cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

H&M ve Balmain İşbirliğinde Ünlülerin Zombi Saldırısı

5 Kasım 2015 • MODA • Views: 2158

Birkaç gün önce bir video izlemiştim, Eminönü’nde baklava dağıtılıyordu. Daha önce izlediğimiz, kömür, makarna, bedava yiyecek dağıtımından bir farkı yoktu. Düşük gelirli vatandaş ücretsiz dağıtıla gıdaya ulaşabilmek için birbirini eziyordu her zamanki gibi. Diğer konumuzda ise durum farklı. Yüksek gelirli vatandaş parasını ödeyerek satın alacağı ürünler için birbirini ezdi.

baklava izdihamı

Her ne kadar sosyal medyanın tam kalbinde otursam da iyi bir takipçi olduğumu söyleyemeyeceğim. Bazen pek çok şeyi kaçırıyor, bazen de sonradan öğreniyorum. Bu da sonradan öğrendiklerimden…

H&M ve Balmain İşbirliği ile hazırlanan koleksiyon H&M’in Zorlu Center’daki mağazasında geçtiğimiz günlerde satışa sunmuş, ama ne sunuş! Okuduklarım ve izlediklerimden iyi bir marketing örneği ortaya çıktığını söyleyebilirim. Marketing olarak Başarılı mı? Bence çok başarılı… Ama insani yönden yerle bir…

Şimdi başa dönersek, baklava olayında belki de en son ne zaman baklava yediğini bile hatırlamayan insanlar, gözlerinde lüx olan o baklavaya ulaşmak için hayvansal bir içgüdü ile birbirleri ile savaştılar. İnsan, yemekte ve yatakta hayvansal dürtüleri ile hareket eder bana göre. O sebeple şaşırmıyorum.

Balmain’de ise bu pazarlama başarısı o başarıyı yakalarken kendi yükselişini, katılımcıları aşağı çekmesinden alıyor. O sebeple o izdihamı yaratanlara baklavaya şaşırdığımdan daha çok şaşırıyorum. Katılımcılar da muhtemelen rol yapmıyor, gerçekten o ürünlere ulaşmak istiyor.

cropped_content_unlu-isimlerin-davet-edildigi-magaza-acilisinda-izdiham-cikti_CAi36v5oxoPhxTp

Sahip Olduğun Ürün Senin Statünü Belli Eder

Aslında tüm izdihamın sebebi bu. Sahip olduğun ürün senin statünü belirliyor ya, normalde ulaşamayacağın bir ürün çok ulaşılabilir bir hale geldiğinde (ya da sanki öyleymiş gibi gösterildiğinde) içindeki fırtınayı durdurmak çok güç oluyor. Hiç ihtiyacı olmadığı halde, büyük harfler ile tekrar edeyim HİÇ İHTİYACI OLMADIĞI HALDE, sadece iyi bir indirim yakaladığı için bir şeyler alan insanlar gördüm. Sonuçta o hiç ihtiyacı olmadığı halde aldığı ürünü ya hiç kullanmadı, ya da bir iki kez kullanıp kenara koydu.

İtibarından Götüren 40bin TL’lik Ceket 1000 TL

40.000 bin liralık paltoyu 1000 liraya aldım.” Demiş Fatih ürek. Aslında 40 binliralık paltoyu 1.000 liraya alırken ödemediğin 39.000 TL’yi itibarın karşıladı bundan haberin yok. Ha bir de o ürün 40.000 TL değil ki. Balmain H&M için bir tasarım yapmış. Hiçbir yerde o ürünü 40.000 TL’ye satılırken bulamayacaksın zaten.

Mankeni Bile Parçaladılar

Sosyal medyanın mizah anlayışına da hayranım. Mankeni parçaladılar diye bir manşet gördüm. Bir hayli güldüm. Gerçek olmadığını umuyorum. Baya Walkind Dead kafası yani.

Kendinize Bir Bakın

Hepimiz anlatmaz mıyız sağda solda? Kendinizi bir düşünün… Bilmem kimi ben tanıyorum. Aaaa o benim en yakın arkadaşım, o ünlü kişiyi (kimse artık) çok iyi tanırım… Aslında fiyatı şu kadardı ama harika bir indirim bulup şu kadara aldım. Bilmem nerede şöyle bir indirim yakaladım hemen aldım.

Bunu hepimiz yapmıyor muyuz? İşin özü “ben yaptım” sen yapamadın… “ben tanıyorum” sen tanımıyorsun ya da “benim senden daha yakın bir ilişkim var o ünlü ile” gibi… Bir şeyler özel davet ile oluyorsa, sınırlı sayıda ise, bilinmesin diye gösteriliyorsa, orada olabilmek için çaba sarf etmen gerekiyorsa sonuçları ne kadar yıkıcı da olsa “ben oradaydım” demenin getirdiği bir psikoloji bu.

Sonuç bana göre; katılan ünlü isimleri buldozer ile dümdüz eden çok iyi bir marketing işiydi…

Tags: , , , , , , ,

2 Responses to H&M ve Balmain İşbirliğinde Ünlülerin Zombi Saldırısı

  1. Rahat Yazar dedi ki:

    Aynen nasıl kaçrdım:) Blogger olarak o anı canlı görüntülesek tam haber değeri taşıyordu. Zaten sitelerde gördüğümüz o videoyu bir blogger çekmişti.

    Bir de bu davet, ‘seçkin katılımcılar’ (VIP) diye duyurulmuş ama ‘halk ekmek’ izdihamına dönmüş.
    Dediğin gibi iyi bir marketing örneği oldu.

  2. Deniz Berkman dedi ki:

    Marka başarısına başarı kattı. İnsanlar neyi kötülüyor anlamıyorum. Kötü olan bu etkinliğe insanların verdiği tepki, marka dünyanın her yerinde aynı etkinliği yapıyor ve aynı ilgiyi görüyor…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir