cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Instagram’ın Kötü Niyetli Fake Profilleri

instagram fake profiller

9 Ağustos 2015 • SOSYOMEDYA • Views: 3060

Son bir yılda Instagram‘ın geldiği yeri görüyorsunuz. Ben ki 4-5 sene evvel Instagram‘ı ilk kez duyduğumda “Yahu tek bir fotoğraf paylaşıp ne yapacağım?” diye düşünüp işin bu hale geleceğini tahmin edemezken, son bir senede kendimizi Instagram‘ın esiri hatta daha da kötü bir tanım yapayım; “kölesi” olarak bulduk. Artık Instagram olmadan yaşayamıyoruz. Paylaşmadan hayatının tadını çıkaramıyoruz ya, e konu bu kadar hayatımızın içine kadar girince kendisini ajan zanneden bir takım akıllıların da türemeye başladığını görüyoruz.

Kötü Niyet Daha Başından Belli

Bu arkadaşlar o kadar süper akıllı ki, profillerine “Bakın burada neler neler olacak?” “Burada olay çıkacak” gibi info yazmalarına karşın hiç de kötü niyetli ve art niyetli olmadığını saçma bir şekilde savunabiliyorlar. Halbuki yazdıkları info zaten art niyetin en güçlü örneği.

Kısa zaman önce bu hesaplardan biri kuş kadar aklı ile beni sıkıştıracağını düşünerek bir fotoğrafımın altına son derece saçma bir yorum yaptı. Profilimde telefon numaramın yazdığını, araması halinde aklındaki tüm soruları yanıtlayacağımı söyledim.

Bekledim. Arayan yok.

Sonra benim son derece yumuşak ifadelerle yanıt verdiğim yorum altına bir yorum daha, “Sakin olun, bir takipçiniz olarak normal bir soru soruyorum” gibi psikolojik bir yanıt geldi. Ben zaten sakin bir halimle tekrar beni neden aramadığını sordum. Yine yanıt yok. Belli ki bu tip aradaşlar bizi tanıyan ve hatta bu yazıyı bile okuyan bir süper zeka. Sağda solda görünce “Abi naber, ne güzel geziyorsun ya valla keyifle takip ediyoruz” diye selam verenlerden biri olma ihtimali de yüksek.

Neyse,

Ardından biraz daha bekleyeceğimi, telefon ile aramadığı halde art niyetli olan yorumlarını silip kendisini engelleyeceğimi söyledim. Bekledim. Yine tık yok. Halbuki gerçekten sorularını yanıtlamak istemiştim ancak arayan olmadı. Sanırım ısrarl aramamasını, kötü niyetin altına imzasını atan bir davranış olarak kabul edebilirim. Haliyle daha önce hiç yapmadığım bir şeyi yapmak zorunda kaldım. Yorumları silerek hesabı engelledim.

Ha, Bu arada profili kimlerin takip ettiğine bakıyorum. Hiç şaşırmıyorum. Kaliteli içerik üreten kimse yok. E aklı olan böyle bir profili neden takip eder? Kendince bir avuç kitleye erişerek olay çıkartacağını sanıp prim kazanacağını düşünüyorlar ya, tam eğlencelik…

Bu tür hesaplar denk geldiğinde “Neler olacak acaba?” diye avuçlarınızı ovuşturup merak etmek yerine engelliyor olmanız, yarın siz çok iyi niyetle bir şey yaptığınızda karşınızda saçmalayan insanları görmemeniz için önemli… Kendileri prim yapmasın diye hesap isimlerini de paylaşmıyorum.

 

Tags: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir