hikaye. Kendisi ile tanışıp bu keyifli hikayeyi kahvenizi içerken dinlemenizi öneririm. Cem KARAKUŞ‘tan da selam söyleyin 😉

 

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir