cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

İstanbul Kahve Festivali 2015’te Neler Oldu?

cem karakuş

26 Ekim 2015 • KAHVE, KAFE, PATISSERIE, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 300

Sonunda beklenen festival geldi ve geçti… Aslında tam olarak geçti diyemeyiz çünkü kokusu bir süre daha sosyal medyada sürecek gibi…

Ben hafta sonu yoğunluğumdan dolayı ancak festivalin son günü son seansına vakit ayırabildim. Hafta sonu yağan yağmur ile biraz perişanlık yaşanmış olsa da benim gittiğim saatlerde her şey harikuladeydi…

Kahve Festivalinin Hikayesi

Çok değil, neredeyse 2 sene oldu üçüncü dalga hayatımıza gireli. Fazla geriye gitmeye gerek yok. Son bir seneye baksak en az 30 tane yeni açılan kahve dükkanı sayarım size… Hal böyle olunca bu kültürü desteklemek ve aynı çatı altına koymak bir görev oldu. İtiraf edeyim, bu kahve serüvenini en başından beri takip eden, destekleyen biri olarak “bu festivali ben yapmalıydım” diye iç geçirmedim değil 🙂 Ve birileri yaptı. İyi ki de yapmışlar.

Geçtiğimiz sene ilki düzenlenen İstanbul Kahve Festivali’nin ikincisi bu sene 22-23-24-25 Ekim tarihlerinde Haydarpaşa Garı’nda gerçekleşti. Bu  kez bir önceki seneden çıkarılan dersler ile birlikte daha büyük alanda daha sınırlı bilet ile yola çıkıldı. Sonuç, net bir şekilde başarılı!

Biletler Tükendi

Biletler bence tam da olması gerektiği gibi gün ve seanslara bölünerek satıldı. Geçtiğimiz sene olduğu gibi sınırsız bilet satışı olmadı. Böylelikle kalabalık aslında kontrol edebilir halde tutulmuş oldu. Aksi halde bir kişi sabah 10:00’dan akşam 19:00’a kadar kahve içerek bir festivalde hayatını sürdüremez herhalde. Bu halde bile neredeyse 10 gün önce biletler tükendi. İnsanların kahveye ne kadar meraklı olduğunun bir göstergesi oldu bu.

Festivalde bu kez, kahve sunumlarından, tastinge, barista yarışmasından kahve ile ilgili sergilere, canlı müzik performanslarından workshoplara ve seminerlere, latte art etkinliğinden tatlı-tuzlu yeme içmeye kadar pek çok şey vardı.

kahve festivali

40.000 Kişilik Festival

Bana gelen bilgiye göre 25.000 bilet satıldı, toplamda 40.000’in üzerinde ziyaretçi geldi. Çılgınca değil mi? Sanırım bu festival bir şekilde rekora doğru koşuyor. Tam sayılar açıklandığında ileteceğim.

Festival’e katılan 40 bin kişinin su ve doğal maden suyu ihtiyacı festivalin su ve maden suyu sponsoru Uludağ Premium tarafından karşılandı. İyi kahveler Guetamala’nın, Brezilya’nın, Colombia’nın, Etiyopya’nın tarlalarından çıkarken Premium Doğal Kaynak Suyu ise Uludağ‘ın kalbinden geçerek katılımcılara ulaştı.

kahve festivali

Kahve Festivali’ne giremeyenler için de bir şeyler düşünülmesi hoştu. Sadece Garın içindeki alanda değil, festivalin dışında da kahve satışı vardı. Pek çok insan kapıda bilet alabileceğini düşünerek geldiği için biletlerin tükenmiş olması sebebi ile önce kötü bir sürpriz ile karşılaştı ardından içlerini ısıtacak kahveler ile biraz gülümsemeye çalıştılar.

Benim İçin Öne Çıkanlar :

 • Promocup‘ın birbirinden güzel tasarım bardakları, cem karakuş
 • Nespresso‘nun yeni seri kahve makinesi,
 • Uludağ’ın Kalbinden geçerek bize ulaşan ve “iyi kahve iyi su” birlikteliğinde bizlere suyun önemini bir kere daha hatırlatan Uludağ Premium,
 • Fiat’ın kahva kaplı 500 modeli
 • Yaklaşık 5500 adet sosli sandviç satan Carnaval Food Beer
 • Walters Coffee‘nin fark yaratan gösterileri
 • Moc İstanbul‘un Sydney Opera Binası şeklindeki standı
 • Ukrayna’dan gelen Lidikart tasarım çantalar
 • Bizon‘un bardak ve fincanları

Kaçırdıklarım;

 • Gara Guzu‘yu çok nadir olarak mekanlarda gördüğüm için fırsat varken içmek isterdim ama vaktim olmadı.
 • Starbuck’ın kahve hikayesini
 • Dünyaca ünlü barista Dritan Alsela da festivaldeydi.  Ancak ben denk gelemedim ne yazık ki.
 • Upper Crust‘ı çok sevmeme rağmen önündeki kuyruk sebebi ile bir lokma dahi yiyememiş olmam 🙂

kahve festivali kahve festivali kahve festivali kahve festivali

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir sonraki sene bizi çok daha büyük bir festivalin beklediği çok açık. Bilet bulamayanlar işlerini son dakikaya bırakmamaları gerektiğini bu festivalde net bir şekilde anladılar. 2016 için ben şimdiden heyecanlanmaya başladım… Bana kalırsa 2016’da bizi bir festival değil de bir karnaval bekliyor olacak. Bizi nelerin beklediğini sabredip göreceğiz…

 

Tags: , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir