cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Hayatınıza Biraz Uzaktan Bakın. Neredesiniz?

2 Nisan 2015 • YAŞAM, YAŞAM • Views: 1291

Hep savunduğum bir şey var… İnsanlara hep söylediğim şey. TANIŞIN! Yeni insanlar ile tanışın!

Neden mi? Hayatınıza biraz uzaktan bakmayı denediniz mi hiç?

Şöyle söylediğinizi duyar gibiyim. “Hep aynı şeyleri yapıyorum. Rutin. Ev-iş-ev-iş” Bazen arkadaşlar. Arkadaşlar dediğime bakmayın, 2-3 tane üniversiteden, 1-2 tane de liseden arkadaş. Kaldıysa tabi. Haydi olsun olsun iş yerinden de bir avuç insan. Ama zaten iş yerinde görüşüyorsunuz, bir de neden dışarıda görüşeceksiniz değil mi?

Sıkılmadınız mı böyle yaşamaktan?

Özellikle 30 yaşını geçmiş insanların durumu bundan ibaret. Hayatları o kadar sıkıcı olmaya başlıyor ki, bu sıkıcılığa hareket katmak için iyice saçmalayıp evleniyorlar bile… Evli olanların ise durumu daha da vahim. Sadece “ev ve işarkadaş bile yok!

Peki size bir soru soracağım;  size göre sizi geliştiren şey ne?

Okumak? Film izlemek? Müzik dinlemek? Spor ile uğraşmak? Eğitim Almak? Workshoplara katılmak.

Evet bunların hepsi sizi geliştiriyor. Ama bir adım daha ötesine gidelim mi?

Bir yerden sonra sizi geliştiren, ya da daha güzel bir ifade ile hızla geliştiren şey yaşanmış bir deneyime sahip olmak. Peki bu nasıl olacak? Bakalım…

Yaptığım sosyal aktivite/hobi gereği her hafta onlarca yeni insanla tanışıyorum. Onlarca yeni insan ve beraberinde onların deneyimlerini, tecrübelerini  katıyorum hayatıma. Hayatıma dokunuyorlar, ben de onların hayatlarına dokunuyorum. Bir şeyler katıyoruz birbirimize. Esasında araştırıp öğrenmek için çokça zahmet edeceğim şeyler ayağıma geliyor yeni tanıştığım insanlar sayesinde. Çünkü her biri bir hazine. Her birimiz bir hazineyiz.

O halde Eski benliğinizi bırakın bir kenara. Kendinizi yenilemek için sıvayın kolları.

shutterstock_127970162

Düşünün ki, ben size “şu kitabı mutlaka okumalısın, ben okudum ve çok beğendim harika şeyler anlatıyor” dediğimde, ya da “şu filmi mutlaka izlemelisin” dediğimde, ya da “şu restorana mutlaka gitmelisin” dediğimde aslında ne demek istiyorum?

Demek istediğim şey tam olarak şu; ben çok güzel bir deneyim yaşadım, harika oldu, acayip beğendim, çok şey öğrendim ve çok mutlu oldum. Benim yaşanmışlığım var. Al haydi sen de bunu yaşa…

Bunu söyleyerek deneyimlediğim bir şey üzerinden sana bir tavsiyede bulunuyorum. Sen de belki de araştırıp bulmak için saatlerini harcayacağın ve belki de hiç ulaşamayacağın şeyleri öğreniyorsun bu yaşanmış deneyimlerden. Kendi başına çok fazla efor sarf edecekken yeni insanların deneyimi ile daha az efor ile memnun olacağın neredeyse garanti olan bilgiye ulaşmış oluyorsun. İşte sizi geliştiren şey, hızla geliştiren şey tam olarak bu. Bunun için ne yapmanız gerekir? Yeni ve size değer katabilecek insanlarla tanışmak! Daha çok tanışmak! Daha çok ve daha çok!

Bir süre önce bir parti vermiş. Davet için benzer bir felsefe ile iletişim yapmıştım. Direkt alıntı yapacağım kendi yazdığım cümleleri;

 

Çok çalışıyoruz hepimiz. Aynı kişilerle görüşüyoruz sürekli. Ev-iş-ev-iş. Biraz uzaktan bakın kendinize! Ne kadar yol gidiyorsunuz bir günde? Aslında yerimizde mi sayıyoruz ne?

Spiritüel yanımız var hepimizin çok belli. Ruhumuz dingin ama çok sesli. Bir tarafımız da hep bir melankoli. Azıcık silkelenin! Size AHLAKSIZ bir teklifim var.

Ruhuma renk katan, hayatımdaki en keyifli insanlar! BİRBİRİNİZLE TANIŞMAYA NE DERSİNİZ? Bu sefer mutfakta ben varım hem de! İçeceklerde ise Barbare şarapları ile…

Playlistimiz, kendi sohbetimiz… Biraz Caz, biraz Rock’n Roll, biraz Lounge & Chill Out ve biraz da Deep House ile… %100 Hangover garantisi hem de. Sabah uyandığınızda hatırlamak İSTEYECEĞİNİZ bir çarşamba.

Hayatınız yeni birini katmaktan korkmayın ve artık kurtulun kafesinizden. Dışarıda milyonlarca insan var size deneyimlerini anlatmak isteyen!

Haydi şimdi gidin, yeni insanalar ile tanışabileceğiniz yerlere gidin. Dans kursu, workshoplar, yeme – içme aktiviteleri, kulüpler ve dahası… Hepsi sizi bekliyor…

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir