cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

İstanbul’un Cazibe Merkezi Karaköy’de Gece Hayatı

Tükkan

6 Mayıs 2014 • GECE KULUBU / BAR, MEKAN / GEZİ • Views: 302

Karaköy, dar sokaklarında her geçen gün açılan yeni mekanları ile son zamanlarda herkesin gözdesi. Biz de vakit geçirmekten keyif aldığımız bu semtte bir gece turuna çıkalım istedik geçtiğimiz hafta ve son zamanlarda kalabalıklığı ile dikkat çeken Tükkan‘ın Bahar Partisi‘nde bulduk kendimizi.

Tükkan‘da işletmeci Melih Doğan’a bir selam verdikten sonra hazırlıklar tüm hızı ile devam ederken hemen karşıdaki BurgerLab‘e uğruyor ve burgerın duayeni BurgerLab ‘in sahibi arkadaşım Bülent Mermer ile laflıyoruz bir bira içerek. Biraz zaman sonra henüz hava kararmamış olmasına rağmen Tükkan‘ın hızla dolmaya başladığını görüyorum ve atıyorum kendimi Tükkan‘ın içine. 22:30’a kadar yemek servisinin yapıldığı mekanın üst katı ilerleyen saatlerde tam bir parti havasına bürünüyor. İyi müzik, iyi yemek konsepti bence bu mekan için çok uygun. Hatta yanına bir de iyi eğlence de ekleyebiliriz.

Karaköy Tükkan

Gece ilerlerken mekanın kalabalıklığı artık sokağa taşıyor ve bu kalabalığa bakınca mekanı daha çok kadınların tercih ettiğini hemen anlayabiliyoruz. Her zaman söylerim;  “Kalitenin olduğu yerde kadınlar vardır” ya da “kadınların fazlaca olduğu yerde kalite vardır” diye. Kısa sürede elde edilen bu kaliteye ve başarıya bakıldığında, ölü denilebilecek bir sokakta dirilen ve kaliteli insanların uğrak yeri olan bir mekan haline gelen Tükkan‘ın başarısının, eğlence sektörüne yıllarını vermiş Melih Doğan‘ın eseri olduğunu anlamak hiç de güç olmuyor. Pek çok bloggerı da bu partide görmemiz bizi şaşırtmıyor açıkçası.

Tükkan Karaköy

Karaköy Tükkan

 

Tükkan, konumu itibariyle kendi halinde bir sokağa müziği, ışıkları ve kalabalıklığı ile renk kattığı için yoldan geçen herkesin dikkatini çeken bir mekan haline geliyor. Biz de bu keyifli partiden yavaş yavaş ayrılarak  yakındaki Unter ‘i ziyaret edip, bir bira da burada içelim diyoruz. Unter‘in önü kalabalık. İnsanlar ellerinde içkiler ile sokakta sohbet ediyorlar. Hem mekanın ruhunu hem de Karaköy sokaklarının havasını soluyoruz bu şekilde.

Gaspar

İnsanlar Gece Yaşadıklarını Sabah Hatırlamak İstemiyor

Ardından rotamız yine seçkin mekanlardan Gaspar oluyor. Gaspar mekan olarak çok büyük değil. Kapısında güvenlik şeridi var. İçerisi boşaldıkça alıyorlar sizi. Ancak bu sırada dışarıda beklerken içki servisi isteyebiliyorsunuz. Dışarıya da hizmetleri var. Kısa süre sırada beklerken her halinden üst segment bir kitlede olduğu anlaşılan hanımefendiler ve beyefendilerin “içeri giremeyecek miyiz? Sadece bir içki içip çıkacağız, ne kadar beklememiz gerekiyor?” gibi serzenişlerine tanık oluyoruz. Belki de birkaç saat önce bir plazanın üst katında önemli kararlar veren insanların burada mekana girebilmek için birbirleri ile yarıştığını görmek biraz ilginç oluyor. Neyse ki sigara içmek için dışarı çıkanlar fazla olduğu için bu bekleyiş çok da uzun sürmüyor ve kendimizi içeriye atıyoruz. İçerisi kalabalık, çok kalabalık. Zaten küçük olan mekanda adım atacak yer yok. Ama keyifli. Müzikler güzel. Biz her ne kadar ayık olsak da görüyoruz ki insanlar uçmuş. Paltosunu kaybedip ağlayan kızlar, çantasını arabada bıraktığını unutup dakikalarca arayanlar… Yanındaki arkadaşı tarafından “herkesle öpüşemezsin!!!” diye uyarılan kızlar ve bu geceleri hatırlamak istemeyenler… Kalabalık evet. Saatler geçirmek sıkabilir ama Karaköy gecelerinde uğramadan geçilmemesi gereken bir mekan.

Gaspar ’dan çıktıktan sonra sıklıkla gittiğimiz eğlence mekanlarından Fosil ’e çevirelim diyoruz rotamızı. Ancak sonra vazgeçip havanın da güzelliğinden faydalanarak Taksim ’e yürüyor ve ünlü gece kulübü Rehab ’a geçiyoruz. Mekan 02:00’den sonra hareketleniyor ve biz de tam o saatlerde adım atıyoruz içeri. İçerisi kalabalık. İstanbul’daki pek çok mekan gibi erkek popülasyonu fazlaca. Çok fazlaca. Birer içki alıyoruz ve müziğe kaptırıyoruz kendimizi. Ardından şov başlıyor. Vücutları ve dansları ile herkesi kıskandıracak iki kız ve iki erkek çıkıyor barın üzerine ve erotik sayılabilecek şekilde dans etmeye başlıyorlar. İnsanlar da kaptırıyorlar kendilerini dansçıların şovu ile. Saat 04:00’ü gösterirken artık sıkılıp mekandan ayrılıyorum. Arkadaşlarım ise kapanışa kadar eğlenmeye devam ediyor.

Karaköy, mekanları ile olduğu kadar kitlesi ile de farklılaşmış durumda. Karşınıza her an her an MIT, Stanford ya da Harward‘da yüksek lisans yapmış ya da  LSE ‘ye bir uğramış gelmiş, NASA‘da ya da NSA‘de çalışmış insanlar çıkabilir. Aman dikkat.

Rehab Rehab

 

 

 

 

 

 

 

Tags: , , , , , , , , ,

One Response to İstanbul’un Cazibe Merkezi Karaköy’de Gece Hayatı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir