cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

İkimizin Yerine : Ters Köşe Bir Film

14 Kasım 2016 • SANAT, SİNEMA • Views: 75

Konu basit gibi duruyor. Sıradan aşk filmi. Öğretmenine aşık olan bir kız sanki. Hiç de öyle değil.

Gençlik bunalımları ve edebiyat ile giriş yapan filmin ilk yarısı sıradan. Pek bir şey hissettirmiyor ancak ikinci yarıda bombaların patlayacağını izlenimini veriyor. İlk yarıda sevgiyi aşkı bir kenara koyun, anne ile kızı arasındaki ilişkinin ortaya çıktığı sahne vücudunuzu titretecek. Böyle katı insanlar var etrafımızda değil mi? Anne, baba, arkadaş, sevgili belki de siz! Duvar gibi, duygusuz gözüküp içinde fırtınalar kopan…

İlk Yarısı Sıradan Bir Film, İkinci Yarısı Duygu Yüklü Şaşırtıcı

Anne ve baba arasındaki ilişki ise tanıdık. Hayatın içinden. Otoriter baskın ve idaresi zor bir anne ve dengeleyici olmaya çalışan, yıpranan bir baba. İki tarafı da anlayabiliyorsunuz, içiniz gidiyor izlerken. İlk yarısında “sıradan bir film” ve hatta “beğenmedim” gibi hissetsem de ikinci yarıda işler çok değişiyor. Aslında filmin sıradan bir aşk hikayesinden ibaret olmadığını görüyorsunuz. Mevzu derin. Sonu sanki efsanevi Old Boy’a bağlayacak gibi hissediyorsunuz. Nereye bağladığını söyleyemeyeceğim tabi. Tesadüfler, imkansızlıklar, olması düşük ihtimaller hepsi bir araya geldiğinde olan şeylere siz de şaşıracaksınız.

İkimizin Yerine filmine bir aşk filmi diye giderseniz biraz şaşırabilirsiniz. Bir aşk filminden çok daha fazla şey var içinde. Aşk dediğin şey onlardan bir tanesi. İçeriğinde güzel bir takım sözler de geçiyor, ilginizi çekecektir!


Aşk birinin eline silahı verip, sizi vuracağı anı beklemekten farksızmış.

Aşk, birine seni mahvetme yetkisi vermektir.

Daha doğmadan yaşayacağın hayatı görebilseydin eğer, yine de dünyaya gelmek ister miydin?

Bir gün de aynı şeyler olmasın be.

Aşık olacağınız kişiyi bulun ve bırakın sizi öldürsün.

ve Nazım Hikmet’ten

Seni düşünmek güzel şey
Seni düşünmek ümitli şey,
Dünyanın en güzel sesinden.
En güzel şarkıyı dinlemek gibi bir şey.
Seni düşünmek güzel şey.
Seni düşünmek ümitli şey,
Fakat artık ümit yetmiyor bana,
Ben artık şarkı dinlemek değil,
Şarkı söylemek istiyorum.

ikimizin-yerine

 

Müzikler aslında çok daha iyi olabilirdi. Bir filmin en önemli parçalarından biridir müzikleri. Düşünün. Babam ve Oğlum’da o en çarpıcı “Gitme Diyeydim” sahnesinde o yükselen müzik olmasaydı o sahne bu kadar etkili olabilir miydi? Ya da Hanz Zimmer’in filmlere kattığı duyguyu düşünün. Hanz Zimmer olmasa pek çok film bu kadar etkileyici olmayabilirdi. İkimizin Yerine’de müzik bana biraz eksik geldi.

Neyse;

  • Serenay Sarıkaya’ya aşık oldum.
  • Nejat İşleri geri planda buldum. Oyuncu olarak Nejat İşler’i kullanıyorsan, o karakter ile daha öne çıkacak detaylar olabilirdi sanırım. Bu kişisel düşüncem tabii.
  • Zerrin Tekindor ise nasıl bir oyuncudur arkadaş!
  • İştar Gökseven de rolünün hakkını vermiş.

İzleyin ve filmin bir sahnesinde geçtiği gibi monoton gününüzden kurtulun olur mu?

 

Tags: , , , , , , , , ,

One Response to İkimizin Yerine : Ters Köşe Bir Film

  1. Esra dedi ki:

    Çok güzel anlatmışsın harika ? Bence sonu havada kaldı sanki iki planlanıyor gibi geldi sence ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir