cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Fiyatlarıyla Adana’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 20 Mekan

9 Aralık 2016 • ANADOLU / TÜRK, GEZİ / REHBER, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 910

Konu gastronomi olunca memleketimizin bazı şehirleri insanı çok heyecanlandırıyor. Geçtiğimiz sene sabah ilk uçakla gidip aynı gün son uçakla geri döndüğümüz Adana seyahatimiz kursağımızda kalınca bu kez sevgili kardeşim Alp Artam ile birlikte bir gece konaklayıp 2 günde kaç mekan gezebiliriz acaba diye yola koyulduk. Tüm Adana seyahatimiz boyunca bize Adana’nın efsane ismi Ender eşlik etti. Biz de kendimizi Ender’e teslim ettik. Sırası ile ziyaret ettiğimiz mekanları tek tek yazıyorum.

Adana Hilton

Adana’da Hilton Oteli’nde konakladık. Hilton Oteli hem merkezi konumu hem de konforu ile Adana’ya gittiğinizde gözünüz kapalı tercih edebileceğiniz oteller arasında yer alıyoru. Adana Hilton Oteli’nin hemen karşısındaki otoparkta bulunan Kaburgacı Yaşar Usta ilk durağımıza oldu.

Adana Hilton

1 – Kaburgacı Yaşar Usta

Adana Kaburgacı Yaşar Usta

Yaşar Usta 2000 senesinde gelmiş Adana’ya. 16 yıldır aynı yerde. Yaşar Usta’da kaburga iki şiş halinde geliyor fiyat 13 TL, ortada gördüğünüz etin adı ise “Kaburga Kıyması” ve bunu Türkiye’de başka bir yerin yapmadığını söylüyor Yaşar Usta. Kaburga Kıyması da 13 TL. Kendi yapımları şalgam ve ayran 2 TL. 6 çeşit salata siz masaya oturur oturmaz geliyor. Yani adam başı iki çöp şiş bir içecek 15 TL’ye çıkıyorsunuz. Kaburga yumuşacık. Lezzeti tavan. Ağzımda eriyip gidiyor.

2 – Kaburgacı Cabbar

Adana Kaburgacı Cabbar

İkinci durağım Kaburgacı Cabbar oldu. Cabbar’ın mekanını İstanbul’da görseniz önünde geçmez kaçarsınız. Öyle salaş bir yer. Cabbar o gür sesi ile hiç susmadan konuşuyor içeride. Ustalara laf yetiştiriyor, müşteriler ile şakalaşıyor. Cabbar’ın kaburgası sadece toz kırmızı biber ihtiva ediyor. İlginç bir deneyim. Yaşar Usta kadar lokum gibi değil ama aroması çok farklı. Burada 5 şiş geliyor, fiyat 16 TL

3 – Köylüm Döner

Adana köylüm Döner Adana köylüm Döner

Burası ilginç bir yer. Tavuk döneri sac tavada aromalandırıp, soslayıp baharatlandırdktan sonra yoğurt sos ve atom sos ile dürüme sararak veriyor Köylüm Döner. Biz 15 dakika burada durduk, araba araba insan geldi. Adana’ya gidip de bir tavuk döneri bu kadar seveceğim aklıma gelmezdi. Yoğurt sos harika olmuş. Fiyatı 4 TL

 

4 – Ali Göde Şalgam

Adana Ali Göde Şalgam

Adana’ya gelip de Ali Göde Şalgam’ı içmeyen yoktur herhalde. Şamgamın hası, özü. Öncen acılı istesen de vermiyoru. Önce acısızın tadına bakıyor ve içiyorsun. Sonra bardağına biraz acı aromadan katıyor. Keyfine bakıyorsun

5 – Kazım Büfe Muzlu Süt

Adana Kazım Muzlu Süt

E bu muzlu sütü duymayan kalmamıştır. Şalgam üzerine bir de Kazım’ın muzlu sütünden içtik. Bu süt çok efsane. Karışımın oranı belli olduğundan bir bardak isteyemiyorsunuz. Otomatik olarak iki bardak geliyor 🙂 E işin sırrı oranda zaten.

6 – Hamburgerci Mükerrem

Hamburgerci Mükerrem Adana

Adana’da hamburger mi? Şaşırmayın. Adana’da bir hayli burger dükkanı açılmış son zamanlarda. Bunların en eskisi 1986 senesinden bu yana hizmet veren Mükerrem. Mükerrem’in Adana’d 3 şubesi var. Hamburgerleri 17-22 TL arasında değişiyor. 30. yıla özel hamburger menüsü, patates ve içecek dahil 30 TL. İçinde 200gr dana eti, mantar, kaburga füme, cheddar, turşu, taze nane, yeşillik ve domates bulunuyor.

7 – Doğan Kaymaklı Kadayıf

Doğan Kaymaklı Kadayıf

Ben bu marka ile ilk kez 2015 senesinde Journee Patisserie’de tanıştım. Orada denemiş ve bayılmıştım. Adana’ya gittiğimde iki gün de peş peşe uğradığım lezzetlerden biriydi. Uğramakla da kalmadım 1 kg kaymaklı kadayıfı İstanbul’a getirdim. Porsiyonu 12 TL, Kilosu 38 TL’ydi

8 – Maki Restoran

Maki Restoran Adana

Maki’nin Adana’da iki adet şubesi var. Biri Uğurmumcu’da, diğer Ziyapaşa’da. Maki Adana’da beni sanki İstanbul’da çok iyi bir kokteyl barındaymışım gibi hissettirdiği için beni en çok şaşırtan mekanlar arasında yer aldı. Maki’de 100’den fazla kokteyl var. Hepsi için çok çalışılmış, infüze edilmiş imza kokteyllerin yanı sıra klasik pek çok kokteyl de menüde yer alıyor. Kokteyl fiyatları 35 TL olan Maki, yine iki kez peş peşe gittiğim mekanlardan bir diğeri.

9 – 5 Ocak’ta Tava

Adana 5 Ocak Tava

İstanbul’da kime sorsam “Aman mutalak 5 Ocak’ta tava ye” demişlerdi. Adana 5 Ocak’ta tava bambaşkaymış gerçekten. Odun fırınında tepside hazırlanan tava, yanında gelen mezeler ve bir de rakısı ile güzel bir Adana akşamını hafızanıza kazıyor.

10 – Şırdancı Kemal

Adana Şırdan

Şırdan, Adana gecelerinin vazgeçilmezi. Ender bizi Şırdancı Kemal’e götürdü saat 23:00 civarı. Şırdan ve mumbar yemeye. Görsel olarak biraz garip olsa da şırdan Adana ile özdeşleşmiş, çok özel bir lezzet. Hatta öyle ki, kazanın kapağı açıldığında insanlar şırdanlarını kendisi seçiyor. “Şu olsun, hayır o değiş şu daha iyi pişmiş şu olsun” gibi…

11 – Kadayıfçı Olcay

Adana Kadayıf

Adana Kadayıfçı Olcay

Şırdan’dan sonra aynı sokağın hemen başındaki Olcay’a geldik. Kadayıfçı Olcay, Doğan Kaymaklı Kadayıf benzeri bir kaymak kullanıyor. Niğde’den getiriyorlarmış kaymağı. Aynı kaymak bile olabilir emin değilim. Ama gece şıdanından sonra canınız süper bir tatlı çekerse, Kadayıfçı Olcay’a mutalaka uğrayın.

12 – Börekçi Levent

  • Börekçi Levent Adana
  • Börekçi Levent Adana
  • Levent Börekçilik Adana
  • Adana Börekçi Levent
  • Börekçi Levent
  • Börekçi Levent

Sabah 07:00’de kalktık. Börekçi Levent’e koştuk. Geldiğimizde daha gün aydınlanmamıştı. Ancak başı kalabalık bir börekçi vardı küçücük tezgahında. Börekçi Levent Adana’da benim en unutamayacağım deneyimler arasındaydı. 05:00-09:00 arasında küçücük bir tablada börek satan Levent, incecik çıtır çıtır baklava hamurunun arasında akan, dağılan, ağızda eriyen birkç çeşit peynirden oluşan bir karışım. Porsiyonu sadece 4 TL, yanında çay ve turşu da var. İnanılmaz bir lezzet. Bütün kebapları, mezeleri bir kenara koy, Börekçi Levent Bambaşka!

13 – Ciğerci Kel Mahmut

  • Ciğerci Kel Mahmut
  • Ciğerci Kel Mahmut
  • Ciğerci Kel Mahmut
  • Ciğerci Kel Mahmut

Börekçi Levent’ten sonra saat 08:00 gibi soluğu Ciğerci Kel Mahmut’ta aldık. Kel Mahmut, ara sokakların birinde tüten dumanı ile karşılıyor sizi. Kel Mahmut’ta ciğer 13:00-14:00 gibi bitiyor. Ama diğer kebaplar servise devam. O sebeple ciğer yiyecekseniz erken gitmenizi öneririm. Porsiyonda 5 şiş var ve 12 TL

14 – Ayrancı Recep

Adana Ayrancı Recep

Burası çok önemli. Dikkatli okuyun lütfen. Ayrancı Recep, Ciğerci Kel Mahmut’un hemen önünde, ev yapımı ayran, şalgam satan bir esnaf. Ayrancı Recep 1996 yılında beri burada ayran satıyor. Ciğeri, kebabı ne ise Kel Mahmut’tan alıyorsun. İçeceğini ise hemen karşısında duran bu küçük seyyar arabadan yani Ayrancı Recep’ten alıyorsun. Ayran 1 TL, günde ortalama 150 bardak ayran satıyor Ayrancı Recep. Bana ilginç gelen şey şu oldu. İstanbul’u düşünün. Herkesin  nasıl da açgözlü olduğunu bir düşünün. Sizce o mekan o ayranı kendi satmaz mıydı? Sizce o mekan karşısındaki o ayrancıyı orada barındırır mıydı? Günde 150 bardak ayranı kendisi kazanıp gelirini daha da arttırmak istemez miydi? Ama yapmıyor. Etini benden al, ayranını oradan al diye birbirini destekliyor. Siz üzerine biraz düşünün.

15 – Ağaçaltı Tatlıcısı

Adana Ağaçaltı Tatlıcısı Adana Ağaçaltı Tatlıcısı

Adana’nın garip yerlerinden biri daha. Bu eski Anadol araçtan bozma bir tatlıcı Ağaçaltı Tatlıcısı. Adı, ağacına altında olmasından geliyor. Bildiğiniz halka tatlı. Altı şerbetli. Benim gibi şerbetli tatlıyı çok seven biri olmadığınız için yiyemeyeceğinizi sanıyorsunuz. Am hiç öyle değil. Çıtır çıtır ve o şerbeti o kadar hafif geliyor ki anlatamam size. Fiyatı 1 TL.

16 – İştah Kebap

İştah Kebap

İştah Kebap’ın en ünlü ürünü JET KEBAP adını verdikleri %100 koyun etinden hazırlanan 230gr’lık Jet kebabın içinde kuyruk yağı da var. 230gr’lık bu kebapın fiyatı 24 TL

17 – Özasmaaltı

Özasmaaltı Kebap Adana

Özasmaaltı da yine Adana’nın en eski mekanlarından biri. Burada iskender satan pek fazla yer yok. O sebeple, canınız güveçte iskender ya da diğer güveç yemeklerinden çekerse mutlaka buraya uğramanız gerekir. İşin güzel tarafı, finalde yediğiniz o harika tahinli kadayıfın ikram olarak gelmesi 🙂 İskender 21 TL, Güveç ise 25 TL

18 – Hilton Oteli Kebap ve Dragon Sushi

Adana Dragon Sushi

Adana’ya geldik. Et yemekten bıktık. Canımız sushi çekti derseniz gidebileceğiniz bir iki yer var. Bunlardan biri İstanbul’daki Dragon’un Adana versiyonu. Burada olduğu gibi orada da yine Hilton Oteli’nin içinde.

19 – Onbaşılar Kebap

Adana Onbaşılar Kebap

2 gün boyunca gezdiğimiz Adana’nın tüm salaş mekanlarından sonra, beyaz örtülü masaları, müzikli konsepti, göl manzaralı yüksek konumu ile Onbaşılar Kebap biraz fark yarattı. Burası ilk olarak 1904 senesinde kurulmuş. Silah arkadaşı iki onbaşının kurduğu mekan olduğu için adı Onbaşılar. Aradan zaman geçmiş, bir ara kapanmış. Şimdi ise çok keyifli bir restoran olarak müthiş kebapları ve mezeleri ile hizmet veriyor.

20 – Börekçi Rıza

Adana Börekçi Rıza

Ve efsane bir final. Börekçi Rıza 19:00’da açıyor dükkanı. Sabah 04:00’e kadar Adana Börekçi Rızaaçık. Garip bir dar sokakta, tuhaf bir mekan burası yine. Yukarıda 12. durağımız Börekçi Levent’i unutmadınız di mi? Bu da bir diğer börekçimiz Rıza. Rıza’nın böreğinin üstü daha kıtır, yerken ağzınızda o peynirin yumuşaklığı ile böreğin üst katmanının kıtır kalınlığı (çıtır demiyorum, kıtır) güzel bir doku oluşturuyor. Peynir içeriği zaten çok benzer. Güzel tarafı saat 05:00-09:00 arası canınız börek çekerse Börekçi Levent’e gidiyorsunuz. Saat 19:00-04:00 arası canınız börek isterse Börekçi Rıza’ya gidiyorsunuz. Saatlerinin çakışmaması güzel. Bence bu da yine Ayrancı Recep ve Ciğerci Kel Mahmut arasındaki kazan kazan ilişkisine benzer bir dayanışma gibi geliyor bana. Burada böreğin porsiyonu 8  TL.

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir