cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Dingin Bir Cafe : Sunday Teşvikiye

sunda teşvikiye

21 Aralık 2014 • KAHVE, KAFE, PATISSERIE, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 2129

Bir mekan ne kadar iyi olursa olsun iş personelde biter. Bir mekan, kendi kendine karar vererek çözüm üretmek yerine çizgisinden çıkmayan personeller yüzünden fazlaca şey kaybedebilir… Merak ettiğiniz olayı yazının sonunda detaylıca anlatacağım. Şimdi gelelim yazıya;

Kahve bana iki şey çağrıştırır.

Birincisi; yudumlarken uzun uzun çalışabileceğim dingin bir mekan, ikincisi arkadaşlarımı görüp sohbet edebileceğim bir ortam. Sunday Teşvikiye birinci seçenek ile beni tavlıyor. Aslında benim üzerine çok da bir şey yazmama gerek yok. Fotoğraflar mekanın ruhunu çok iyi özetliyor.

sunda teşvikiye

Burası, detaylı dekorasyonu, nu jazz ağırlıklı playlisti, dingin atmosferi ve karşınızdaki asırlık binalardan oluşan manzarası ile bir pazar günü çalışmak, yazmak, okumak ya da boş boş etrafa bakıp aklını dinlendirmek isteyenler için yapılmış sanki.

Çalışırken Yolda Kalmayın

Üst kattaki çalışma masalarının her birinde bir masa lambası ve her birinin altında 3lü priz bulunuyor, çalışırken yolda kalmayın diye.

sunday teşvikiye sunday teşvikiye

Kahveler Julius Meinl. Tanıdık gelti mi? Karaköy Karabatak’ta da bu kahveyi içiyordunuz hani. Buranın menüsünde de aynı kahvenin farklı sunumlarını bulmak mümkün. Dekor detaylı ve seyretmesi, fotoğraflaması hoş. Servis ise iddialı.  Çünkü self servis. Kahvelerinizi söylüyorsunuz, hazırlanıyor, ardından kendiniz gidip alıyorsunuz.

sunday teşvikiye

En önemli kısmı ise buradan Julius Meinl çekirdek kahvelerini paket olarak temin edebiliyor olmanız. Çeşit çeşit çekirdek kahve satışı var.

sunday teşvikiye sunday teşvikiye

Yaz Döneminde daha henüz ilk açıldığı zamanlar gelmiştim burada. O vakitlerde henüz menüsü fiyatsızdı. Fiyatları belirlemek için sarı kutuya kendimiz para atıyorduk. 2 aylık bir denemenin ardından fiyatlar oluşturuldu. Bir kahveye 15,00 TL ödemek istemediğimden olsa gerek, fiyatlı menüsü ile deneyimledikten sonra uzun süre gelmemiştim buraya. Şimdi gördüm ki o yüksek fiyatlı Ice Latte’lerin fiyatları daha makul seviyelere gelmiş. Müşterilerden bir hayli şikayet almışlar çünkü. Şimdi ise gayet keyifle kahvenizi içip çalışabileceğiniz bir mekan olmuş.

2014-12-21 11.53.54

sunday teşvikiye sunday teşvikiye sunday teşvikiye

 

 

 

 

 

Mekan pazartesiden cumartesiye 08:00-21:30 arasında pazar günleri ise 09:00-21:00 arasında açık.

Personel Deneyimi

Yazının en başında bahsettiğim konuya gelince. Bu yazının tamamını Sunday‘de otururken yazdım. Müthiş bir keyifle. Deneyimli personel Yağmur her soruma yanıt verdi. Gelelim finale; aşağıda ödeme yapıp çıkacağım. Elimde de oradan satın almadığım bir paket çekirdek kahvem var. Ödeme yaparken sanırsam barista beyefendiye “Rica etsem bunu kağıt filtreye göre çekebilir misiniz?” dedim.

Cevap : hayır!

Sebep : Bize böyle bir şey söylenmedi.

Muhtemelen uğraşmak istemeyişini bağladığı tutarsız br kılıf. Ah be güzel dostum. Tuvaletini yapmadan önce klozetin kapağını kaldırman gerektiğini de mi sana söylediler, yoksa kendin mi keşfettin? 15 saniyeyi geçmeyecek bir işi yapmayarak egolar savaşına girmek neden? Kahveyi oradan almış olsam da mı çekmeyecektiniz mesela?

Nerenin kahvesi o? Hangi ülke?” diye bir soru geldi. “Bence senin bu isteğimi reddetmiş olman kahvenin nereden olduğu konusundan daha çok önemli” şeklindeki yanıtıma pişkin bir sırıtış ile karşılık buldum.

Manasızca çemkirmek yerine azıcık çözüm odaklı olsanız ya. Bir sokak aşağıdaki M.O.C.‘a girdim. Selam verdim. Aynı istediğimi tekrarladım. “Tabii hemen” diye yanıt aldım. Ki M.O.C.’un yoğunluğunu bilirsiniz. Tamamen full olmasına rağmen!

Sunday Teşvikiye‘ye aylarca hiç gitmemiştim fiyat politikası yüzünden. Bugün tesadüfen tekrar gidip, fiyatı da geri çektiklerini görüp iyi şeyler yazmışken ego yüklü personelin bu anlamsız direnişi ile bir üçüncü şansı ne zaman vereceğim bakalım.

Verdiğim eğitimlerde de her zaman söylerim. “Marketing tarafında harcanan milyonlarca lira ne için biliyor musunuz? Sadece müşteriyi mekanın kapısına getirmek için. Kapıdan içeri girdiği anda iş personeldedir.” Tam o anda personel yaptığınız reklamın önündedir. Böyle mekanlar Yağmur gibi ilgili, bilgili, güler yüzlü ve yardımsever personeller oldukça çok güzel işler yapar.

Neredeyse mekandan bahsettiğim kadar da bu konudan bahsetmem de mekan için trajikomik tabii. Bir kişinin egosu ile koca bir mekanı çöpe atacak değilim tabii ama hafızalara kazınan ve binlerce kişi tarafından okunacak bir deneyim olması üzücü.

Adres : Teşvikiye Mahallesi, Ahmet Fetgari Sokak, No 44, Şişli, İstanbul

Telefon : 0212 2316712

Haritada Gör

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , ,

One Response to Dingin Bir Cafe : Sunday Teşvikiye

  1. […] Özellikle üst katı bir kütüphane gibi dekore edilmiş Sunday çaldığı caz müzik esintileri ile tam bir çalışma ortamı. Kahvelerinin çok lezzetli olduğunu söyleyemem ancak bol ışık alan, sessiz  ve nezih bir ortamda çalışmak istiyorsanız tercih etmelisiniz. 09:00-21:00 arasında Sunday’de çalışabilirsiniz. Sunday detaylı yazı için tıklayınız. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir