cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Hard Rock Cafe İstanbul

7 Mart 2014 • Genel • Views: 906

Uzun zamandır merak ettiğim Hard Rock Cafe İstanbul’u ilk kez dün akşam ziyaret edebildim. Mekanın cadde üzeri ve daha büyük bir bina olmaması beni biraz şaşırtmıştı ancak sonra bunun sadece bilenlerin gelmesini istedikleri stratejik bir hareket olduğunu öğrendim.

Sade, gösterişsiz bir kapıdan geçtikten hemen sonra son derece güler yüzlü personeller hızla karşılıyor sizi. Her yerden “hoş geldiniz” sesleri duyuyorsunuz. Bu müthiş bir ilgi. Hard Rock Cafe’nin “bizim için özelsiniz” deme şekillerinden sadece biri bu. Daha ilk girişte personel sayısının fazlalığı dikkatimi çekmişti. Bunun sebebini ise aşağıda belirteceğim üzere sonrasında fark ettim.

4 kişilik bir masaya yerleştikten hemen sonra Eda Hanım yanımıza gelip önce kendini tanıttı ve kaç kişi olacağımızı, diğer katılımcıların ne kadar süre sonra geleceği gibi bilgileri aldı bizden. Seçeneklerin içerisinde kaybolduğumuzu fark ettiği anda ise “Menüden öneride bulunmamı ister misiniz?” diye yardımcı olmak istemesi de çok güzeldi. Hard Rock Cafelerin bu tavrını seviyorum. Müşteriden siparişi al, getir ve uzaklaş gibi bir tutum yok burada. Sürekli yanınıza gelip diyalog kuran, yemeğinizi getirdikten 1,5-2 dakika sonra yanınıza tekrar gelip yemek hakkında yorumunuzu alan, sıklıkla gelip nabzını yoklayan bir tavır ile müşterilere yaklaşılıyor olması gerçekten size kendinizi özel hissettiriyor. Hatta bu kadar kaliteli bir servisi Türkiye’de en prestijli restoranlarda dahi bulmanın kolay olmadığı kalitede bir servis ile karşılaştığınızı rahatlıkla ifade edebilirim. Servis elemanlarının yukarıda söylediğim gibi fazla olmasının sebebinin de her masa ile böylesine vakit ayırarak ilgilenmeleri olduğunu sonra anlıyorum.

Hard Rock Cafe’nin sizi özel hissettirme çabaları bununla  da kalmıyor. Yemeğimizi bitirdikten sonra Hard Rock Cafe Müdürü Hande Hanım yanımıza gelerek bizimle sohbet ederek, fikirlerimizi sordu. Bu sayede kendisi ile yaklaşık 20 dakikalık uzun denebilecek keyifli bir sohbet etme şansımız oldu.

Şimdilik sadece iki kat şeklinde hizmet veren mekan bir süre sonra 3. Kat ve terasını da açacak. Bu sayede sigara içenler kapı önüne inmek yerine terası kullanabilecekler. Açılalı 4 ay olmasına karşın henüz lansmanını yapmayan, hiçbir yere reklam vermeyen ve mayıs ortasında lansman yapmayı düşünen Hard Rock Cafe şu anda sadece bilenlerin gittiği bir yer. Buna rağmen doluluk oranı oldukça yüksek. Lansmanın ve diğer iki katın da açılmasının ardından çok çok daha kalabalık olacağı şüphesiz.

Birkaç aya kadar alt katta barın sol tarafına kurulacak olan sahnede ise, yerli/yabancı amatör/profesyonel gruplar sahne alacak. Tüm hoparlörlerden sahnedeki müziği dinleyebilirken tüm ekranlardan da sahneyi seyretme imkanımız olacak.Şimdilik Soft Opening döneminde olan mekan, şu anda hafta içi 22:00’de servis bitiriyor, 22:30’da kapılarını kapatıyor. Hafta sonu ise 23:30 kapanış. Çalışma saatleri yavaş yavaş daha geç saatlere alınacak.

İstanbul’daki en büyük eksiklerden biri olduğunu düşündüğüm Hard Rock Cafe‘mize kavuştuğumuz için memnun olduğumu söyleyebilirim.

 

Tags: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir