cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Ehliyet Yenilerken Bunlara Dikkat!

15 Mayıs 2016 • YAŞAM, YAŞAM • Views: 1875

Türkiye’de devlet kurumlarına ya da bankalara işiniz düştü mü yandınız. Kesin en az bir terslik ile karşılaşırsınız. Ben bu ehliyet yenileme olayında iki terslik ile karşılaştım. Çok can sıkıcı. Siz karşılaşmayın diye bilgi vereyim.

Bir çılgınlık yapıp ay sonunda bir arkadaşım ile Yunanistan’a Vespa ile gitme planı yaptık. Haliyle sürücü belgesi için sınırda 550 TL ödememek için burada değişikliği 15 TL’ye yapmak çok daha mantıklıydı.

Şimdi öncelikle Avrupa’da geçerli olan ehliyet için ihtiyacınız olan belgeleri sıralayayım.

  • Ehliyetinizin orijinali
  • Nüfus cüzdanı veya pasaport
  • 2 adet 5×6 boyutlarında arka fon beyaz olan biyometrik fotoğraf
  • Aile Hekiminden sürücü olabileceğinize dair sağlık raporu (fotoğraflı)
  • 13 TL + 2 TL olmak üzere toplamda 15 TL’lik iki adet ücretin ödendiğine dair banka makbuzu

Kolay gibi gözüküyor değil mi? Ama bu belgeleri temin ettiğiniz kurumlar ile trafik şubenin anlaşmazlığı bizi biraz uğraştırıyor.

Haydi başlıyoruz… Önce Aile Hekiminden randevumu aldım. Gittim muayenemi oldum. Gerekli belgeleri teslim aldım. Sonra bankaya paramı yatırdım ve Ehliyet Başvurusu için randevumu https://surucurandevu.egm.gov.tr/ adresinden almak için girdim. O da ne? 2 haftadan önce randevu bulmak imkansız. Tüm tarih ve saatler dolu. Çok şansa bir gün sonra Sarıyer İlçe Emniyeti’nde 10:30’da bir randevu buldum. Belgelerim hazır ya, randevuyu kaptım ve hemen ertesi gün gittim.

Sıra ile içeri çağırıyor polis memuru. Saat 10:30’u geçince ben bir içeri girip ismimi kontrol etmek istedim. Memur adımı bulamadı. Kendi randevu sisteminde gözükmüyormuşum. Elimde mail ve sms ile bilgisi ile onaylanmış randevu numaram var. Mail konfirmasyonu da yapmışım. Her şey okey. Ama memurun sistemine düşmemiş. Haydi bakalım. Neyse biraz ısrar, biraz bekledikten sonra aldı beni de içeriye. Her şeyim tamam ya, halledip çıkacağımı sanıyorum. Sağlık raporunda hata varmış. “Çoğu hekim aynı şeyi yapıyor” diye serzenişte bulundu bana memur. Benim sağlık raporumun karar kısmında, ehliyetimde yazan “B ve A2 sürücü belgesi alabilir. Gözlü veya lens ile uygundur.” yazıyor. Ama öyle yazmaması gerekiyormuş.

Önemli Nokta 1 :

Karar kısmına hekimin sadece “Sürücü Olabilir” yazması gerekiyor. Gözlük ve lens için ise doktorların sisteminde O1 O6 gibi kodlar var. Mutlaka onları işaretlemesi gerekiyor. Elle yazılıyor olması bir şey ifade etmiyor. İşlemlerim onaylanmayınca haydi bakalım yine aile hekiminden randevu, yeni bir fotoğraf.

Memur Bey’e sordum, hemen halledip gelsem de işleme devam etsek diye. Altımda motor var ya, trafiğe takılmadan Sarıyer’den Beykoz’a gidip, hemen aradan doktora uğrayıp yeni belge alıp döneceğim. Mümkün değil diyor. Yeniden randevu almanız gerek. Randevu sistemine giriyorum, İstanbul içinde en erken randevu 10 gün sonrası için… Memur “hayatta olmaz” diyor.

Bu arada dikkat ediyorum, randevu sırasını isim isim okuyor saati geldikçe. Ama gelen giden kimse yok. İnsanlar randevu alıyor ama gelmiyor. Randevularına gelmeyecek olan insanlar randevularını sistemden iptal etmedikleri için de acil ihtiyacı olanlar için bir mağduriyet oluşuyor. Ama memur yine de randevusuz işlem yapmam diyor.

Önemli Nokta 2 :

Randevunuza gitmeyecekseniz mutlaka sisteme girip randevunuzu iptal ediniz. Zaten yoğunluktan haftalar sonrasına alınabilen randevuya bir de gidilmeyince gereksiz bir mağduriyet yaratılıyor. Ancak randevuyu iptal ettiğinizde sistem o randevuyu tekrar online olarak açıyor

Neyse ben bir şekilde bir randevu bulup  bir sonraki gün yine emniyete gidiyorum. Ancak bu sefer istikamet Şişli Emniyeti. Sabah 08:30’da oradayım. Hemen başlıyoruz işleme ancak bu kez de dekontlarımdan 2 TL olanın geçersiz olduğunu söylüyor Memur Bey. Çıldıracağım!!!

Düşünsenize, Emniyetin sitesinde ödemeyi yapabileceğimi gördüğüm bankalardan birine ödeme yapmak için gidiyorum, ancak Akbank‘tan yatırdığım için, Akbank‘ın sisteminde IBAN noların çıkmaması sebebi ile 2 TL olan dekontum geçersiz. Bu olmadan da işlem olmuyor. Akbank bunu bilmiyor mu? Eğer böyle iki kez uğraşacaksak sistemde neden ödeme yapabileceğimiz bankalar listesinde yer alıyor bu ayrı bir konu tabii… Ha bu arada benim gibi Akbank’tan  yatırıp sonra tekrar gidip bir kez daha bu 2 TL’yi yatıran ve haybeye ödenen kaç TL var acaba merak ettim.

Önemli Nokta 3 :

Ödemeyi yapacağınız bankaya, Emniyetin sistemine bağlı olup olmadıklarını mutlaka sorun. Yatırılan 2 TL’lik vakıf payı için IBAN nosunun dekontta gözüküp gözükmediğini kontrol edin ve Akbank’tan ödeme yapmayın!

Neyse, hemen yakınlardaki başka bir bankaya gidip 2 TL’lik vakıf payını yatırıyorum. Sonunda İşlemler tamam. Memur Bey 15 gün için de adresinize gelir diyor ama, salı günü yaptığım başvuru sonrasında perşembe günü ehliyetim elimde oluyor. Yani iki günde yeni sürücü belgesi elimde. Eğer önceki sancılı kısmı atlatabilirseniz çok hızlı bir süreç var ardında.

Önemli Nokta 4 :

Randevu 1 hafta 10 gün sonrasına verdiği için bir vakit kaybı yaşamamak adına, önce randevunuzu alın. Sonra belgelerinizi toplamaya başlayın. Randevu almak için işlemlerinizi tamamlamayı beklemeyin.

Bu gibi işlemlerde sorun yaşamanın imkansız olduğu canım memleketimde hepinize bol şans!

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 Responses to Ehliyet Yenilerken Bunlara Dikkat!

  1. Gülçin dedi ki:

    Motor ile sınırdan geçerken artık sadece yeni ehliyet yeterli mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir