cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Hellmanns Burger Fest 2 Party Weekend

3 Ekim 2016 • MEKAN / GEZİ, MEKANLAR, PARTİ - EVENT - FESTİVAL, STEAKHOUSE / BURGER • Views: 19

Hellmanns Burger Fest Party Weekend 1-2 Ekim’de Zorlu Center Açık Hava Alanı’nda gerçekleşti. Birkaç kişi sorduğu için öncelikle hemen söyleyeyim. Kapak fotoğrafı grafik tasarım falan değil. Aşağıda göreceğiniz tüm diğer fotoğraflarda olduğu gibi benim festivalde kendi çektiğim bir fotoğraf.

Hellmanns Burger Fest Party Weekend

Festivalin ilki geçtiğimiz sene sadece Karaköy üzerinde gerçekleşmişti. Bu sene ikincisi düzenlenen festival hem 3 şehre yayıldı hem de İstanbul’da sadece Karaköy değil pek çok farklı noktada özel indirimli burger menüleri ile ağını genişletti. Biletix üzerinden satışı gerçekleşen ve tüm yeme içme aktivitelerinin bilete dahil olduğu Party Weekend 1-2 Ekim cumartesi ve pazar günü gerçekleşti.

Cumartesi günü saat 16:00’dan sonra kalabalıklaşan Party Weekend‘te pazar günü beklentinin üzerinde bir yoğunluk vardı. Hatta öyle ki, pazar günü biletlerini önceden biletix üzerinden almayanlar, kapıda bilet kalmaması sebebi ile içeri giriş sağlayamadılar. Cumartesi günü yaşanan aksaklıkların bir kısmı pazar günü çözüldü.

Havanın çok güzel olduğu bir hafta sonuydu. Sıcaklık hep 25-27 derecelerde seyrettiği için açık alanda bir yaz havası yaşadık. Party Weekend’de burgerları ile katılımcıların karnını doyuran 9 adet burger dükkanı vardı.

 • More
 • Grillas
 • Black Angus
 • Finn
 • Taps
 • Bubada
 • Burger Jobs
 • Daily Dana Burger
 • Tamirane

Hellmanns burger fest

Ben ne yazık ki hepsini deneyemedim. Sadece, More, Grillas, Burger Jobs, Tamirane‘nin burgerlarını deneyebildim. Normalde bu gibi tüketimin hızlı olduğu festivallerde çok bir beklenti içine girmem ancak lezzet anlamında şaşırdığımı söyleyebilirim. Tüm yoğunluğa rağmen çok güzel burgerlar yapılmıştı. Eminim tadına bakmadığım diğer 5 burger dükkanı için de aynı durum geçerlidir.

 • hellmanns burger fest 2
 • hellmanns burger fest 2
 • hellmanns burger fest 2
 • hellmanns burger fest 2
 • hellmanns burger fest 2
 • hellmanns burger fest 2
 • hellmanns burger fest 2
 • şefik can soyer
 • hellmanns burger fest 2
 • cem karakuş
  cem karakuş
 • hellmanns burger fest 2
 • hellmanns burger fest 2
 • hellmanns burger fest 2
 • hellmanns burger fest 2
 • hellmanns burger fest 2
 • hellmanns burger fest 2

Kısa Kısa Party Weekend Detayları

Cumartesi günü Gaye Biçer harikalar yarattı. Kendisini ilk kez canlı dinleme şansı buldum ve bayıldım. Harikulade.

Gaye Biçer

İki gün boyunca Gabriel Sponza’nın Özel Sosları, Tuncay Gülcü’nün Turşu Workshop’u İki şef arkadaşım, Gabriel ve Tuncay. İkisin de yemeklerini çok beğenirim. Geçtiğimiz sene de benzer şekilde özel soslar yapan Gabriel yine hünerlerini sergiledi ve birbirinden güzel soslara boğdu bizleri. Tuncay ise kuşkonmaz turşusu ile beni benden aldı. Eve götürmem için bir kavanoz hediyeyi de kaptım tabii…

Tuncay Gülcü Gabriel Sponza

Finn’in burgerları sömürüldü : İlk gün Finn’in biten ekmeği ikinci gün ise Finn’in biten her şeyi. İnsanlar çılgınca burger tükettikleri için önce favori mekanlarını sömürüyorlar sanırım.

Magnum’un harikulade sunumları sebebiyle uzuuuun kuyruklar hiç bitmedi.

magnum

PhotoBooth deneyimi. Londra’dan çıkmış eski model bir otomobilde fotoğraf çektiren yüzlerce kişi vardı festivalde. Ben bu tür fotoğraf etkinliklerini seviyorum. Şip şak çektirip hemen kendinize e-mail atıp, sosyal medyada paylaşabiliyor ve hatta baskısını da anında alabiliyorsunuz.

Mete Çorumluoğlu Style-ist : Çok sevdiğim bir DJ’dir. O çalarken festival başka bir kıvama geldi tabii.

style-ist mete çorumluoğlu

Black Angus’un önündeki bitmeyen kuyruk : beni yoldan çeviren bir takipçim 45 dakika kuyruk beklediğini söyledi 🙂

Bazı mırıldanmalar duydum. 45 dakika sıra bekledikten sonra ancak burger alabilen ya da sıra tam kendilerine geldiğinde burger biten/ara verilen durumlar söz konusu oldu. Evet hoş bir şey değil tabii ama en nihayetinde biraz daha beklenirse istenilen şeye ulaşılabiliyor. Bu bir yemek festivali. Sıraya girmeden bir şey almak zaten mümkün olamaz. Arka tarafta mekanların, şeflerin nasıl çalıştığını bildiğim için ben bu durumu hiç yadırgamadım. Emeği geçen herkese çok teşekkür etmek gerek.

Festivalin bana göre en olumsuz durumu ise böylesine sıcak bir havada soğuk içecek tüketememek oldu. Coca Cola standındaki dolaplar yetmediği için ve buz takviyeli bir yöntem olmadığı için üzerinde “soğuk içiniz” yazan Coca Cola şişeleri hep ılıktı. Aynı şey su için de geçerliydi.

Hava karardığında sahneye çıkan Ayhan Sicimoğlu harikalar yaratmış tabi ancak ben o saate kalamadığım için o detayları veremiyorum. Bu Party Weekend ilk olmasına ve tüm kalabalığa rağmen bence başarılıydı. İlklerdeki aksaklık sonrakilerde giderileceği için önümüzdeki sene bizi çok çok çok iyi bir burger festivalinin bekleyeceğini söyleyebilirim.

 

 

 

 

 

Tags: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir