cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Hard Rock Cafe İstanbul Sessizce Açıldı!

Hard Rock Cafe İstanbul

23 Mayıs 2014 • GECE KULUBU / BAR, MEKAN / GEZİ • Views: 923

Geçtiğimiz hafta Hard Rock Cafe İstanbul‘un basın lansmanındaydık. Hard Rock Cafe İstanbul yılllar süren ve adım adım planlanan proje sonrasında, 5 ay kadar önce sessiz sedasız açıldı ve  soft opening ile bu zamana kadar son derece kontrollü bir şekilde geldi. Aylar önce planlanan basın toplantısına, Hard Rock International Başkanı ve CEO’su Hamish Dodds, katılımcılarla konuşarak yeni mekan ile ilgili özel ayrıntıları paylaştı.  780 metrekareye yayılan, üç kat ve bir terastan oluşan kafede Hard Rock’ın ikonik koleksiyonuna ait 180 adet rock ‘n’ roll eşyası sergilenmekte.

Hard Rock Cafe istanbulHard Rock Cafe istanbul

 

 

 

 

 

Buruk Bir Açılış

Aylar öncesinde planlanmış lansmanın hemen öncesinde,  Soma‘da meydana gelen maden ocağı faciası sebebi ile,  aynı akşam gerçekleşecek olan  Aerosmith konseri  iptal edildi. Ancak basına tüm davetiyeler gönderildiği için, davetlilere mahcup olmamak adına basın lansmanı iptal edilmeden, alkol servisinin, alkışın ve müziğin olmadığı kısa süreli ve buruk bir şekilde gerçekleştirildi. Grup, resmi Facebook  sayfasında konu ile ilgili olarak taziye mesajı paylaşarak ne kadar üzgün olduklarını ve kalplerinin Soma ‘da olduğunu ifade ettiler. İstanbul’da birkaç gün geçirdikten sonra sıradaki konser durağı için ülkemizden ayrıldı.

Antalya Neden Olmasın?

Başka şehirlerde bir proje düşünüp düşünmediklerinin sorulması üzerine, “İstanbul başarılı olursa diğer şubemiz için Antalya neden olmasın?” şeklinde yanıt geldi Hamish Dodds‘tan. Aynı zamanda Hard Rock Cafe İstanbul‘un konser alanınında uluslararası gruplara da yer verileceğinin, ancak sahnenin küçük olması sebebi ile de çok büyük beklentilere girilmemesi gerektiğinin sinyalleri verildi. 

 

Basın Bülteninden;

Hard Rock International Hakkında 

55 ülkede; 140 kafe, 19 otel ile toplam 180 mekânda hizmet veren Hard Rock International (HRI) küresel çapta en çok tanınan şirketlerden biridir. Bir Eric Clapton gitarı ile başlayan Hard Rock, tüm dünyadaki mekânlarında sergilenen dünyanın en büyük müzik memorabilia* koleksiyonuna sahiptir. Hard Rock aynı zamanda, koleksiyoncuların her zaman ilgisini çeken moda ve müzikle ilişkili ürünleriyle; Hard Rock Live performans mekanlarıyla ve ödüllü web sitesiyle de tanınmaktadır. HRI, tüm Hard Rock markalarının küresel boyuttaki ticari marka sahibidir. Şirket, aralarında Londra, New York, San Francisco, Sydney ve Dubai’nin de bulunduğu simge haline gelmiş şehirlerde sahip olduğu kafeleri işletmekte ve işletmelere bayilik vermektedir. Aynı zamanda tüm dünyada otel mülklerinin de sahibi olan HRI, otel mülkü ruhsatı vermekte ve/veya yönetmektedir. Mekânlar arasında, her ikisi de HRI ana kuruluşu olan The Seminole Tribe of Florida’ya ait olan ve işletilen, şirketin en başarılı iki Otelinin bulunduğu Florida’daki Tampa ve Hollywood; ayrıca Bali, Biloxi, Chicago, Cancun, Las Vegas, Palm Springs, San Diego ve Singapur gibi başka yerler de bulunmaktadır. Yeni Hard Rock Cafe mekânları ise, Seul, Viyana, Anchorage ve Siem Reap gibi yerlerde açılacaktır. Yeni Hard Rock Hotel projeleri arasında ise Daytona Beach, Aruba, Abu Dabi, İbiza ile Çin’de Shenzhen ve Haikou sayılabilir. Hard Rock International hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.hardrock.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Editöre Notlar:  *memorabilia: Hard Rock Cafe’de sergilenen ve müzikle ilişkilendirilmiş dünya çapında hatıra eşyaları.

 

Tags: , , , ,

One Response to Hard Rock Cafe İstanbul Sessizce Açıldı!

  1. Ebru dedi ki:

    Merhaba ben bodruma hard rock cafe bayili dusunuyorum ve bodrumda o potansiyelin oldugunu görüyorm sartlar nelerdir bilgilendirebilirmisniz.tesekkur ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir