cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

İnsan Her Şeye Alışıyor. Varlığa da, Yokluğa da!

11 Şubat 2017 • YAŞAM, YAŞAM • Views: 14

“İnsan, her şeye alışabilen bir varlıktır.” demiş Dostoyevski.

Diğer canlılardan en büyük farkımız sanırım; Ayak uydurmak. Ortam şartlarına, iklimin değişikliğine, varlığa, yokluğa, rahat yaşamaya, zor yaşamaya…

Hatırlayın, zor ve yoğun bir işte de çalışmışsınızdır, rahat bir işte de. İçinde bulunduğunuz durum ne olursa olsun, o çarkın, o hayat döngüsünün içine girdiğinizde öyle ya da böyle ayak uyduruyorsunuz, ya da alışıyorsunuz. Nasıl tanımlarsanız artık. Zorsa zora alışıyorsunuz, yoğunsa yoğunluğa. Kolaysa zaten kendisi gidiyor ama bir de bakıyorsunuz kolaydan bile yakınır olmuşsunuz. Alışıyorsunuz çünkü!  Bunu yüzlerce kez deneyimledik değil mi?

Küçücük örnekler ile metafor yapayım size.

Geçtiğimiz 1 ay içinde, önce fotoğraf makinem bozuldu. Her zaman, her an yanımda taşıdığım fotoğraf makinemi servise verdiğimde 2 hafta gelmeyeceğini biliyordum. Fotoğraf makinem olmadan ne yapacağım dedim. Tedirgin oldum. Ama yapacak başka bir şeyim yoktu. Servise verdim. 2 hafta serviste kaldı. Ben o iki haftayı fotoğraf makinem olmadan geçirdim. Telefonunu fotoğraf çekmek neredeyse hiç kullanmayan ve her gün onlarca fotoğraf çeken ben, fotoğraf makinem olmadan gün geçirmeye alıştım mı? Evet alıştım. Peki kolay mıydı? Hayır, ama alıştım.

Sonra küçük bir operasyon geçirdim. Doktorum en az 2 hafta motor kullanmamam gerektiğini söyledi. Wilbur (Vespa’mın ismi) olmadan ben ne yaparım diye düşündüm. Wilbur benim elim, kolum her şeyim. Her yere en kısa sürede onunla giderim. Wilbur olmadan sanki hareket edemeyecekmişim gibi hissettim. Ama neticede iki hafta binmedim. Yürüdüm. Taksi kullandım, metro kulandım, minibüse, dolmuşa bindim ama çoğunlukla yürüdüm. Wilbur’suzluğa alıştım mı? Alıştım. Peki kolay mıydı? Hayır zordu ama alıştım.

Sonra MacBook Air’ıma koca bir bardak çay döktüm. Servise gönderdim. Çöp olmuş tabii. Yenisini sipariş ettim. Bir upgrate yaptığım için 2 hafta sonra teslim edilecek mesajı geldi. 2 Hafta bilgisayarım olmadan nasıl olur? Her işim bilgisayarda oysa ki… Çok acil işim olduğunda yeri geldi internet cafeye gittim. Yeri geldi birilerinden ödünç bilgisayar istedim. 2 hafta bilgisayarım olmayışına alıştım mı? Evet. Peki kolay mıydı? Hayır zordu ama alıştım.

Bunların hepsi geçtiğimiz bir ay içinde oldu. Hepsi günlük yaşamım için önemli şeylerdi. Ama hepsi farklı zamanlarda hayatımdan çıktılar. Onlarsız da devam edebildim. Altı üstü bir fotoğraf makinesi, bir bilgisayar ve bir motosikletten bahsediyorum evet ama komik gibi gelmesin. Esas mesele bunlar değil. Esas mesele, hayatınızın her anında bunun çok daha büyükleri ile karşılaşabilecek olmanız. Başka bir şehirde yaşamak zorunda kalıyorsunuz belki, istemiyorsunuz, üzülüyorsunuz ama ayak uyduruyorsunuz. En fecisi mesela… Ailenizden birini kaybediyorsunuz. Kahroluyorsunuz. Onsuz ne yaparım diyorsunuz ama yokluğunu kabulleniyor, ayak uyduruyorsunuz. Çünkü zorundasınız! Örnekleri çoğaltmak mümkün. Özetle ne olursa olsun, zor gibi gözükse ve hatta zor olsa da, her şeye ama her şeye ayak uyduruyoruz. Ve hayat ancak biz ayak uydurduğumuz, biz alıştığımız şekilde hayat devam edebiliyor.

Tags: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir