cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Duble Meze Bar : Mezenin Prestijli Hali

duble meze bar

20 Mayıs 2015 • ANADOLU / TÜRK, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 3217

Duble Meze Bar çok özel bir yer. Buranın özel olmasının başta Şef Umut Karakuş olmak üzere çok sebebi var.

Her zaman söylediğim gibi, Türk mutfağı son zamanlarda çok hızlı ve keyifle yükseliyor. Kalifiye insanlar geliyor. Duble Meze Bar‘ın mutfağında iç mimar, fizikçi ve mühendisler var. Kolay değil bu bölümleri okuduktan sonra her şeyi bir kenara bırakıp ben aşçı olacağım demek. Zor işler yapıyorlar ve harika yapıyorlar. Öncelikle bu zor kararı veren ve istikrarla giden herkese teşekkür etmek istiyorum. Türk mutfağı yükseliyor ancak buna değer veren, bunu anlayabilen müşteri aynı hızda yükselmiyor ne yazık ki.

Duble Meze Bar sanırım bu konsepti bu kalite ile birlikte ilk deneyen mekan. Sevgili Şef Umut Karakuş‘un dokunuşları ile 2013 senesinden beri misafirlerine çılgınca mezeler sunuyor. Esasında mekanın adı her şeyi anlatıyor.

  • Duble meze. Yani porsiyonlar büyük, yani paylaşımlık.
  • Meze Bar. Burada sadece meze var. Bir parantez açayım; müşterilerin talebi doğrultusunda artık bir iki tane de ana yemek eklenmiş menüye.

Umut Karakuş daha önce Maksut Aşkar ile Sekiz İstanbul‘da birlikte çalışmış. Ardından artık kendisi farklı bir şeyler yaratmak istediğini düşünüp koyulmuş yola. Celal Çapa‘nın yatırımı ile kendi fikrini birleştirip yaratmışlar Duble Meze Bar‘ı.

duble meze bar

Hikayesi

Umut Karakuş inanılmaz sempatik, kıvrak zekaya sahip, müthiş mütevazi, iletişimi fevkalade kuvvetli ve süper iyi niyetli birisi. Tüm samimiyeti ile anlatıyor. “Benim babam yufkacı, annem gözlemeciydi” diyor. Oralardan gelmiş buraya. Tırnakları ile.  Kafayı yeme içme işlerine taktıktan sonra Le Cordon Bleu‘ya giriyor 2011’de mezun oluyor.

Le Condon Bleu’daki Fransız vatandaşı Arap asıllı bir şef hocası “Neden Fransız mutfağı yahu? Sizin mutfağınız da çok güzel. Mesela en güzel pilavı siz yapıyorsunuz. Bunu biraz değiştirsene. Orta Doğu’nun en eski medeniyetisiniz, geniş ve zengin bir kültürünüz var neden bunu geliştirmiyorsun” diyor. Umut Karakuş da düşünüyor, Türkiye’de bir meze kültürü var. Sadece patlıcandan 180 çeşit meze yapılıyor. Sıcak satılan bir çok yemeğimiz aynı zamanda soğuk da servis edilebiliyor.

Fikirler tetiklenince özlenen lezzetleri yapayım istemiş Umut. “Meze seven güzel bir kitle var İstanbul’da, ama o kitlenin bir kısmı gidip balık pazarına oturmuyor. Ben biraz daha değişik bir şey sunayım istedim, mezeleri bu değerli insanların ayağına götürdüm.” diyor ve Duble Meze Bar böyle çıkıyor ortaya.

duble meze bar

Maliyetlerimiz Çok Yüksek Ancak Müşterilere Minimum Yansıtıyoruz

Tam 61 farklı bölgeden ürün getirtiyorlar. Antakya’ya, Adana’ya, Mersin’e, Kayseri’ye, Kastamonu’ya, Mardin’e gidip malzeme bakıyor ve beğendiklerini yerinden getirtiyor. Trabzon’dan tereyağı, Kastamonu’dan pastırma ve sucuk, Antakya’dan zeytin, zeytinyağı, tahin. Mardin’den kuru baharat, peksimet ekmeği gibi… Burası başlangıçtan bu yana aynı çizgide bir yer. “Maliyetlerimiz çok yüksek” diyor Umut Karakuş. “Antakya’dan yoğurdu getirtmek ile buradan almak aynı değil. Ama gördük ki insanlar bunu istiyormuş, bekliyormuş.” diye ekliyor. Hatta öyle ki neredeyse maliyetine verdikleri birkaç ürün var imza niteliğinde. İnsanlar deneyip görsün, tadına baksınlar diye fiyatı arttırmıyorlar.

Geleneksel Türk Mutfağına Modern Bir Dokunuş.

Masaya oturduğunuz anda içinde peksimet ekmeği olan muhammara geliyor ikram olarak. Ardından mezelerden seçiyorsunuz dilediğiniz gibi.

Pastırma turşusu, antrikotun yağsız kısmından yapılan pastırma ve Antakya‘dan gelen nar ekşisi ve havuç yağı, biraz da kişniş.  Tahinli patlıcan. Çifte kavrulmuş tahin ve çörekotu ile. İzmir biber borani : Hafif acı bir meze. Boraninin normali çok acıdır ve İzmir’de atom denir buna. Burada acısı biraz alınmış, ama yine kuvvetli. İçine füme paprika ekleniyor.

duble meze bar duble meze bar

Trüf yağlı kestane mantarlı humus ise Antakya’da 20 çeşit humus yapan yerden yola çıkılarak geliştirmiş. Trüf yağlı dijon ve tane hardallı levrek. İçinde biraz da deliz yağı var. Çerkez pate ise İspanyol füme paprika çam fıstığı ile hazırlanıyor. Ekmek yerine ise içine bütün simit konuluyor. Enginar sevenler dikkat! Portakal suyunda marine edilmiş enginara bayılacaksınız.

duble meze bar duble meze bar

duble meze barFırında tamamen yağsız bir şekilde un ve dere otu ile kupkuru halde pişen Girit usulü kabak üzerine yine Antakya’dan gelen keçi yoğurdu ilave edilerek servise çıkıyor. Kokoreç Bruchetta bana çok salçalı geliyor. “iyi domates bulmakta zorlanıyorum” diyor Umut Karakuş. Ekmeğin üzerinde kokoreçin durması için de yapacak başka bir şeyi yok. En çok satanlar arasında olmasına karşın tek nötr kaldığım ürün.

Suos vide ile 50 derecede 72 saat pişen ahtapot enfes! Özelliği ise onu yumuşatarak pişirmesi. Biraz da lavanta yağı ekleniyor pişme esnasında. “Üzerine limon sıkarak yerseniz çok ilginç bir şey oluyor” diyor Umut, dediği gibi yapıyorum, ahtapotun aroması ağzımın içinde patlıyor.

duble meze bar

Sumaklı süzme yoğurt ile gelen keçi peynirli paçanga böreği. Babagannuş ise manda kaymağı ve ceviz ile şenleniyor. Kayseri pastırmasına sarılı, yıldız anason ve çörek otlu karides şişlere geçirilmiş halde geliyor. Artık normal karideslerden sıkıldıysanız biraz değişiklik yapın ve pastırmaya sarılı karideslerin de bir tadına bakın.

duble meze bar

Izgara Yonga Ciğeri sıra dışı sunumu ile yemeden önce yüzlerce fotoğrafı çekilesi. Dana ciğer ve Mardin’den gelen, bizim hellim dediğimiz ama aslında hellim olmayan bir peynir, kırmızı soğan sumak ve maydanoz ile… Fotoğraf çekmekten vakit bulursanız tadına da bakabilirsiniz. Ama lütfen soğutmayın. Bu ciğer sıcakken daha lezzetli.

duble meze bar

Yemekler yani mezeler bitti. Harikulade bir deneyim bu. Böylesine farklılaşmış sunumlar ile, özlenmiş lezzetleri damakta iz bırakacak şekli ile önümüze getiren Umut Karakuş harika bir iş yapmış, önümüzü ilikliyor ve vedalaşıyorum. Tatlı olmadan olmaz diye tutturuyor. Yok yerimiz kalmadı, atacağım kendimi terastan aşağı. “Sen bana güven” diyor ve hemen tatlıyı getiriyor. Çıtır balkabağı geliyor. Vanilya kreması ile… Aman allahım bunca şey yedim, bir tatlı bu kadar mı hafif olur. Utanmasam bir tane daha söyleyeceğim. Umut için bir ritüel bu. Tatlısının hafifliğini ve lezzetini bildiği için herkese servis ediyor. Yemezseniz bir şey ödemeyin diyor. Sonuç aynı, herkes silip süpürüyor.

duble meze bar

Mutfak tutkunu olan Umut Karakuş çok iyi bir işe imzasını atmış. Sıfır noktasından çıktığı yolculukta şu anda zirvede ve artık girişimcilere KOSGEB‘de eğitim bile veriyor. Yarattığı harika şeylerin yanında, sohbeti, sempatikliği, yüksek enerjisi ve çok net iyi niyeti ile aynı soyadı taşıdığım için bir kez daha mutluyum.

Duble Meze Bar 120 kişi kapasiteli bir yer. Artık terası aktif. Geceleri teras daha bir güzel. Duble Meze Bar‘a gelip iki kişi içecek hariç toplamda 150-200 TL’ye çok çok iyi bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bence hiç vakit kaybetmeyin. Hemen yerinizi ayırtın.

Adres : Asmalı Mescit Mah. Meşrutiyet Cad. Palazzo Donizetti Hotel Üstü Kat:7 No:85, 34420 İstiklal/İstanbul

Tel : 0212 244 01 88

Haritada Gör

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir