cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Hızla Ünlü Blogger Olmanın 4 Yolu

cem karakuş

6 Nisan 2015 • SOSYOMEDYA, YAŞAM • Views: 7896

Renkli gibi gözüken bu dünyayı gören pek çok kişi blog açmak istiyor. Aslında pek çoğunun uğraşacak vakti de yok ama bir hevesle sıvanıyor kollar. Sonra 3-5 yazının ardından ı-ıhh. Olmuyor. Her şeyin başlangıcı zordur tabii. Sürdürülebilir olmak önemli. Size hızlı bir giriş yapmanız için birkaç tavsiye vereceğim şimdi.

Hazır mısınız?

Bunları Mutlaka Yapın

1 – Kendinize bir ekşi sözlük hesabı edinin. Kendi hesabınızdan kendinize “hayvan gibi işler yapmış, her şeyi yemiş yutmuş, über, ultra, süpersonik insan” diye yorum yazın. Eğer siz böyle bir hesaba sahip değilseniz etrafınızda mutlaka ekşi sözlük yazarı arkadaşlar vardır. Onlara ulaşın. Mutlaka bir şeyler çıkacaktır. Kendi kendinizi pohpohlayın. Egosuz olmaz bu işler.

2- Instagram hesabı olmazsa olmazlardan. Hemen takipçi satın alın. İnsanlar baktığında “vauuuv şu kadar takipçisi var” demesi için en az 50k takipçiniz olmalı. Nasılsa firmalar/markalar sayıya bakıyorlar. Satın alınmış 50k bir profil ile paylaşımlarınız 100 like’ı geçmeyebilir. Olsun. Çözümü yok mu? Var! Hemen beğeni satın alın. Her fotoğrafınıza otomatik beğeni gelsin. Öyle ki fotoğraf makinesi yerine tıraş makinesi ile çektiğiniz süper dandik fotoğraflar bile 60 saniye içinde yüzlerce like alsın. 60 saniyeden sonra da ne gelirse artık… Siz hala kimse anlamıyor sanın!

3 – Site trafiğinizi sorarlarsa yalan söyleyin. Nasıl olsa anlaşılmıyor. Bana ayda 100k insan geliyor deyin. Ama sonra size iş için gelen firmalar sitenizin istatistiklerini istediğinde “ııı şey, eeeee, bennnnn, hmmmmm” diye gevelemeniz gerekebilir. O zaman ne yapacaksınız biraz düşünmek gerekir. Büyük düşün sen blog yazarısın.

4 – En sevdiğim madde. Kendinizi bir bok sanın ve bütün bloggerlara bok atın. Çekinmeyin, atın atın. Herkes birbirini bokluyor zaten. Burada eksik kalmamanız gerekir. Mesela “herkes şöyle blogger, böyle blogger, fake blogger, arkadaş böyle olmaz, cık cık cık” diye serzenişte bulunun. Ama kendinize toz kondurmayın olur mu?

Bunları yaparsınız çok kısa sürede kendinizi yukarılara taşır ve aranan biri haline gelebilirsiniz. Ya da hiç gelmeyebilirsiniz.  İsterseniz bir deneyin ama yola çıkmadan önce bir kez daha düşünün…

Anladınız siz…

Tags: , , , , , , , , , , , ,

19 Responses to Hızla Ünlü Blogger Olmanın 4 Yolu

 1. Güneş AKDOĞAN dedi ki:

  Harika öneriler. Sanırım bunlara uymadığıma göre doğru yoldayım.
  Bir ekleme de ben yapayım. Blogunuz ne hakkında ise o konuda uzman olduğunuzu adınızın önüne ekleyeceğiniz bir sıfat ile ortaya koyun.
  Gündüzleri ofiste 9-17 çalışıyor olsanız da adınızın önünde gurme, aşçı, gezgin, hayat uzmanı gibi sıfatlar fena durmaz ha 🙂

 2. Berkay Abalı dedi ki:

  O kadar takipçi satın alacak paramız olsa blog yazmakla uğraşmayız ki 🙂 Ama ekşisözlük beleş. Hemen bi’ hesap açayım kapanmadan 🙂

 3. Burcu Menteşe dedi ki:

  Yazıda anlatılanlar tam bir fiyasko. Bu şekilde ünlü blogger değil, çöp bir blogger bile olunamaz. Gereksiz egolarınız..

 4. gerçekten böyle şeyler oluyor 🙂
  Güzel tespit!

 5. GleamFashion dedi ki:

  Bir eklemede de ben bulunmak istiyorum 🙂

  Eşinizin dostunuzun mekanında – mağazasında bir kaç foto çektirip sonrada xxx markası ile harika bir çekim gerçekleştirdik. Bana sponsor oldular çünkü ben popüler ve başarılı bir bloggerım muhteşem çekim yakında blogda olacak diye instagramda azzz sonra postu atabilirsiniz 😉

  Daha sonrasında ‘canım bu zaten babanın markasıymış’ diyen olursa sizde olsun önemli olan marka değerine bir şeyler katabilmek diye cevap verirsiniz 😉 😀 😀

 6. Servet dedi ki:

  Yalana gerek yok, insanları bu şeklide çekemezseniz blogunuza. Blogunuza 100k kişi giriyorsa Alexa Toolbar kullananlar bunu anlamaz mı? Hatta site analizi diye bir şey de var.

 7. Sirin Kanatlar dedi ki:

  bayıldımm 🙂 gerçekten güzel emeğinize sağlık..

 8. Ahahahah çok iyi tespitler!!! Harikasınız!

 9. Seval Aksu Demir dedi ki:

  Ahahahahahaha eminim bir çok blogger bu 4 maddeyi kullanmıştır 🙂 tebrikler harika bir yazı olmuş…

 10. Hüzün Sarısı dedi ki:

  Güzel saptamalar:)

 11. semerlikedi dedi ki:

  Sesli güldüm 🙂

 12. Burçin Ünüvar dedi ki:

  Gülmekten gözümden yaş geldi :)) kaleminize fikrinize sağlık 🙂 sevgiler.

 13. Pınar Çelikel dedi ki:

  Başta ciddi ciddi okumaya başladım anca şu an gülmekten karnıma kramp girdi :))

 14. Dibine kadar egoist olmak bu işin olmazsa olmazı. Egoist olacaksın aga. Önce bir kendini beğeneceksin ki sonra piyasadakilere burun kıvırabilesin. Yalancı da olacaksın biraz. Gerekirse yazı da çalacaksın ama yazının tamamını değil. Paragraf paragraf araklayacaksın. Google yemiyormuş öyle yapınca.

  Bir de “ben deneyimlerimi paylaşıyorum” falan demeyeceksin. Gurme olacaksın hem de dibine kadar gurme olacaksın, en çok sen bileceksin, haklı olacaksın.

  Bunları yaparsan kısa süre içinde evde oturmaya daha çok hak kazanıp, sabah programları izleyip sivilce patlatmaya devam edebilirsin 🙂

 15. Engin dedi ki:

  Bir ekleme de benzen geldin -> Snapchat ya da Instagram’dan sürekli , bugün burada çekimdeyiz, lansman partisindeyiz paylaşımları da olmazsa olmaz.

  Saygıları 🙂

 16. Peril Cantürk dedi ki:

  Şahane tespitler kıps

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir