cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Gazi & Bilal Ateş Şefler Chef Mezze’yi Yarattı!

10 Haziran 2014 • DİĞER YEME & İÇME, MEKAN / GEZİ • Views: 2292

Taksim Gümüşsuyu’nda açılan yeni Chef Mezze Gümüşsuyu yazısı için tıklayınız.

Başlıkta meze dediğime bakmayın! Chef Mezze ile tam da bir modern balık restoranı yaratmış yıllarca İstanbul’u doyuran Gazi & Bilal Ateş kardeşler. İyi ki de yapmışlar.

Sortie‘ye adımınızı attığınızda sağ tarafa doğru yazlık bir mekan gibi dekore edilmiş, rengarenk sandalyeleri olan yer evet. Orası Chef Mezze! Ne sahil restoranları gibi beyaz ve maviden ibaret, ne de diğer seçkin mekanlar gibi koyu renklerden. Denizden geçerken bile renkli sandalyeleri ve ışıklandırması ile herkesin dikkatini çekebilecek şekilde dekore edilmiş. Kendinizi İstanbul’un seçkin bir balık restoranında değil de, yazlık bir sahil kasabasında hissetmeniz için olsa gerek!

chef mezze

Gazi ve Bilal kardeşler tam 25 yıldır İstanbul’u doyurduklarını söylüyorlar. Şimdi bu tecrübe ve deneyimlerini Çapa‘dan bağımsız olarak kendileri sunmak istemiş. İyi de yapmışlar… Tüm hünerlerini sınırsızca sergilemek için güzel bir fırsat olmuş.

1551578_840738772620866_4998240647098716494_nMekana adımınızı attığınız anda, eğer mutfakta değillerse Vin Diesel gibi iki kardeş karşılayabilir sizi, hiç şaşırmayın! Gazi ve Bilal Ateş sürekli mekanın başında. Hatta servisi bile sürekli kendileri yapıyorlar. Gazi ve Bilal Ateş‘i mutfak önlükleri ile bir oraya bir buraya koştururken görebilirsiniz. Çünkü hem mutfağa giriyorlar, hem de servis yapıyorlar. Yani her yerdeler. Öyle patron gibi olan biteni izlemiyorlar.

Gelelim Yiyecek ve İçeceklere

Alen Yunus Kacır‘ın özel kokteylleri ve şarapları ile başladık bu eşsiz tadıma. Karadut şarabı, vişne şarabı ve yeşil erik şarabı ister gün batmadan ve yemek başlamadan önce isterseniz de gecenin finali için tadını unutamayacağınız lezzetlerden.

20140603_183619_1 20140603_182944_1

 

 

 

 

 

 

 

 

Gazi & Bilal Ateş sunuma ve görsele muazzam bir önem veriyorlar. Hemen her masaya gözünüz kayabilir “o alevler içinde giden nedir?” ya da “o dumanlar altında masaya konulan nedir?” diye… Kuru buzu sıklıkla kullanmanın yanı sıra, maytap, mum ve küçük fişeklerle de sunumları daha da renklendiriyorlar. Bu çok özel bir şey. Sürekli bir ilgi var mekanda dinmek bilmeyen.

20140603_193242_1

chef mezze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25 yıllık tecrübelerinin ardından meze ve balık konusunda ne kadar usta olduklarını da görmüş olduk Ateş kardeşlerin. Her şey o kadar özel ve özenli ki… Beyrut’tan gelen tahinle yapılan humus, hardallı ve zencefilli levrek marin, köpoğlu, chili biberli atom, börülceli ahtapot... Hepsi usta ellerden çıkma.

Menüdeki mezeler Denizden, Ege’den ve Orta Doğu’dan olmak üzere üçe ayrılmış. Tatmin edici bir çeşitlik sunuyor bu ayrım.

20140603_193034_120140603_193850_1

 

 

 

 

Fener Balığı tempura, paellalı çıtır pirinç topları, çıtır fas böreği, deniz mahsulü risotto, balık kokoreç ve kendimizi şefe teslim ettiğimiz özenle marine edilmiş iki kiloluk dev bir deniz levreği. Böylesine lezzetli bir balığı ancak işinin ehli sahil kasabalarında yiyebilirsiniz. Öylesine iddialı.

20140603_201638_1 20140603_201938_1 20140603_202409_1

Tatlılar

Bence sadece tatlıcı da açsalar olurmuş. Çilekli Mascarpone! Sen nasıl bir şeysin öyle? Kireçte kabak tatlısı. Profiterol, cheesecakeli baklava... Sonrasında da Alen Yunus‘un 15 saniyede 300 dereceye çıkan özel fırını ile yanımıza gelip maytaplar eşliğinde çilekli marshmallow şovu da müthiş bir kutlamayı andıran bir final oldu. 

20140603_215250_1 20140603_222950_1

Finalde artık Gazi & Bilal Ateş kardeşler iyi ki de böyle bir işe soyunmuş diyebildik. İşinin başında durmanın yanı sıra mutfağına da giren ve hatta müşterisi kim olursa olsun kapıda karşılayan kardeşler, sadece bir patron veya işletmeci şapkası ile mekanlarda bulunanlara iyi bir örnek olacak diye dilerim.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

One Response to Gazi & Bilal Ateş Şefler Chef Mezze’yi Yarattı!

  1. […] geçtiğimiz yaza damgasını vuran mekanlardan biri olan Chef Mezze’yi duymayan kalmadı. Gazi Ateş ve Bilal Ateş’in kafa kafaya verip birlikte adım attıkları […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir