cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

İstanbul Kahve Festivalinin Ardından Sorular!

28 Aralık 2014 • KAHVE, KAFE, PATISSERIE, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR, PARTİ - EVENT - FESTİVAL • Views: 1085

İstanbul buram buram kahve kokacak dendi. Öyle de oldu.

  • Kaç kilo kahve tüketildi?
  • Kaç bardak kahve verildi?
  • Kaç litre kahve sunuldu?
  • Kaç bilet satıldı?
  • Kaç kişi ziyaret etti?

gibi soruların yanıtlarını bilmeyi çok isterdim aslında. Çünkü bu soruların yanıtları olan kocaman sayılar, organizasyonun ne kadar coşkulu olduğunun da kanıtı.

İstanbul Coffee Festival

Öncelikle güzel bir işe imza atmaya gayret ettikleri için tüm katılımcıları ve organizasyon sahiplerini tebrik ederim. Çok güzel bir amaç için yola çıkıldığı çok belli olan bu festivalin ardından benim öngörüm; şu anda yaklaşık 35 tane olan Third Wave Coffee dükkanı sayısının 2015 içerisinde 2 katına çıkacak olması. Bu anlamda harika bir girişim olduğu şüphesiz. Haliyle yeme içme sektöründe çok bilinen Mekanist‘ten, Zomato‘ya kadar pek çok platformun tam destek verdiği, MOC istanbul, Coffee Sapiens, Brew Lab, Coffee Nutz, Nespresso, Press Karaköy, Kronotrop gibi 30’dan fazla kahve dükkanının katılımı festivali çok güçlü yaptı.

Tüm bu saygı duruşunun yanında söylemeden edemeyeceklerimiz de var. Sanırım en kötü seansı seçerek cumartesi öğleden sonra gittiğim festivalden izlenimlerim;

Metrobüste Kahve

Kalabalık, kalabalık, kalabalık… Nasıl tarif etsem ki? “Bir pazartesi sabah saatlerini düşünün. Metrobüsün en yoğun olduğu duraktan metrobüse biniyorsunuz. Ancak herkesin elinde kahve var. Metrobüsün kapıları açılıyor ve bir itiş kakış içinde herkes kendine oturacak yer bulmaya çalışıyor. O kadar kalabalık ki şoförün (baristanın) ağzının içine giriyor insanlar.” diye tanımlayabilirim sanırım.

Hafta içi ya da pazar sabahı muhtemelen çok daha keyiflidir ama ben bu festivale, kalabalıkta itilmekten, yürüyememekten ve her an üzerime kahve dökülmesi riski  ile geçirdiğim bir 20 dakika ayırabildim.

İçerideki kahve dükkanlarının neredeyse hepsini daha önce deneyimledim. Hemen hepsi ile tanışıklığım var. Ben bir şey tatmak için gitmedim. Hem destek olmak, hem de her birini ziyaret etmek için saatlerimizi harcadığımız mekanların hepsini bir arada görüp biraz laflamak, yeni projeleri dinlemek için oradaydım. Ancak yukarıdaki tablo ile bir iki selamın ötesine geçemedim ne yazık ki.

Yere dökülen sütler sebebi ile kayıp düşme tehlikesi geçiren insanların bonus olduğu festivalin en keyifli bölümü hiç şüphesiz terastaki canlı müzikti. 5 dakika da olsa nefes alınabilecek tek yerdi sanırım. Hava güzel, müzik güzel.

coffee with latte art

Özetle;

Eğer diğer günler de benim katıldığım seans kadar kalabalık ise, yoğun taleplerin sonucu olarak İstanbul Coffee Festival amacının biraz dışına çıkmış, ne yapmak istediğini pek anlatamamış gibi düşünebilirim.

Cumartesi günü bilet satışının belli bir saatte durdurulması sebebi ile gelen ziyaretçilere pazar günü için ücretsiz bilet verilerek geri gönderilmesi çok düşünceli bir davranıştı ama biraz metrekare hesabı yapıp sayı saymayı bilmek gerek.

Daha Mutlu Olmaz Mıydık?

Her gün için ayrı satışı olan biletlerin adetlerini makul bir üst limitte belirlenmiş olsaydı, pek çok kişinin katılamadığı ancak katılanların da çok keyif aldığı, süper verimli bir festival olabilirdi. Ben gerçekten içerideki kalabalığı görünce insanların neden ısrarla kahve kuyruğuna gittiğini ve hala neden ısrarla içeride vakit geçirme direncini gösterdiğini de pek anlayamadım. 20 dakika yetti. Çünkü kalabalık sebebi ile içeride yazıyı oluşturabilecek bir argüman elde edemedim.

Devamı Gelecek

İlk organizasyon olduğu için bu kalabalığın getirdiği bir mutluluk da var tabii. Kahve seven insanların bu kadar yoğun ilgi göstereceğini kimse tahmin edemedi. İlki gerçekleşen bu tür festivallerin bir handikapı da ne kadar katılımcı olacağının başta kestirilememesidir. Çünkü yurdum insanı işini hep son dakikaya bıraktığı için genelde festivale 2 gün kala organizatörler zarar edecekleri stresi ile uyuyamazken, festival başladığında böylesine hızla biletler tükenir. O sebeple ikincisi muhteşem olacak diye bekliyorum. Ancan bu kez hem katılımcı firmalardan hem de biletix ile satılan biletlerden sağlnan güzel bir vurgun değil, daha kaliteli bir festival olmasını umuyorum.

Tags: , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir