cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Hiç İyi Bir İnsan Olmayı Denediniz Mi?

5 Mart 2015 • İLİŞKİ DURUMU, İLİŞKİLER, YAŞAM, YAŞAM • Views: 1107

Kabul edin. İçiniz nefret dolu. Kötüsünüz.

Biliyorsunuz!

Ama görmek istemiyorsunuz. Aynaya bakınca gördüğünüz şey, bir şeytanın melek maskesi takmasından ibaret.

Biliyorsunuz.

Ama kabul etmek istemiyorsunuz. İçiniz kötülük dolu! Kendinizi “iyi biri” sanıyorsunuz hep. En adil olanı sizsiniz değil mi? Herkes yanlış, herkes hatalı! Hem de herkes. Hah! Güldürmeyin beni. Bu ruh halinden ne zaman çıkmayı planlıyorsunuz peki?

Hiç iyi biri olmayı denediniz mi gerçekten?

Siz “iyi” değilsiniz kabul edin! Hatta “rahatsız” bile olabilirsiniz. Bencilsiniz. Herkes öyle çünkü değil mi? İçiniz nefret dolu. Herkese düşman gözüyle bakıyorsunuz? Her yerde entrikalar. Okulda, iş yerinde, sokakta… Narsistlik tohumları var içinizde.

Dikkat ettiniz mi hiç? Gülümsemiyorsunuz! Suratınız asık, kaşlarınız çatık!

Aslında siz hiç böyle değildiniz. Bir şeyler oldu size. En minicik halinizi düşünün! Ne kadar saf ve iyiydiniz değil mi? Kötünün ne olduğunu bilmediğiniz zamanlardı çünkü onlar. Sonra kötülük daha ilgi çekici gelmeye başladı. Kötülük öyle hızlı yayılıyor ve büyüyor ki, iyilik denen şeyin varlığı neredeyse tükenmek üzere.

Hiçbir zaman mutlu olamayacaksınız. Çünkü her zaman, her yerde, herkes ile tartışıyor olacaksınız.

Böyle devam ettiğiniz sürece en küçük eleştiri, davranış ve olay karşısında kocaman tepkiler vererek öfke kontrolünüzü yitirmiş halde yaşamaya devam edeceksiniz. Her an tartışmaya açık algılarınız. Huzursuzsunuz çünkü. Tahammülünüz yok!

Daha da önemlisi ANLAYIŞSIZSINIZ!

Eleştiriye tahammülünüz yok! Ilımlı olmak size uygun bir sıfat değil. Uzlaşmak mı? O da ne? Bunları okurken “abartmışsın” diyorsunuz değil mi? Size soracaklarım var;

  • En son kimden ne için özür dilediniz?
  • En son ne zaman hatanızı kabul ettiniz? Çok mu uzakta kaldı. O kadar kusursuzsunuz yani… Hatasız… Hatalı olduğunuzu hiç görebildiniz mi acaba? Görüp de kabul edebildiniz mi?
  • Mesela trafikte yol vermemek için birilerini sıkıştırmak yerine yol vermeyi denediniz mi? Yol vermek bir metafor burada… Kaç kişinin önünü kesmek yerine yolunu açtınız bunca zaman?
  • Sabah sokakta, ya da asansörde hiç tanımadığınız insanlara “günaydın” demeyi denediniz mi?

İntikam şeklinizi değiştirmeye ne dersiniz? Affedin! Ya da gülüp geçin! Affederek utandırmak inanın çok keyifli. Bunu deneyin ve tadına bir varın. Siz bir adım atın, olanlar utanacak zaten.

Haklı olmaya çalışma arzusundan kurtulmaya ne dersiniz?

Bir kez de haksız olun yahu! Haksız olun ki sorunun haklı ya  da haksız olmak olmadığını görün! Bunu da yaşamanız gerek. Kabul edin artık! Bir zahmet karşınızdakini değil, kendinizi değiştirmeye çalışın.

Çözüm üretin. “Bu böyle olmaz” kafasında takılmak yerine “Şunları yaparsak yaparsak böyle olabilir” kafasına erişin.

Olumsuz şeyleri olumlu ifade edebilmeyi öğrenin. Kocaman insanlarsınız. “hayır” denemenin binbir yolu var. Kırmadan!

Bu farklındalıkta olsanız, dünya ne kadar güzel bir yer olurdu değil mi? Şimdi çıkın dışarı, nefret dolu o insanların içine karışın. Haydi, göreyim sizi. Yolda, sokakta, asansörde, restoranda, markette…

 

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , ,

One Response to Hiç İyi Bir İnsan Olmayı Denediniz Mi?

  1. […] okuyuculara, mekanlara, işletmecilere, PR’cılara. Ben bu kadar iyi niyetliyken “Hiç İyi Bir İnsan Olmayı Denediniz Mi?” yazımdaki gibi karşıma çıkmayın […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir