cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

İtiraf Edin! Küçük Şeylere Öfkeleniyorsunuz!

13 Şubat 2015 • YAŞAM, YAŞAM • Views: 991

Metroda bir adam. Hızlı adımlarla yürüyor. Belli ki acelesi var. Bir yerlere yetişecek. Yürüyen merdivenler bittiğinde hızla sağa dönüyor. Tam o sırada kapılarının kapanma uyarısı geliyor. Adam biraz daha hızlanıyor ama nafile. Kapılar önünde kapanıveriyor.

Yüzünden çok net anlaşılıyor siniri. Baya öfkeli… Kafamı kaldırıyorum, yukarıdaki ekrana bakıyorum. Yeni bir trenin gelmesi için 3 dakika daha beklememiz gerekiyor! Evet, sadece 3 dakika!

O kadar nefret yüklüyüz ki ne için ne kadar öfkeleneceğimizi kontrol edemez durumdayız. Şehir çok kalabalık. Karmaşa her yerde. Sürekli bir yerlere yetişmeye çalışırken buluyorsunuz kendinizi!

Bir düşünün. Bir yere yetişme kaygınız olmadan en son ne zaman ayaklarınızı uzatıp bir kahve içtiniz?

bliss-11

Hayat elimizden kayıp gittiğinde sesimizi çıkartmazken 3 dakika beklemeye tahammül edemiyoruz ya bazen. Trajikomik.

Oysa nerelerde ne kadar çok zaman kaybettiğinizi düşünseniz 3 dk sonra yeniden gelecek olan treni kaçırdığımız için bu kadar çılgına dönmezsiniz.  Sakin yaşamayı öylesine unutmuşuz ki hepimiz. İçimizde sürekli bir maraton koşucusu taşıyoruz.

Yıllar Öncesinden Bir Hikaye

2012 Ekim ayı. Şirketimi kapatmışım. Biraz dinleniyorum iş hayatına tekrar atılmadan önce. Hafta içi tenha bir gün, Hidiv Kasrı‘nda yağmur altında kız arkadaşımla elimizde şemsiye ile yürürken ne fark etmiştik biliyor musunuz? Koşar adımlarla yürüdüğümüzü. Etrafta kimse olmadığı gibi yetişeceğimiz bir yer de yoktu üstelik. İki dakika romantizm yaşamaya izin vermeyecek kadar bir yerlere yetişmeye alışmış bünyemiz. Neyse ki fark ediyoruz. “Ne yapıyoruz biz?” diye ve yavaşlıyoruz. Yağmurun yapraklar üzerine düştüğünde çıkardığı sesi fark etmekle başlıyoruz. Yüzümüz gülüyor.

Zaman geçiyor ve biz bir şeyleri yakalamaya çalışıyoruz. Küçük şeyleri yakalamayı çalışırken de daha büyük ve değerli şeyleri kaçırıyoruz farkında olmadan. Hemen aklıma Sliding Doors filmi geliyor. O treni kaçırmanız gerekiyordu belki de. Belki de kaçırmamanız.

Bu koşturmacanın içinde hayata karşı biraz daha ılımlı olmaya ve sakin yaşamaya başlamanın tam zamanı. 3 dakika sonra yenisi gelecek olan metroyu kaçırdığınız için üzülmemekle yeniden başlayabilirsiniz hayata.

Hemen bugün!

Tags: , , , , , , , , , ,

2 Responses to İtiraf Edin! Küçük Şeylere Öfkeleniyorsunuz!

  1. Aytek Akçakaya dedi ki:

    Bütün eğitim sistemi, aile yetişme ortamı, kültür;

    hepsi birbirimiz ile yarışmayı, birbirimizi ezmeyi, başarılı olmak için çok çalışmayı öğretmedi mi? Hem de çocukluğumuzdan itibaren…

    İnsanlar da öğrendiklerini uyguluyorlar. İnsanoğlu bilinçlenmediği sürece zihninin hapsinde kalır ve ruhunun, kalbinin sesine kulak kıvırmaya devam eder.

  2. Özgür Uçakcıoğlu dedi ki:

    Orhan Pamuk bana kitaplarıyla mutluluğun en önemli şey olduğunu öğretti şu son 4 senede. Düşündüğümüz her şeyin, attığımız her adımın, yaşadığımız her anın, hissettiğimiz her şeyin mutluluğa açılan bir kapı olduğunu kavramalı ki gardını almamalı insan hayata karşı. Acele etmek, içilen fazla su, yenen fazla yemek; kısacası “her şeyin fazlası zarardır” kavramının aynısı gibi geliyor artık bana. Öğretilenlerle değil; artık öğrendiklerimizi kendimize göre en güzel ve can alıcı bir şekilde betimleme ve yaşama zamanı. Ecele daha çok varken bu acele niye değil mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir