cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Fransa Sarayı Journee Patisserie’de Neler Oldu?

five oclock patisserie

13 Ekim 2015 • KAHVE, KAFE, PATISSERIE, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR, PARTİ - EVENT - FESTİVAL • Views: 390

Haftalardır bekledik bu günü, güzel insanlar güzel tatlılar yesin diye yapılmış farklı bir konsept. Amaç aslında Fransız Tatlı kültürü ve Türk mutfağını bir araya getirmek, tatlı ve çikolatanın varoluşundan bu yana nasıl evrimleştiğini anlamak…

10 Ekim sabahı uyandığımızda tablo hoş değildi. Ankara Tren Garı önünde gerçekleşen terör eylemi sonrasında 100’e yakın kişi hayatını kaybetmişti. Dolayısıyla pek de keyifsizce çıktık yola bu etkinlik için. Çikolata ve tatlılarla belki biraz endorfin salgıalrız da mutlu olmaya gayret ederiz diye…

Saat 14:00’te açılacak Fransa Sarayı kapılarına 14:30’da gittiğimde diğer sokağa kadar taşmış uzuuun bir kuyruk ile karşılaştım. Sabahki gerçekleşen üzücü olayların da etkisi olacak ki çok ciddi bir güvenlik araması yapıldı. Kapıdan geçtiğimiz anda Fransa’daydık artık. Katılımcıların kimler olduğunu tekrar tek tek yazmayacağım. İçeride lezzet anlamında çok kuvvetli bir organizasyondu. Geniş koridor ve açık alanlar ile rahatça gezinerek deneyimi keyifle yaşamaya başladık.

IMG_8859

Benim dikkatimi çeken, daha ilk girişte Kruvasan markasının kendine ait kruvasanlarının tükenmiş olmasıydı. Marka sahipleri şaşkın, 1500 adet kruvasan 1 saatte bitti diye yeni gelenlere karşı mahçup bakışlar sergiliyorlardı.

Sağıma bir döndüm. Tim Briggs orada. Baylan‘ın şefi. Son zamanlarda o kadar sık denk geldik ki kendisi ile. Her yere beraber gidiyor gibiyiz. Hemen elime tutuşturuyor spesyalini…

baylan istanbul baylan istanbul

 

Bu etkinlik sayesinde Five O’clock ile tanıştım. Kurdukları seçkin görünümlü stant daha girer girmez dikkatimi çekti. En çok fotoğrafı burada çektim sanırım. Standın güzelliğinin yanı sıra pasta ve çikolatalar da harikuladeydi.

five oclock patisserie

Yerleri Acarkent’teymiş. Son 1 senedir Teşvikiye‘de kalsam da Kavacık‘ta oturan aileme çok yakın. Benim için harika bir şey oldu bu lokasyon. En kısa zamanda yerlerinde ziyaret edeceğimi belirterek el sıkıştık.

the five o'clock five oclock

The Loli Shop‘a takıldı gözüm. Sağda solda görüyor, tadını ve sunumunu beğeniyordum bu şekerlerin. Öğrendim ki markanın üretim ofisi de Kavacık’taymış. Hatta evimizin bulunduğu sokakta. Üst üste iki adet Kavacık markası görmek sevindirdi beni.

the loli shop

Nicole‘e takıldı gözüm. Aylin Yazıcıoğlu yine döktürmüş. İkram ettiği çikolatalar baştan çıkarıcıydı. Bildiğim ve zaten gittiğim mekanlardansa bilmediklerime odaklanmaya çalıştım haliyle. Doğan Kaymaklı diye bir markaya gözüm takıldı. Adana’da kaymak üreticisiymiş. Burada kadayıf üzerinde sundular kaymaklarını. Önce fazla gelir diye bir parçanın yarısı aldım. İlk lokmadan sonra diğer parçayı da aldım elime. Harika bir kaymak getirmişler Adana’dan buraya. Henüz İstanbul’da bir yerleri yok ancak yakında olacakmış. Merakla bekliyorum.

La Vie En Rose‘un Magnolia’sı bir hayli kuru geldi bana. Arkadaşlarıma tattırdım. Pek sevemedik. Eleştirmemek gerek. Bu festivalde sunum yapmak kolay değil. Eminim aslında çok daha güzeldir.

Fauchon‘un harika makaronları ve Le Petite Maison‘un çikolata şelalesi bir efsaneydi. Bayıldım bayıldım…

Le Petite Maison

Pastel İstanbul‘a hiç gitmemiştim. Ancak öylesine tatlıya doydum ki hiç bir ürünü burada da deneyimleme şansım olması. Neyse ki en azından tanışmış olduk. Eminim harika tatlılar vardı kaçırdığım.

pastel istanbul

Erenköy Meşrubat çeşit çeşit şerbet getirmiş. Bunca tatlının arasında şerbet çok ilgimi çekmesede iki farklı çeşidinde birer yudum alarak doğru Coffee Sapiens‘e geçiyorum. Petra Coffee ise son anda bir iş sebebi ile katılamadığı için festivalin tüm kahveleri sevgili Burak‘ın ellerinden çıktı. Coffee Sapiens benim İstanbul’da en sevdiğim kahvecilerden biri olması sebebi ile etkinliklerde gördükçe çok daha mutlu oluyorum.

pasta festivali pasta festivali

Mahallemizden Pare Baklava, sık sık ziyaret ettiğimiz Pera Palace, Shangri – La da hünerlerini sergilemiş. Beyaz Fırın ise sanki dükkan açmış gibi kocaman bir yere konuşlanmış. Bir çeşit lezzet ve güç gösterisi…

artisan pasta festivali

Tam da kapalı alanda dolaşmaktan sıkılmaya başlamışken aydınlığa çıkıyoruz. Mekanın arka tarafı koca bir bahçe. Sahne kurulmuş. Maksut Aşkar bir gösteri yapacak az sonra. Öncesinde Barbare Şarapları’na doğru çeviriyorum rotayı. O da ne? Yanık ÜlkeBarbare her zaman severek içtiğim bir şarap. Farklı bir şeyler denemek için Yanık Ülke’den bir rose alıyorum. Hava ısınmaya başlıyor. Sırt çantam ağır geliyor ama bu rose bana hepsini unutturuyor. Bu kadar tatlının ardından insan tuzlu bir şeyler de istiyor. Neyse ki düşünülmüş, unutulmamış. Sandviçler ile tuz arzumuzu gideriyoruz.

fransa sarayı

240 Derece ‘nin ekşi mayalı ekmeklerinin tadına bakmayı ihmal etmiyorum tabii… Özellikle üzümlü cevizlisi yanında bir bardak çay ile kek niyetine yenilebilecek cinsten. Eğer ekşi mayaya meraklıysanız 240 dereceyi bir araştırın derim. Ortağı Cem Melek ve Metin Haras çok güzel bir iş ortaya koymuşlar. Ekmek deyip geçmemek lazım.

ColorFull Bakery ise köşede rengarenk ürünleri ile bekliyordu. Ancak ne yazık ki çok sevsem de artık yeni bir tatlıya midemde yer kalmamıştı. Aksi halde şeker patlaması yaşıyabilirim gibi hissediyordum.

Özetle, kötü bir cumartesiye başladığımız için, içimiz buruk ve festival havasından çok uzak bir etkinlik geçirdik. Yukarıdaki fotoğraflar gibi rengarenk bir geleceğe doğru, herkese mutluluklar dilerim. Bu biraz damağımızda kaldı… Bir sonrakine tekrar görüşelim. Daha güneşli, mutlu ve umutlu bir günde…

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir