cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Herkesten Gizli Şekilde Bir Haftada İki Ameliyat

25 Ağustos 2017 • YAŞAM, YAŞAM • Views: 3

Evet, kimsecikler bilmiyordu. Annem bile. Babama ise son anda söylemiştik. O da iki ameliyatı değil sadece birini biliyor. Şimdi herkes her şeyi bildiği için rahatlıkla anlatabilirim.

Instagramdan beni takip edenler hatırlayacaktır. Ağustos 2017 ilk haftası Ayvalık’ta hamaktan atmıştım kendimi can havliyle.

Olayı şurada anlattım zaten

Omzum incindi demiştim herkese. Ama aslında omzum çıkmıştı. Ayvalık’ta 4 günü öyle kol askısı ile geçirdikten sonra İstanbul’a gelir gelmez MR ve BT çektirdim. Ben neredeyse iyileştim ya bir şey yok diye düşünmeye başlamışken doktorlar “ameliyat” demez mi? Apar topar ameliyata alıyorlardı beni Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde. Nasıl kaçtım hatırlamıyorum. Tabii moral sıfır.

Önce gerçekten ameliyat olmam gerekip gerekmediğini anlamam gerekirdi. Sonra ne olması gerekiyorsa öyle olacaktı ve üzülmek faydasızdı. Başladım iyi omuzcu hekimleri araştırmaya. Sağolsun etraftan da dostlar pek çok hekim tavsiyesinde bulunup randevu aldılar. Sonuçta toplam 5 hekim görüşü aldım, hepsi Ameliyat dedi. Yani ameliyat kaçınılmazdı.

E ay sonu Danimarka ve Berlin seyahatlerim olduğu için madem ameliyat olacağım, bir an önce olayım diye düşündüm ve kendimi Fulya Acıbadem Hastanesi’nde Dr Sarper Çetinkaya ve Dr Berkin Toker’e emanet ettim. Sol omzumda artroskopik gerçekleşen ameliyatım başarılı geçti. Narkoz sonrası 2 saat falan kendime gelemedim. Nasıl saçmalarım bir bilseniz. Çok fena videolar var elimde kardeşim Çiğdem’in çektiği.

Neyse, ertesi gün taburcu olmamla birlikte Fizik Tedavi‘den Sabit Altan‘ın desteği ile omuz egzersizlerine hemen başladım. İlk gün çok canım yanıyordu ama bağıra bağıra da olsa egzersizlerimi yaptım. Hatta öyle ki benim acı çekmeme dayanamadığı için kardeşim Çiğdem yanımda duramadı. İkinci gün canımın acıması biraz geçmişti ve egzersizlerimi daha da çok yaptım. Üçüncü gün daha da ileri… Sanırım kendimi biraz fazla zorlamışım…

10 Ağustos ameliyatımın ardından 17 Ağustos sabahı 09:30’da muayenem vardı. 17 Ağustos gece 02:00 gibi evde minik minik gerinirken “çat” diye bir ses geldi sol kolumdan. Bir terslik olduğunu anladım, ağrımayan kolum ağrımaya başlamıştı. Neyse sabah nasılsa muayenem var diye öyle yattım. Sabah muayenede fark ettik ki, sol bisepsim atmış. Haydi önce MR’a sonra da @drsarpercetinkaya ameliyat günü olmamasına rağmen apar topar ameliyathaneyi ayarlayıp öğlen yeni bir ameliyata… Bu daha kolay ve basit bir ameliyattı. Biseps tendonum omzumun sağlam bir yerine tekrar sabitlendi. Ancak açık bir operasyon olduğu için güzel bir façam oldu.

Tabi konuyu annem bilmiyor diye sosyal medyada göstermedim hiç bir şey. Annem Ayvalık’taydı. Bilse dayanamaz, gelmek isterdi. Ne gerek vardı onu üzmeye di mi? Bazı arkadaşlarım sosyal medyadaki kısmi sessizliğimi hayra yormayıp arayıp sormuşlardı bir terslik mi var diye. Onun haricinde mahalle dostlarım dışında pek de kimse ile paylaşmadım.

Şimdi Nasılım?

Şimdi ise, bomba gibiyim. Kolumu 2 haftaya kadar normal şekilde kullanabileceğim. 2 ay sonra da spora başlayabileceğimi hatta 3 ayın sonunda barfix bile çekebileceğimi öğrendim. Şimdilik toplamda 3 hafta kadar olabildiğince kolum askıda gezmeye çalışıyorum ki insanlar çarpmasın ve ben reflex olarak bir şeyleri tutmayayım. Kolum tamamen çalışıyor, tüm egzersizleri yapıyorum. Sadece güç kullanmıyorum. Bir şeyleri tutup çekmiyorum, itip taşımıyorum.

İyi tarafı, neyse ki sol omzumdu, hayatımı kısmen etkiledi. Wilbur’dan (Vespa) ayrı kaldık. Bu sayede pıt pıt pıt oradan oraya gitmek yerine çok yürüdüm ama sıcakta sol omzum sarılı ve sağ omzumda sırt çantası ile yürümek kolay olmadı.

Görülmez kaza, nazar, olur böyle şeyler ya da her işte bir hayır vardır… Ne derseniz deyin. En az hasarla atlattım umuyorum. Şimdi gerçekten iyiyim.

Ancak şunu bir kez daha fark ettim… Bazı şeyler gerçekten kaybedince değerini anlıyorsunuz. Şu anda parmaklarınızın çalışıyor olması, gözlerinizin görüyor olması, yürüyebiliyor olmanız sizin için hiç bir şey ifade etmiyor di mi? Ta ki fonksiyonlarında problem olana dek. Bir kolunuz yukarı kalkarken bir diğerini kaldıramadığınızda anlıyorsunuz her şeyi. Hayatın tamamı için bu böyle. Geçenlerde instastory’ye bir yazı yazmıştım. Şimdi tekrar okuma vakti;

Anlayabilmek için yok olmaları gerekmesin…

İnsanın doğasında var alışkanlık. Alışıyor insan her şeye. Alıştığı için kıymet bilmez oluyor, ta ki kaybedene dek… Elimizdekilerin kıymetini, onlar hala elimizdeyken bilmek gerek. Sağlığımızın kıymetini sağlığımız varken, paramızın kıymetini paramız varken, sevgilimizin ve arkadaşlarımızın kıymetini onlar hala yanımızdayken, anne ve babamızın kıymetini de onlar hala hayattayken bilmek gerek.

Bilemiyorsanız, bir an yokluğunu düşünün! Sağlığınızın da, mutluluğunuzun da, sevgilinizin de, ailenizin de…

Anlayabilmek için yok olmaları gerekmesin…

 

Kapak fotoğrafı aslında video’dan screen shot alıntı. Video ise instagram paylaşımımda. Prodüksiyon için için ortağım Şefik Soyer‘e teşekkürler.

 

 

 

Tags: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir