cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

#gurmeloggers ile The Best of PF Chang’s Tadımı!

pf chang's

29 Mayıs 2014 • DİĞER YEME & İÇME, MEKAN / GEZİ • Views: 765

Etiler’in en güzel yerinde müthiş ihtişamı ile kapısında iki savaş atının bulunduğu bu mekan mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Çin mutfağı denildiğinde ilk akla gelen yer, işte tam da o atların arasındaki kapıdan girdiğiniz yer; PF Chang’s! Geçtiğimiz hafta PF Chang’s‘in ince daveti üzerine bir grup blogger arkadaşım ile bu seçkin Çin Mutfağı‘nı, bizler için özel olarak hazırlanan The Best of PF Chang’s tadımı ile ziyaret etme şansımız oldu.

Özellikle de gıda sektöründe dünyanın neresine giderseniz gidin aynı lezzeti bulabileceğini bir dünya markası olmak zordur. İşte PF Chang’s size bunu sunuyor. Dünyanın x bir yerinde de aynı lezzeti bulabilirsiniz. Hatta bir adım daha ötesi; ürünlerin ölçüleri, kesimleri, boyutları bile dünyanın her yerinde standart! Çok ilginç değil mi? 🙂

IMG_8213IMG_8190IMG_8206

Başlangıçlar / Sıcaklar

Bizim için özel olarak hazırlanan tadım menüsüne, ananas ve narlı kokteyller ile start verdik. Ardından tüm dünyada nam salmış, başlangıçların amiral gemisi Dynamite Shrimp ile kendimizden geçtik.

Dynamite Shrimppf chang's

Dynamite Shrimp, yurt dışında özel olarak getirilen jumbo karideslerin acımsı bir sosla harmanlanarak kızartılması ile ortaya çıkan, taze soğan ile martini bardağında servis edilen tadına doyulmayacak bir lezzet. Bu lezzeti tattıktan sonra, sadece Türkiye’de yılda 3 ton Dynamite Shrimp satıldığını duyduğumuzda pek şaşırmadık. Deniz ürünleri sevsin sevmesin herkesin tatması gereken olağanüstü bir lezzet diye tanımlayabilirim Dynamite Shrimp‘i.

Ardından Dumplings Vegetable ve Crispy Green Bean ile başlangıçlara devam ediyoruz. Dumplings Vegetable içi kızartılmış sebzeler ile doldurulmuş wontonların özel sos ile bir sunumu. Keyifli bir deneyim. Crispy Green Bean ise hafifçe panelenen taze yeşil fasülyelerin baharatlı ve acı dip sos ile çıtır olarak servis edilmiş hali. Değerli Fatoş Ertaş‘ın ifadesi ile biraz saklı kalmış bir lezzet. Bizler de bu saklı kalmış lezzeti ortaya çıkarmak için deneyerek Fatoş Hanım‘ın ne kadar haklı olduğunu görmüş olduk.

Ana Yemekler

Ana yemek için Orange Peel Beef ince dana dilimlerinin portakal kabukları ile wok tavada pişirilmesi ile oluşan farklı bir et deneyimi. “Farklı bir et” denemek isteyen et severlerin tercih etmesi gereken bir sunum bu.

IMG_8257 IMG_8258

Chang’s Spicy Chicken baharatlı taze narenciye sos ile pişirilen küp şeklinde doğranmış tavuklardan oluşan bir ana yemek. İşte bu tavuklar dünyanın neresine giderseniz gidin aynı boyda geliyor önünüze. Ne 1cm fazla ne az! Bir deniz ürünü sever olarak beni benden alan tadına doyamadığım bir ana yemek olan Shrimp with Candied Walnuts : şekerlenmiş cevizler, süt ve mayonezden oluşan kremsi bir sos ile wok tavada pişirilen karidesler mini elma topları ile servis ediliyor.

aIMG_8280IMG_8249IMG_8245

Diğer yediğiniz noodleları size unutturmak için çok güçlü bir şekilde karşınıza gelen Lo Mein ise klasik çin noodle’ı. Lo Mein için “bir klasik hiç bu kadar lezzetli olmamıştı” diyebilirim : )

Tatlılar

Tarçın ve şeker ile karıştırılıp wontona sarıldıktan sonra kızartılan muzların sıcak bir şekilde vanilyalı dondurma ile servisi olan Banana Spring Roll’s damakta bıraktığı ahenk ile tekrar yenilesi. Tiramisu ise fazla krema sevmediğim için pek bana göre değildi ancak sevenler için denenmesi gereken bir tatlı.

pf chang's pf chang's

 

Notlar

PF Chang’S ailece gelmek isteyenler için çocuk menüsü de sunuyor. Öğle yemeklerinde tercih etmeniz için de uygun fiyatlı bir öğle menüsü mevcut. Bu arada porsiyonları ortaya söylenecek kadar büyük olduğunu da unutmadan söyleyeyim. Bana kalırsa buraya geldiğinizde her şeyi ortaya söyleyip tabaklarınıza servis yapmak çok daha fazla lezzeti aynı anda deneyimlemeniz için güzel bir yöntem olacak.

Tüm personele nazik yaklaşımları, biz istemeden neye ihtiyacımız olduğunu anlayacak kadar takipçi olmalı ve Şef İbrahim Büker‘ e ise bize özel hazırladığı bu seçkin menü ve tüm ürünleri sıkılmadan masamızda anlatıp bilgi verdiği için teşekkür etmek isterim.

Fatoş Hanım, Sebahat Hanım, Nahide Hanım‘a bu ince davetleri ile tüm yemek boyunca bizlerle sohbet ederek masamıza eşlik edip şeref verdikleri için çok teşekkür ederim.

Bu arada sushi severlere bir sürpriz. PF Chang’s çok yakında yiyebileceğiniz en lezzetli sushileri sizin için hazırlıyor olacak…

pf chang's pf chang's

 

Diğer #gurmeloggers yazıları için;

http://www.kravatistan.com/blog

http://www.denizinsarkisi.com/

http://kucukmarthaisbasinda.blogspot.com.tr/

Tags: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir