cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Frankie İstanbul’da İçine Eğlence Katılmış Yemekler

25 Temmuz 2016 • DÜNYA MUTFAĞI, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 20

Frankie İstanbul, Nişantaşı Sofa Otel’in terasında, şehir manzaralı açık alanı ve beyaz örtülü şık dekorasyonu ile size iyi yemek yiyeceğinizi buram buram hissettiren bir mekan. Frankie Fine dining mutfağının yanında çok lezzetli imza niteliğindeki kokteylleri ve süper eğlenceli gece hayatı ile de çok fark yaratan, hala keşfetmediyseniz keşfetmeniz gereken bir mekan.

Sofa Otel’in içinden geçip asansör ile en üst kata çıktığınızda çok şık bir mekan karşılıyor sizi. Aman dikkat, girişin hemen ilerisinde otel lobisine bakan cam bir zemin başınızı döndürebilir. Karşınızda görmüş olduğunuz barın arkasına dikkat ederseniz, orada bir açık mutfak olduğunu göreceksiniz. sağ tarafa doğru baktığınızda ise rahat koltuklara serilip püfür püfür havanın keyfine varacağınız bir teras göreceksiniz.

Frankie İstanbul

Mekan şarap menüsü ile de çok iddialı. Frankie İstanbul’da Sommelier Serdar Kombe 2010 yılında Türkiye Sommelier Yarışması’nın birincisi olup bu senede Arjantin’de düzenlenen Dünya Sommelier Yarışması’nda jüri üyeliği yapmış bir şarap ustası.

En Etkilendiğim Nokta

Hikaye şöyle; Frankie’yi zaten bilen bilir. Görece pahalıdır (aşağıda anlatacağım), ünlü Şef Symeon Triantafyllou‘nun hazırladığı menüler ile lezzetlidir, parmakları yedirtir. Executive Şef ise bizden birisi. Serdar Madakbaş. Symeon Şef Frankie’den ayrılınca yönetim yeni bir şef aramak yerine hali hazırda görev yapan Executive Şef Serdar Madakbaş‘ı işin başına getirmiş. Kalitenin ve lezzetin çizgisi korunurken bir süre sonra menüye çok lezzetli sürprizler de girmeye başlamış. Frankie‘yi bu tutumu ve yapısı ile tebrik etmek gerek.

Frankie Risotto

Yemekler

Yemekler ege ve Akdeniz esintileri gibi gözükse de aralara sürprizler ilave edilmekten çekinilmemiş. Örneğin Gaziantep’e özgü kuzu küşlemeyi de menüde görmek mümkün. Örneğin menüde yazmasa bile benim gittiğim dönemde Oğlak Eti yaptıkları için menüde olmayan bir spesiyalin de  tadına bakma fırsatım oldu.

Benim deneyimlerime gelince,

Somon Duo : avakoda mus, mango-salatalık salata ile gelen Somon Duo size aynı anda iki farklı somon deneyimini yaşatan güzel bir başlangıç.

Ege Sinarit Tartar : Uzakdoğu turp, mango sos ile gelen Ege Sinarit Tartar tek kelime ile MUH-TE-ŞEM! Tüm gün aralıksız yiyebileceğim bir başlangıç

Izgara Ahtapot : Taze fasulye, “Charmula” sos, turp Ahtapotta en çok dikkat ettiğim şey pişme derecesi. Benim sevdiğim doku ise biraz daha dişe gelen, lokum gibi olmayan bir ahtapot. Burada tam istediğim gibi bir ahtapot ile karşılaşmam güzel.

Risotto Frankie : Brokoli, kapya biberi ve tulum peyniri Risottoda farklılık yaratmanın sınırı yok tabi. Her yerde gördüğümüz pancar risottodan sıkılmışken kapya biberinin verdiği renk ile üzerine konulan brokoli ve tulum peynirleri ile hem çok leziz hem de çok görsel bir risotto yaratmış Şef Serdar Madakbaş

Kuzu Küşleme : Fırında patlıcan, çıtır patates, yoğurt sos ile gelen Kuzu Küşleme’yi menüde görünce şaşırdım. En son Gaziantep Halil Usta’da damaklarımda iz kalmıştı. Frankie’den Serdar Şef’ten pamuk gibi, ısırdığınızda içinden su çıkan küşlemeyi yedikten sonra Antep’e gitmeye gerek kalmadığını hissettim.

Oğlak : Mevsimiydi, güzeldi. Hadi o zaman dedik ve geldi. Daha önce de oğlak yedim. Pek iyi deneyimlerim olmamıştı açıkçası. Ancak Frankie‘de önüme gelen oğlak, çatalı dokundurduğum anda kendiliğinden ayrılması ve lezzeti ile aklıma çok fena kazındı.

 • Kendi Yapımları Ekmekler
 • Somon Duo
 • Ege Sinarit Tartar
 • Izgara Ahtapot
 • Izgara Ahtapot
 • Oğlak
 • Frankie Risotto
 • Kuzu Küşleme
 • Frankie İstanbul
 • Frankie İstanbul

Tatlılar

Üç tane tatlı denedim. Zaten tüm deneyimin çizgi üstünde geçtiği yemek, fıstıklı kabak tatlısı ile inanılmaz bir vuruş yaptı. Tamam hep güzel tatlılar yiyoruz ama, “bu da ne böyle yahu?” demekten alamadım kendimi. Bu tatlıyı ve bu görüntüyü aklınıza yazın. Pişman olmayacaksınız.

frankie istanbul

Gelelim fiyatlara. Frankie menüye baktığınızda evet ucuz bir yer değil.

 • Ana yemekler 68 – 98 TL
 • makarna risotto  53-70 TL
 • Başlangıçlar 47-56 TL

Durumu şöyle değerlendirirsek belki makul gelebilir. Franki’de haftanın belli günleri ve bazen her gün canlı müzik var. Canlı müzik dediğime bakmayın siz. Öyle cafe ve barlardaki canlı müzik değil bu. Beni Türkiye sınırlarında en çok etkileyen bir grup mesela Ödül & Funk Alaturka, Barbaros, Hediye gibi isimler. Yani böyle sesleri dinlemek için gidilen eğlence mekanlarında genellikle kapıda iyi bir giriş ücreti ödersiniz. Çünkü içerideki müzik çok çok çok ama çok iyidir. E yemekleri de yazdım zaten yukarıda. O müziğe ödemeniz gereken parayı yediklerinize bölün, bir de öyle bakın olaya.

Adres : Teşvikiye Caddesi 41-41/A K.8 Nişantaşı – İstanbul

Telefon : 0 202 230 6666

Tags: , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir