cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Great Gatsby Swing Brunch by Mama Shelter

Mama Shelter

3 Şubat 2015 • FRANSIZ MUTFAĞI, KAHVALTI, MEKAN / GEZİ • Views: 1628

2015’e hızlı başladık o belli. 31 günün 26’sında bir yerlerdeydik. E gezmekten yazı yazmaya vakit bulamadığım için kendimden utanıyorum tabii. O sebeple daha da fazla ara vermeden hemen en akılda kalıcı mekanlardan başlayarak yazmaya hızla başlıyorum.

Sıradan Brunch’lardan Sıkılanlara Swing Brunch!

Mama Shelter‘i bilmeyen yoktur. Bir günde milyonlarca kişinin ziyaret ettiği, dünyanın en çok insan çeken ve en uzun trafiğe kapalı caddelerinden biri olan İstiklal Caddesi’nde Demirören AVM‘nin terasındaki yerden bahsediyorum evet. Hem restoranı hem de oteli olan. Bu vesile ile Mama Shelter‘ın kendine has birkaç özelliğini de tekrar hatırlatayım. Tebeşir ile tavana yazılmış yazıları, çocuk can simitlerinin içinden geçirilmiş led ışıkların altında kurulu ve yüksek oturma kapasiteli barı, İstiklal Caddesi‘ne tepeden bakan roof’u ve hatta dev langırt masası ile Mama çok başka bir konsepte imza atıyor Beyoğlu‘na.

Peki ama Swing müzik ile ne ilgisi var Mama‘nın?

Şöyle ki; iyi müzik ve iyi yemeği, iyi bir mekanda, konsepte uygun kişiler ile yaratıcı bir şekilde harmanlayınca bu yazıyı ortaya çıkarak bir etkinlik başlıyor işte. Mama Shelter sıradan Brunch’lardan sıkılanlar için harika iki şeyi birleştirmiş. Swing müzik ve brunch…

Ne yedik ne içtik, şöyle güzeldi, böyle harika lezzetlerdi” diye anlatmayacağımı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Onlar ayrı. Lezzet zaten yerinde. Ama anlatılacak şey burada daha bir başka. Yaratıcı bir fikrin nasıl da başka konseptler ile birleştirilerek ve hani derler ya nasıl da “Kapalı Gişe” oynayabileceğinin bir kanıtı bu.

Mama ShelterMama ShelterMama Shelter

SwingCaz Nedir?

Kısaca 1930’larda ortaya çıkan bir caz türü aslında. Ama biraz hareketli ve çift ile yapılan, erkeğin kadını oradan oraya savurduğu, müthiş enerji dolu ve hareketli, yani acaip kalori yakabileceğiniz ve zaten dinlerken de yerinizde duramayacağınız şarkılardan oluşan bir müzik.

Uninvited Jazz Band‘in canlı performansı ile New Orleans tarzı caz ve swing müzikleri eşliğinde Brunch‘a devam ederken bir anda kendinizi sahnede bulabilirsiniz. Uninvited Jazz Band‘i nereden tanıdığınızı çıkarmaya çalışıyorsunuz değil mi? Souq Karaköy‘e doğru giderse hafızalarınız hatırlayacaksınız 😉 Swing’e biraz yabancı olanlar ise modern halini görmek için Elektro Swing yapan geldiğinde İstanbul’u sallayan Parov Stelar ‘ın tadına bakarak ile başlayabilir.

Mama Shelter

Mama İstedi : Great Gatsby Swing Brunch

İşte siz sıradan brunchlar gibi tabaklarınıza o rengarenk yiyecekleri doldururken, fonda çalarmış gibi yapan ama esasında sahnede canlı olan Mama ShelterUninvited Jazz Band ‘ın ritmine kulak vermeye başladığınız an, müziğin bedeninizi ele geçirmeye başladığı an oluveriyor. 1920’lerden fırlamış karakterler birden ortaya çıkar ve dans etmeye başlar. Siz hala kahvaltınızı ettiğinizi sanırsınız ancak önünzüdeki tabak hala doludur. Çünkü zaten masada değil artık sahnedesinizdir. Sonra biraz mola verip kendi ellerinizle bir portakal suyu sıkar ve içersiniz. Birisi Açık Büfe mi dedi… Bunun adı Yaratıcı Açık Büfe. Büfede müzik var…

 

İlki müthiş ilgi gören ve merak edenler için 8 ve 22 Şubat‘ta tekrarlanacak olan Great Gatsby Konseptli Swing Brunch‘ın fiyatı 89 TL. Giderken elinizi korkak alıştırmayın. Bir hayli 1920’lerden 30’lardan çıkın gelin!

Özet video’yu aşağıdaki buşabilirsiniz.

 Mama Shelter’da Başka Neler Var?

Biraz Mama Menüsünden bahsedelim.

Rokalı yer elması çorbası, ağzımızın çok alışık olduğu çeri domatesli patates tati, tahinli patlıcanlı ezme, kinoalı mücvere, ağır ateşte 7 saat kadar pişmiş, kremalı ıspanak ve patates ile servis edilen bonfile dilimleri, çikolatalı mousse, böğürtlenli meringue ve nutellalı profiterol gibi pek çok zengin seçenek sunuluyor menüde.

Mama Shelter Mama Shelter Mama Shelter

 

 

 

 

Adres : Hüseyin Ağa Mah. İstiklal Cad. No:50

Telefon : 0212 252 01 00

 

Tags: , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir