cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Farklı Bir Yıl Olması Sizin Elinizde!

5 Ocak 2015 • YAŞAM, YAŞAM • Views: 672

Her sene “Yeni bir yıldan beklentilerimiz….” ile başlayan cümleler kurarız. Devamı koca bir listedir. Sanki “Yeni bir yıl” dediğimiz şey elinde sihirli bir değneği olan canlı bir varlıkmış gibi. Ondan bir şeyler bekleriz. Zaten o cümlenin karşılığı da klişelerden ibarettir. Sokaktan geçen kime sorarsanız sorun cevap aynıdır. “Sağlık, mutluluk, para ve bla bla bla…

Yeni bir yıl biterken esasında hayat aynen akıp gider, pek de bir şey değişmez ancak psikolojik olarak oraya bir çizgi çekeriz. Üzüntüyü, kederi geride bırakıp, yapmak isteyip de yapamadıklarımızı bu sefer yapacağız deriz. Kötü anıları gömeriz o arkada bıraktığımız yıla. Zaten 1 senelik bir ilişkidir. Ama yeni bir ilişki gibi yeni bir yıl daha da heyecan verir.

2014 ile aramız fena sayılmazdı. Biraz sıkıntı yaşasak da çok renkli bir ilişkimiz oldu kendisi ile. Ancak yazının başında belirttiğim gibi, 2015‘ten benim beklentilerim yerine, 2015‘te yapmak istediğim şeylerin koca bir listesini yaptım ve en baştan tik koymaya başladım bile. 2015 benim için biraz daha farklı olacak. Neredeyse çeyrek milyon dolarlık kocaman kocaman projeleri tamamladığım, bunun yanında daha çok event ile daha fazla mekan, işletmeci ve PR’cı tanıdığım, sosyal ağımın çok daha ivmelenerek büyüyeceği, yazı yazdığım basılı mecraların artışının yanı sıra, sürpriz projelerin de olacağı kocaman bir 2015 olacak benim için. Hedefler belli. Gidilecek yol net. Eldeki malzeme kaliteli. Ancak hepsini 12 aya sığdırabilecek miyim emin değilim.

Özetle; Rengarenk bir yıl beni bekliyor. Benim yıldan bir beklentim yok. Sadece yapacaklarım çok! Başarızlık diye bir tanımlamadan uzak olan karakterlerim ile gaza basıp, 2015 ile flört etmeye başladım bile. 5 saatlik uykuya kendimi alıştırıp dolu dolu bir 19 saat ile devam ediyorum her güne.

Şimdi yeni yıldan beklentilerinizi bir kenara koyun! Ellerinizi açıp minnet ile bir şeyler beklemektense, siz bu sene neler yapacaksınız bir kenara not edin. Elinizi korkak alıştırmayın. Kendinizle yüzleşin, egolarınızın kafasını koparın. Vizyonunuz yukarıda olsun. 2015’deki hayatınızın check listini yapın ve F. Nietzsche ‘nin bir sözünü hiç unutmayın;

“Siz yükseldikçe, uçma bilmeyenlere küçük gözükmeniz kaçınılmazdır”

Gerçek hayatta bununla karşılaşıyor olmanın verdiği mutluluğun üzerine bir sigara yakın…

Mutlu Seneler

Tags: , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir