cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Gerçeküstü Bir Deneyim : neolokal

21 Ekim 2014 • ANADOLU / TÜRK, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 2306

Maksut Aşkar. Dahiyane bir adam. Ben mutfakta böylesine aşk ile çalışan birine daha rastlamadım. Yaptıkları, O’nun hayatının parçaları. Ötesinde, sizin de hayatınızın parçaları. Çok özel, çok değerli. Sekiz İstanbul‘da tanışmıştık ilk kez kendisi ile. Deneyim, aklımızı başımızdan almıştı. Şimdi ise tam da kendi kitlesinin olduğu bir yerde açtı neolokal‘i. Duruşu, tarihi, mimarisi, fikri ve ziyaretçi kitlesi ile çok başka olan Salt Galata‘da.

neolokal, çok özel bir fikre hizmet ediyor. O kadar iyi anlatmışlar ki kendilerini, ben ayrıca tanımlamak yerine kendilerinden alıntı yapmayı daha uygun gördüm. “Neolokal’de Nuh’un ambarları ve Presidia ürünlerini, kısacası tüketilmediği için kaybolmaya yüz tutmuş geleneklerimizi hatırlatmak amacı ile tasarladığımız lezzetler sunuyoruz” diyorlar.

Masut Şef, büyük açılış öncesi birkaç haftadır tadımlar yaptırarak menüsü son haline getirdi. Ben de geçtiğimiz cumartesi akşamı son tadım gününde bu zarif teklifini yerine getirerek ziyaret ettim neolokal‘i.

Bir süre barda kendime gelirken ikram edilen “tahinli, damla sakızlı, vanilyalı votka” benim için inanılmaz bir giriş oldu. Koşturmalı bir günün sonunda iliklerime işleyen tehin, damla sakızı ve vanilya beni hemen kendime getirmeye yetti.

Menü

neolokal

Menü olabildiğince sade. Tabaklar dan tutun da mekanın her detayı gibi minimalist. İsim ve kısa içerik. Sade… Şarap konusunda ise butik üreticilere destek olmak için sadece lokal şaraplara yer verilen 108 çeşitten oluşan bir şarap menüsü mevcut.

Maksut Şef dururken bana menüden bir şey seçmek  yakışmazdı tabii. Ben de seçimi kendisine bıraktım. “Uzun Tadım Menüsü” ne birkaç ek yaparak sundu bu gerçeküstü deneyimi bize.

Paylaşmalıklar

Şile’den el ile toplanmış porçini mantarlı yeşil mandalina tozu ile servis edilen Trabzon tereyağı. Tereyağını sadece yemeklerde kullanan biri olarak tamamını tüketmiş olmam beni bile çok şaşırttı. Ekmekler ise kendi yaptıkları ekşi mayadan.

Kuru yapraklar üzerinde gelen jöleler aslında çok geleneksel. Karalahana jölesi.

neolokal neolokal

Palamut Rilette, şu dönemde çok da yağlı olmayan palamutun tereyağı ile sağladığı muhteşem uyumun, kişniş tozu, tarhun otu ve rezene ile sunumu. Dillere destan.

IMG_7691

Pastırma, kuru et, incir sirkesi kreması, rakı& incir reçeli. İncir sirkesi kremasını etlerin arasında görebiliyorsunuz. İncir sirkesi suyu ise rokalara serpiştirilmiş. Tatlı ve ekşinin harikulade uyumu.

Keşkek, keşkek tozu, kızarmış nohut ve kuyruk yağı. Kuyruk yağı tam ayarında. Kimseyi rahatsız edeceğini sanmıyorum. lezzete lezzet katmış. Çıtır çıtır kızarmış nohut taneleri ise bu keyfi en üst düzeye çıkarıyor.

neolokal

neolokal

Tereyağında Sarımsaklı Karides. Karidesin kafası ve kabukları özel tereyağında kızartılıyor. Bunun amacı yoğun karides tadını tereyağı ile buluşturmak. Ardından aynı tereyağından kabuklar alınarak karides cız bız yapılıyor. Pancar sosu ekleniyor, pancar jölesi ve kuzu kulağı ile servis ediliyor. Görmüş olduğunuz turuncu renkli krema ise satsuma. Yani mandalina kreması. Yorumum: Bu zamana kadar yediğim en lezzetli karidesti.

neolokal

Ana Yemekler

Katmerli Dana Tirit, tarhanalı yoğurt kreması, tarhana kurusu ile. Ördek suyuna pişen tirit. Kendi yaptıkları katmer ise ördek yağında kızartılıyor. Altında yoğurtlu tarhana sosu. Kenarlarında ise tarhana kurusu ve tarhana kreması.

Minekop, kabak ve kabak çiçeği, bebek patates ve mercimek. Patates, karamelize olana dek balık suyunda pişiyor. Aynı şekilde balık suyuna pişmiş sarı mercimek. Minekop lokum gibi. Sanıyorum ki bir oturuşta iki kilo kadar yiyebilirim.

neolokal neolokal

Tatlı

Pepeçura ve zerde keki, fıstıklı beze. Laz üzümü diye bilinen üzüm peltesi. Zerde’nin kek versiyonu, antep fıstığı bezesi ve antep fıstığı kreması

Çıtır Kabak Tatlısı pekmez parfe, helva mousse, susam krokan. Isırdığınızda küp küp hazırlanmış kabak taneleri ağzınızda patlıyor. İnanılmaz bir duygu.

Ihlamur Parfe, ıhlamur çay jölesi, limon kreması, nane, acıbadem crumble.
neolokal neolokal neolokal

Kusursuz Bir Deneyim

Hayranlığımı dile getirmeden edemeyeceğim. Hangi masaya yeni bir tabak gitse hemen masanın başında görüyorsunuz Maksut Aşkar’ı. Yapılan yemekler çok özel olduğu için anlatılması gerektiğini Sekiz İstanbul’dan da biliyorduk. Ancak her masa ile, hiçbir yorgunluk belirtisi göstermeksizin detaylıca tüm bilgileri paylaşıyor olması gerçekten hayranlığımızın kat kat artmasına sebep oldu. Zaten işini bu kadar aşk ile yapan bir şefin yaptığı işe ne kadar değer verdiğini gösteren en samimi hareket bu.

Salt Galata’yı bilirsiniz. Mutfak katından üst kattaki restoran kısmına çıkan uzunca bir merdiven var. 3 saat kaldığım neolokal‘de Maksut Şef’in O merdivenleri kaç kez inip çıktığını sayamadım. Müthiş bir birikim, müthiş bir heves, müthiş bir emek. Haliyle ortaya çıkan şey, eşi benzeri olmayan gerçeküstü lezzetler ve sunumlar.

neolokal 1 Kasım’dan itibaren hizmetinizde. Tebrikler neolokal ekibi. İstanbul’un size ihtiyacı vardı.

www.neolokal.com

 

* Kapak Fotoğrafı Seren Dal 

neolokal

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir